Main menu

 

Plazička – skvelá výpomoc pre prvé pohyby dojčaťa

1st mar 2017

Malé bábätká sú úplne bezbranné, takmer bez pohybu, ale akonáhle sa im zapáči pretáčanie na bruško, získavajú nový pohľad na priestor a svet okolo seba a mnohým sa zachce poznávať viac. Potom nielen bábätkám, ale tiež nám mamičkám začína nové dobrodružstvo. Dieťa sa plazí, na všetko chce dosiahnuť, všetko si ohmatať a nič mu v tom nezabráni.

Bábätko sa väčšinou začína plaziť okolo siedmeho mesiaca, ale mnohé deti sú rýchlejšie a zvládajú to okolo štvrtého mesiaca. Sú to maličká, krehké stvorenia, majú jemnú kožu a kvalitné jemné oblečenie, avšak začínajú bojovať s podlahou, čo niekedy oblečeniu ani koži moc neprospieva, navyše podlaha bez koberca je do letných mesiacov pre dojčatá dosť chladná, koberec zase pri plazení nepríjemný, plný baktérií a roztočov.

Mamičky chcú svojmu dieťaťu dať priestor pre vlastný vývoj, ale nechcú ich pustiť na chladnú podlahu. Preto niektoré mamičky nechávajú deti len v miestnostiach s kobercom alebo ich, a to častejšie, nechávajú v ohrádkach či postieľkach, kde toho pohybu, pripusťme si, zase toľko, koľko by dieťatka chceli, nemajú.
Avšak pre tieto plazivé mesiace už môžeme použiť skvelú pomôcku. Jej tajomstvo je skryté v dokonalom materiáli a priamo v pomenovaní – plazičky, a je to úžasná vec pre bábätká pri ich plazení. Čo je plazička, vám teraz prezradíme.

Čo je plazička?

Je to podložka pre plaziace sa bábätka. Vyzerá ako zásterka, bábätká ju majú navlečenú cez hrudník a bruško a je opatrená jemnými prádlovým gumičkami. Chráni tak pred chladom od studenej podlahy. Plazička nezasahuje do motoriky dieťaťa a bola skúšaná aj vo fyzioterapeutickom centre. Môžete si ju kúpiť v rôznych farbách. Perfektná bude tiež ako darček pre budúcu mamičku.

Z čoho je plazička vyrobená?

Plazička je obojstranná z hebkého fleecového materiálu a vystlaná hypoalergénnym vatelínom.

Ako sa plazička používa?

Plazičku stačí bábätku jednoducho navliecť a už môže skúmať priestor u vás doma. Chráni bruško, hrudník, podbruško, dieťaťu nezavadzia ani ho nijako v pohybe neobmedzuje. Môže sa v pokoji plaziť a nič ho neruší. Mamičky sa už nemusia báť, že dieťa v kuchyni či v kúpeľni alebo na akomkoľvek inom povrchu prechladne alebo si inak ublíži … A hurá vpred! Plazenie je veľmi dôležité a dieťa k tomu potrebuje neobmedzený pohyb a priestor, aby sa naučilo správnemu symetrickému pohybu, kde zapája opačnú ruku a nohu v rovnakú chvíľu. Čo väčšina mamičiek svojmu bábätku chce dopriať. Teda z originálnej plazičy budú nadšené ako bábätká, tak mamičky. Nezostáva, než ju vyskúšať.

Ako plazička vznikla?

Veľkou výhodou materstva je, že nám nedovolí, aby nám zakrpatel mozog a tak sa ako matky vynaliezavky snažíme zaplniť diery na trhu výrobky, ktoré tam chýbajú. Keď to môj malý syn Sebastián v novembrovom mesiaci plne rozplazil po studenej plávajúcej podlahe a dlažbe, došlo mi, že na provizórnom malom koberci a hracej deke už ho jednoducho neudržím. Ďieťa má predsa mať možnosť slobodne sa pohybovať, je práve vo fázi, kedy sa snaží samo preskúmavať svet. Ako ale efektívne vyriešiť problém so studenou podlahou? Keď dieťa viac oblečiete, efekt bude opačný, pretože sa Vám zapotí, potrebujete ho chrániť len v spodnej časti telíčka. Tak sa zrodila myšlienka, dať pod neho niečo, čo ho spoľahlivo izoluje od chladu a zároveň ho nebude v ničom obmedzovať. Muselo to byť efektívne, funkčné, estetické, ľahko prenosné aj odnímateľné. Áno, presne tak sa zrodila plazička z dvoch vrstiev fleece, dvoch vrstiev vatelínu, aby chlad nemal šancu a pár gumičiek, ktoré ju udržia pekne na brušku a hrudníčku. Než som išla s kožou na trh, môj syn ju pre Vás niekoľko mesiacov testoval a vďaka tomu viem, že pre Vaše deti vyrábame skvelé funkčné veci, pretože vznikli z čistého presvedčenia matky, ako najlepšie ochrániť svoje bábätko a zároveň mu dať slobodu pohybu. Tak plazeniu a lezeniu zdar.

S prianím krásneho dňa
Veronika Girglová

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Plazička – skvelá výpomoc pre prvé pohyby dojčaťa

  1. Pingback: Pohybový vývoj dieťaťa | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia