Main menu

 

Po kom to dieťa asi bude?

8th apr 2016

Ako rodičia často premýšľame nad tým, po kom len to naše dieťa bude, takisto dumáme, ako len sa tie gény mohli namiešať. „A čo keď bude malé výbušné ako otec, budem ho môcť nejako prevychovať“, pýtajú sa potom mnohé mamičky a naopak. Bude mať po nás talent, po babičke usilovnosť, po dedkovi všeobecný prehľad, po otcovi zmysel pre humor, po strýkovi výšku, po sestre tie krásne modré oči? Aké len bude naše dieťa a po kom a či jeho podstatu osobnosti budeme môcť ovplyvniť, zaujíma nás všetkých. Za koľko povahových vlastností môžu naše gény a koľko toho môžeme zmeniť ako rodičia vychovávatelia?

photographing-children-735225_1920

Nepopísaný list papiera?

Často sa hovorí, že dieťa sa narodí ako nepopísaný, čistý list papiera. Ale nie je to tak, už pri narodení sa na nás podpíše nekonečné množstvo génov a ich variant, teda už základy našich povahových rysov sú dané, rovnako tak býva vrodený temperament. Gény už pri narodení tvoria 50 % našej osobnosti. Ďalšiu polovicu môžeme ovplyvniť výchovou a patričným rozvíjaním talentu či intelektu.

Môžu za to gény

I keď mnohé vlastnosti nášho dieťaťa môžeme zmeniť a ovplyvniť, rovnako keď sa nedarí, zvádzame ich nedokonalosť na gény ostatných. Gény sú totiž naozaj neodlúčiteľné a mnohokrát ich ani nemôžeme zaprieť. Často potom okolo seba počujeme: „Ten váš „malý“ svojho dedka teda nezaprie“. A je to tak, gény sú niekedy vidieť a genetika je veľká veda, ktorá môže neraz milú i nemilú stránku povahy o nás a o našich potomkoch vyzradiť. Na druhú stranu však na ostatnom musíme celý život pracovať. A vieme, že láskyplná výchova takisto premôže i genetický základ. Preto sa občas môže dieťa svojím správaním podobať aj svojmu nevlastnému rodičovi. Za čo môžu gény a je možné ich vskutku rozpoznať?

cac165ed-e8d1-4693-b145-69398953f3bc

Gény a veda

Dnešná veda, obzvlášť genetika, už dokáže všeličo, ale zistiť aké bude mať kto vlastnosti, schopnosti, to ešte (našťastie) nedokáže. Lekárov a genetikov zaujímajú skôr vrodené a dedičné choroby, než aké bude mať kto oči, vlasy a či bude tučný. Väčšina vzhľadových a povahových vlastností je navyše v tele zakódovaných na mnohých miestach, takže rozlúštenie je značne zložité. Človeka si je možné predstaviť ako obrovskú chemickú továreň, kde všetko súvisí so všetkým a jedno ovplyvňuje druhé. Výsledný efekt vzniká kombináciou miliónov detailov.

Vlastnosti ako výška, váha, farba vlasov, očí, typ kože, vrodený talent, intelekt a určite i mnoho charakterových vlastností je v nás z väčšej časti zakódovaných po predkoch. Niekde sa však na konečnej podobe nemálo podpisuje i vplyv prostredia a sociálneho zázemia.

Hocijaké veci môže človek sám ovplyvniť. Napríklad výšku. Ťažko budeme predpokladať, že sa dvojmetrovým rodičom narodia deti s konečnou výškou okolo meter šesťdesiat, ale stravou sa dá niekoľko centimetrov ovplyvniť. A čo sa váhy týka, dvaja ľudia s úplne rovnakou genetickou výbavou môžu mať váhový rozdiel napríklad i dvadsať kíl, keď jeden bude celý deň sedieť a jesť sladké a druhý bude denne behať desať kilometrov a jesť len mäso a zeleninu.

Mýty a gény

Hovorí sa, že chlapci sú podobní skôr mamičkám a dievčatá oteckom. A vôbec koluje mnoho mýtov o dedičnosti. Tak jednoduché to ale nie je a ani nemôže byť. To, ako človek vo finále vyzerá, je výsledkom kombinácie tisícov génov. Každý človek je mozaikou génov od svojej matky a svojho otca. Lenže gény nie sú od rodičov dokonca ani pol na pol. Príroda je natoľko nevyspytateľná, že skombinuje každému gény od rodičov inak a ešte v inom pomere! Takže variabilita je prakticky nekonečná.

Preto sú súrodenci v niečom podobní a v niečom úplne rozdielni. Z dvoch jedincov môže vzísť nekonečné množstvo kombinácií a každá bude iná. Rovnakou mozaikou svojich rodičov sú i naši otcovia a matky a tak to ide stále ďalej a ďalej do minulosti. Teoreticky máme od každého rodiča polovicu a od každého prarodiča štvrtinu. Ale koľko je to presne a aká je to štvrtina alebo polovica, nevieme. A teda sa asi zatiaľ nedozvieme (možno je to dobre), koľko toho z nás zdedia naše deti.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia