Main menu

 

Ovčie kiahne – neškodná infekcie či hrozba?

9th jún 2017

Ovčie kiahne sú tretím najčastejším infekčným ochorením. Pôvodcom je vírus. Jeho nákazlivosť je veľká. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou. Do dospelého veku prekoná ovčie kiahne takmer každý človek. Najčastejšie ochoria deti v škôlke alebo v škole, najmä koncom zimy alebo v jarných mesiacoch, ale ani leto nie je výnimkou. Aký je priebeh choroby a môžu byť kiahne pre naše deti alebo aj pre nás skutočne nebezpečné?

Priebeh ochorenia

Doba od začiatku ochorenia je okolo 2 – 3 týždňov. Potom si rodičia na krku, za ušami, na tvári a vo vlasoch všimnú drobných červených pľuzgierikov naplnených tekutinou, pľuzgieriky sa postupne objavia aj inde po tele. Teplota býva zvýšená, začiatok ochorenia sprevádza nechutenstvo. Podobné pľuzgieriky možno nájsť aj v ústach. Výsev pľuzgierikov trvá okolo týždňa. Pľuzgieriky sa vysievajú po tele vo vlnách, takže zároveň nájdeme čerstvé, naplnené belavou tekutinou, ale aj prasknuté, hojace sa chrastičkou. Okolo desiateho dňa väčšinou prasknú posledné pľuzgieriky a dieťa prestáva byť nákazlivé pre ostatných. Získava zároveň celoživotnú ochranu pred touto nákazou. Vírus však zostáva v jeho tele a za určitých okolností môže, najmä v starobe, spôsobiť bolestivý „pásový opar“. U väčšiny detí prebehne ochorenie úplne bez problémov. Niekedy môže dôjsť k druhotnému hnisaniu prasknutých pľuzgierikov. Treba dieťaťu zabrániť v ich škrabaniu.

Tehotné ženy a kiahne

Ovčie kiahne v tehotenstve sa vyskytujú veľmi zriedkavo. Hlavným dôvodom je to, že asi 90% tehotných žien je imúnnych voči tomuto ochoreniu. Zvyšných 10% sa však riziku vzniku kiahní nevyhne. Ak ste túto chorobu už raz mali, budete po zvyšok svojho života imúnny.
Pokiaľ dôjde k výskytu ovčích kiahní u tehotnej ženy, znamená to pre plod veľké riziko. Existuje vždy možnosť, že dieťa si ponesie závažné deformácie. Vo veľmi vážnych prípadoch môže dokonca dôjsť k potratu alebo narodenie mŕtveho dieťaťa. Miera vplyvu závisí do značnej miery na dobe infekcie. Zvlášť citlivé sú infekcie medzi 8. a 20. týždňom tehotenstva. Počas tejto doby sa vyvíjajú orgány plodu, čo môže spôsobiť vážne vrodené chyby očí, srdca a mozgu. V prípade infekcie medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva, sa môže jednať aj o deformácie končatín, nízku pôrodnú hmotnosť, malý vzrast, zjazvenie pokožky alebo predčasné úmrtia.

Zvlášť nebezpečná je nákaza tehotnej mamičky 5 dní pred pôrodom a do 2 dní po pôrode. Narodené dieťatko môže mať veľmi závažné prejavy ochorenia (zápal pľúc alebo ochorenie rôznych orgánov). Existuje už našťastie účinná liečba.
Nebezpečenstvo nákazy ovčími kiahňami v tehotenstve je teda relatívne nízke. Väčšina matiek prekonala toto ochorenie v priebehu svojho detstva, a je tak imúnna. Napriek tomu je dôležité obmedziť styk tehotných žien a infikovaných ľudí, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia plodu.

Liečba?

Zabrániť škrabaniu pľuzgierikov, prípadne zmierniť svrbenie napríklad tekutým púdrom, býva najúčinnejšia liečba. Ak má však dieťa zvýšenú teplotu alebo horúčku, podajte zodpovedajúcu dávku paracetamolu. V závislosti od závažnosti ochorenia by dieťa malo byť skôr v pokoji na lôžku.

Prevencia?

Deti so závažným ochorením imunitného systému je možné očkovať.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému detské choroby:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia