Main menu

 

Otec pri pôrode – opora či horor?

5th feb 2016

Páni tvrdia, že keď sú s nami pri pôrode, tak vraj prežívajú pôrod horšie než my ženy (no neviem) alebo sú úplne nad vecou. Môže byť niečo zo zmieňovaného pravdou? Ako to s nimi vlastne je? Môže byť muž pre nás u jednej z najnáročnejších chvíľ v živote takisto oporou alebo len prekážkou? Zvládol by náš silnejší, svalnatejší a psychicky stabilnejší partner takisto priviesť na svet dieťa? Čo skutočne prežívajú? A môže byť asistencia vášho partnera pri pôrode takisto koncom vášho sexuálneho života?

Pregnant Mom in labor with husband and nurse at bedside

Podľa skúseností rôznych mamičiek, tiet a priateliek som oteckov pri pôrode zaradila do piatich kategórií:

Citlivé deti

Práve ste vo chvíli, kedy máte pocit, že sa bolesťou zbláznite a váš drahý vám začína dosť bolestivo držať ruku, domnievate sa, že chce vašu nekonečnú bolesť previesť na tú menšiu, ale on nečakane začína plakať a nariekať a vykrikovať, že to nezvládne, že je toho na neho veľa a navyše je to neznesiteľný pohľad. „No, tak kto tu vlastne rodí?“, hovoríte si a áno, to sú muži, naši hrdinovia. Včera vás utešoval, že to spoločnými silami nejako zvládnete, a keď ide do tuhého, má zajačie úmysly. Sú to jednoducho večné deti, najprv veľké slová a potom si všetko berú k srdcu a dosť osobne. Podporou bývajú málokedy, ale snažia sa. U citlivých jedincov pozor, niekedy je pre nich skutočne pôrod nepekným zážitkom a prestanú mať chuť na sex s vami. Nie, že by sme ich už nevzrušovali, ale nechcú nám už nikdy viac ublížiť. Avšak nebojte, chce to čas ako všetko. Pokiaľ nepomôže čas, pomôže psychológ.

Machri a zberatelia zážitkov

Potom je tu kategória veľkých hrdinov. Veria v to, že pôrod je maličkosť a oni by ho zvládli s prstom v nose. Ako sa dieťa do vás dostalo, tak sa predsa takisto dostane von, nie? Nič na tom nie je. Ani netušia, ako veľmi sa mýlia a keď to zistia, tak o pôrode hovoria (takmer s rovnakým zapálením ako vy), že pôrod bol úplne dokonalý zážitok a že by si určité momenty zopakovali alebo si celý pôrod s radosťou nahrajú na video. Klepú sa im pri tom ruky a trasie sa im hlas, ale inak určite skvelý zážitok.

Mid adult man wiping sweat from woman's forehead while doctor operates during delivery in hospital room

Športoví tréneri

„Tlač! Neprestávaj! Dýchaj, dýchaj! A znovu a zaber! Zaber, musíš! Do toho, to dáš! Neboj sa pridať! Hlavne neuberaj!“ Mnoho povelov, ale inak nič, sami sú plní obáv, či všetko dopadne dobre. Nám však také „chlapské“ burcovanie veľmi nepomáha, jediná odpoveď, ktorá nám v takých chvíľach prichádza na myseľ, je „už mlč“ a „ticho buď“, čo iné by ste mohli čakať páni? Chce to väčší súcit, pochopenie a menej slov! Za to vám budeme pri danom športovom výkone naozaj vďačné.

Omdlievači

V takých situáciách sa väčšinou snažia byť pre nás partneri skutočnou a potrebnou posilou, lenže mnohokrát sa do nás vcítia tak, že to nervy nevydržia a pôrodná asistentka má potom na starosť ešte otecka, aby ho dostala z tranzu či ešte horšie – z bezvedomia! Potom sa už musíme spoliehať, ostatne ako obvykle, len samy na seba, pretože naša milá opora sa premenila v nepohyblivý predmet a teraz leží s mokrým uterákom na hlave. Pokiaľ viete, že váš partner sa na pôrod veľmi necíti a šiel by k nemu len kvôli vám, dôkladne jeho prítomnosť pri pôrode spoločne preberte, pretože môže ísť i o život a vytúženou oporou by vám aj tak nebol.

Nemí svedkovia

Tešíte sa, ako si veľkú chvíľu spolu užijete, ako vás muž bude utešovať, avšak potom vy trpíte a muž len sedí, pozerá a čaká. Verte ale tomu, že pri tak náročnom vypätí, akým pôrod bezpochyby je, býva mnohokrát lepšie, keď váš partner je len nemým svedkom. Vy potom môžete svoju energiu vložiť iba do seba a do bezproblémového príchodu vášho dieťatka na svet, čo je pre daný moment viac než dôležité. Nemusíte sa báť, pôrod bude budúci otec prežívať síce potichu, ale veľmi intenzívne.

Záverom: Keď všetko podstatné zhrnieme, tak muži s nami skutočne rodia, síce bezbolestne a len vo svojich hlavách, ale niekedy s horšími následkami. Pokiaľ majú byť oteckovia pri pôrode prítomní, musia byť pripravení na veľkú psychickú záťaž a bude lepšie, keď s vami všetko podstatné týkajúce sa pôrodu poriadne prediskutujú, aby sa prípadne mohli vyhnúť vážnym šokom. Hocikedy sa však ľahkým otrasom pri pôrode vyhnúť nedá, s tým sa všetci musíme zmieriť. I napriek všetkým ich reakciám ich za ich odvahu, až bude po všetkom, náležito pochváľte či im poďakujte. Aj keď by vaša vďačnosť nebola zasa až tak nutná, zaslúžia si ju a najviac potom pochváľte samu seba, pretože žiadny muž by rodiť, tak ako rodíme my ženy, rodiť nemohol, po zmieňovanom zápase žien sa na tom zhodnú všetci oteckovia.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Otec pri pôrode – opora či horor?

  1. Pingback: Čo vybaviť na úradoch pred pôrodom a čo po pôrode? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Pôrod očami muža | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia