Main menu

 

Otázky pre lektorku pre masáže dojčiat

5th jan 2017

Prinášame Vám rozhovor s pani Danou Hegerovú, ktorá učí mamičky, ako správne masírovať dojčaťa. Pani Dane sme položili pár otázok o jej práci a aké má prínosy pre bábätko.

Kedy začať s masážou u bábätiek?

S masážou u bábätiek je vhodné začať ihneď po narodení. Dovolíme tak bábätku prežiť láskyplný dotyk, ktorý je nevyhnutný pre jeho správny vývoj. Známy antropológ Dr Ashley Montagu napísal: „Ľudské bytosti nemôžu prežiť bez dotyku, je to základná vrodená potreba“. Je to skutočne tak. Bez dotyku by ľudské dieťa určite neprežilo. So zdravým dotykom ľudské dieťa nielen prežije, ale aj prospieva.

Aké sú výhody masáže bábätiek?

Výhody sú nespočetné. Mohli by sme ich rozdeliť do štyroch kategórií: spolupráca, stimulácia, uvoľnenie a relaxácia. Spolupráca znamená, že vytvárame podporu bezpečného putá s dieťatkom, podporujeme verbálnu i neverbálnu komunikáciu, plnú pozornosť, pocit, že som rešpektovaný, lásku, toleranciu.
Stimulácia dieťatka prebieha na všetkých úrovniach jeho vývoja a zahŕňa obehový systém, tráviaci systém, hormonálny systém, imunitný systém, lymfatický systém, nervový systém, dýchací systém, stimuluje sa koordinácia a rovnováha bábätka.
Uvoľnenie môže pomôcť s plynatosťou a kolikou, zápchou a vylučovaním, zahlienením, svalovým napätím a relaxácia zlepšuje spánkový režim, reguluje stavy správania bábätka, zlepšuje schopnosť upokojiť sa …
Výhody masáží s bábätkami ale nie sú len pre bábätká samotné, prínosy pocítia aj rodičia a celá rodina.

Než s masážou začneme, čo by sme mali urobiť?

V prvom rade si pripravíme vhodné prostredie. V miestnosti, kde budeme bábätko masírovať, musí byť teplo. Vhodné je masírovať v tichu a pokoji, prípadne vypnúť aj mobilný telefón a televíziu. Očný kontakt, dotyk a hlas sú pre bábätko najväčšími stimulátormi. Pred samotnou masážou, ktorú s bábätkom vykonávame, sa najskôr spýtame bábätka na dovolenie k masáži. Možno vám to bude pripadať zvláštne, ale rešpekt a dovolenie je veľmi dôležitou súčasťou masáže a pomáha k hlbšiemu napojeniu bábätka a jeho rodičov.

Ako správne postupovať pri masáži bábätka?

Keď máme vytvorené vhodné prostredie, bábätko je na masáž naladené a máme pri ruke čistý rastlinný olej, môžeme začať s masážou. Bábätká milujú, keď im ich mamičky a oteckovia spievajú, masáž je preto vhodnou príležitosťou. Masážna zostava, ktorú s bábätkom vykonávame, má svoj daný postup. Môžeme však využiť len časť tejto zostavy, ak nám okolnosti nedovoľujú odmasírovať celú masážnu zostavu.
Masáž sa vykonáva na holé telíčko bábätka a dotyk by mal byť pevný, pokojný a jasne vedený. Po masáži vždy bábätku poďakujeme, že sme ho mohli namasírovať.

Aké časti tela masírujeme?

Pri masáži postupne masírujeme celé telíčko. Masáž začíname na nohách, pokračujeme cez bruško, hrudník, ramená a ruky, tvár a končíme na chrbte.

Môže masáž bábätkám zlepšiť spánok a pomôcť pri bolestiach bruška?

Jednoznačne áno. Dieťatko, ktoré je stimulované dotykom, sa celkovo lepšie vyvíja, je pokojnejšie a lepšie spí. Masáž pôsobí veľmi dobre aj preventívne. Môžeme teda bolesti bruška vedome predchádzať, čo si mamičky veľmi pochvaľujú. Pre masáž bruška a uvoľnenie bolesti sú špeciálne ťahy, ktoré možno vykonávať aj mimo klasickú masáž.

Ako dlho masírovať bábätko?

Keďže masáž nevykonávame na bábätku, ale s bábätkom, ono je tým hlavným, ktoré rozhoduje o dĺžke a priebehu masáže. Rozhodne bábätko nemasírujeme, keď spí alebo zaspáva ani v prípade, keď plače. Akonáhle masáž s bábätkom začneme, je dôležité byť neustále s bábätkom v očnom kontakte a sledovať jeho potreby. Masírujeme teda do tej doby, kým je to bábätku príjemné.
Ideálne je, keď môžeme robiť masáž s bábätkom každý deň v rovnakom čase, deti totiž potrebujú rytmus.
Masáž celého tela trvá asi 20 minút.

Bábätká a esencie?

Asociácia IAIM, vďaka ktorej masáže bábätiek môžem vykonávať, nedovoľuje používanie esencií ani esenciálnych olejov pri práci s bábätkami. Veľmi silno totiž reagujú s hormonálnym systémom, čo je pre deti v tomto ranom veku nebezpečné. IAIM neodporúča používanie esenciálnych olejov dokonca až do 14 rokov veku dieťaťa.
Ak však pracujeme priamo na koži bábätka, olej pre masáž je nutný. Využívame teda čisté neparfumované rastlinné oleje, pretože pleť bábätka je veľmi citlivá a olej absorbuje. V dnešnej dobe je na trhu už celý rad veľmi kvalitných jedlých olejov, z ktorých môžeme vybrať.

Máte nejaký tip na domáce masáže detí?

Na kurzoch, ktoré ako inštruktori IAIM vedieme, sa rodičia v priebehu 5 lekcií naučia celú masážnu zostavu, ktorú potom s bábätkom praktizujú v domácom prostredí. Masáž je vhodné robiť s bábätkom každý deň. Rodičia teda majú ucelený nástroj, ako bábätko najlepšie stimulovať a ako porozumieť jeho reflexom a signálom, ktoré používajú na komunikáciu.

Kedy nie je masáž bábätka vhodná?

Ako som už uviedla, určite nie je vhodné masírovať bábätko, ak je vo fáze rozospatosti a spánku. Takisto bábätko nemasírujeme, ak plače. Aj v priebehu masáže sa môže stať, že bábätko zaspí, alebo sa rozplače. V tom prípade masáž prerušíme a necháme bábätko v jeho režime. Toto je veľmi dôležité pre jeho úspešný vývoj, kedy úplne rešpektujeme jeho potreby.

Ponúkate aj nejaké kurzy?

Áno, priebežne vediem kurzy pre rodičov s deťmi v Liberci. Inštruktorov IAIM je v celej Českej republike viac, je teda možné sa dohovoriť a masáž s dieťatkom absolvovať.
Zároveň tiež s kolegyňou Katarínou Haľamovou organizujeme 5-dňové certifikačné kurzy pre nových záujemcov – Tútori IAIM, ktorí sa chcú venovať tejto práci a učiť ďalej rodičia a ich deti.

Kde vás môžu rodičia kontaktovať? Ako Vás nájdu?

Kontakt na mňa je možné nájsť na mojich webových stránkach Centra Zdravie pre dušu – www.zdraviprodusi.cz.

Pôsobíte tiež v programe MISP, môžete nám povedať, o čo ide?

Áno, som riaditeľkou Asociácie MISA ČR, z. s., ktorá rozširuje program MISP do celej republiky. MISP (Massage in Schools Programme) priamo nadväzuje na dojčenské masáže.
Vo svojej podstate sa jedná o formu Haptická komunikácia, kedy sa deti vedome učia komunikovať skrze svoje ruky, vnímať svoje pocity, rešpektovať pocity svojho kamaráta. Benefity MISP sú veľmi široké. Praktizovaním tohto programu u detí sa dotýkame viacerých oblastí vzdelávania, ako je ochrana detí a žiakov pred prejavmi šikanovania, diskriminácie, nepriateľstva alebo násilia, ochrany zdravia, etickej výchovy a možno ho zaradiť do preventívnych programov v rámci vzdelávania detí.

Je program MISP určený aj pre tých najmenších?

Program MISP je určený pre deti od 4 do 12 rokov. V skrátenej forme je možné pracovať aj s deťmi vo veku 2 – 3 rokov.
Prečo je program MISP určený len pre vybranú vekovú kategóriu?
Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva vývoj dieťaťa. Od 0 do 7 rokov veku dieťaťa prebieha fyzický vývoj tela, tzn., že sa vyvíja nervový systém, hormonálny systém, mozog. Je veľmi dôležité, aké stimuly dieťa v tomto veku dostáva. Ak je stimulované správne a dostatočne, dieťa má dobrý imunitný systém, nemá problém so sociálnou interakciou a prirodzene sa mu otvára jeho potenciál.
U detí vo veku od 7 do 14 rokov sa vývoj zameriava už viac na emocionálnu stránku. V tejto chvíli je pre dieťa prirodzenou potrebou dávanie a prijímanie lásky, vnímajú viac pocitovú stránku, potrebujú autority. Program MISP teda výrazne prepája fyzický a emocionálny vývoj dieťaťa.
Po 12. roku veku dieťaťa sa mení jeho orientácia smerom k intelektuálnemu rozvoju, dieťa prežíva pubertu, mení sa telesná schránka. Preto už nie je vhodné program MISP praktizovať.

Ako sa môžu mamičky do programu zapojiť?

Rovnako ako u masáže dojčiat je možné, aby sa rodičia spolu s ich deťmi naučili jednoduchú masážne zostavu, ktorú potom môžu praktizovať doma. Program MISP môže opäť vyučovať len certifikovaný inštruktor. Ďalšou možnosťou je aktívne zapojenie do šírenia programu MISP k tomu je potrebné absolvovať dvojdňový certifikovaný kurz, ktorý ako tréner tiež vediem, spolu s mojimi dvoma kolegyňami. Oblasť využitia programu MISP je široká, od škôlok, základných škôl, cez detské domovy, kluby, záujmové krúžky, rodiny, atď.
Viac o programe MISP a pôsobení Asociácie MISA ČR je možné nájsť na webových stránkach: www.misa-cz.com

Pani Dane moc ďakujeme za rozhovor 🙂
S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Otázky pre lektorku pre masáže dojčiat

  1. Pingback: Vaničkovanie | Blog Mimulo

  2. Pingback: Rozhovor na tému – cvičenie rodičov s deťmi | Blog Mimulo

  3. Pingback: 7 x ako uspať dieťatko | Blog Mimulo

  4. Pingback: Rozhovor na tému – Autizmus | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia