Main menu

 

Popôrodná depresia

27th jan 2016

Po pôrode sa od žien očakáva, že budú radostné, šťastné, veselé a namiesto toho môže mnoho žien pociťovať isté rozčarovanie. Môžu byť plačlivé, náladové, precitlivené, úzkostlivé, podráždené, smutné, vyčerpané,…

Narodenie dieťaťa je samozrejme veľké šťastie a radosť. Je však často vykúpené starosťami, strachom, únavou, stresom a vyčerpaním. Spolu s únavou a zmenou hormonálnej hladiny sa u mnohých matiek v prvých pár dňoch po pôrode môžu dostaviť i negatívne pocity. Laicky ich nazývame ako „depka“ (depresia). Tieto stavy môžu mať rôzne podoby. Žena môže byť jemne melancholická, ale môže sa dostať až do stavu závažnej depresie, ktorá jej znemožní starostlivosť o dieťa a každodenné fungovanie.

Tired Mother Suffering From Post Natal Depression

Tieto popôrodné stavy sa rozdeľujú na tri hlavné typy:

Popôrodný blues

Psychológovia hovoria tomuto obdobiu takisto sedemdenný alebo baby blues. Baby blues sa objavuje obvykle 3. – 4. deň po pôrode a vrcholí okolo 6. dňa, spontánne vymizne do 12. dňa po pôrode. Na popôrodnom blues sa podieľajú predovšetkým hormóny, ktoré sa počas pôrodu a pri nástupe laktácie uvoľnili. Ďalšími vinníkmi sú fyzická únava, silné emocionálne vypätie, zodpovednosť za narodené dieťa.

Mamička by mala u svojich blízkych nájsť oporu a porozumenie a tento stav podobný splínu rýchlo pominie.

Popôrodná depresia

Ak tento splín trvá viac než 2 týždne, môže prejsť až do popôrodnej depresie. Tá sa objavuje 3 – 4 týždne po pôrode a môže trvať až do 8 mesiacov dieťaťa (výnimočne až do dvoch rokov po narodení dieťaťa).

Mamičky prežívajú veľké výkyvy nálad. Depresie sa striedajú s dobrou náladou, môžu byť plačlivé, podráždené, skleslé, môžu zle spať a mať poruchu chuti. V extrémnych prípadoch môžu mať mamičky samovražedné tendencie.

Popôrodná (laktačná) psychóza

Pokiaľ sa objavujú veľmi závažné psychické stavy a ženino správanie je podivné. Môžu sa objaviť sluchové halucinácie, blúznenie, žena sa príliš zaoberá zdravím dieťaťa, z dieťaťa nemá radosť, nedokáže sa o neho postarať, môže pomýšľať na samovraždu či na ublíženie bábätku. Ide už o veľmi ťažké stavy, ktoré sa nazývajú popôrodné psychózy (predtým laktačné). Táto žena si sama neuvedomuje, že je chorá, stráca kontakt s realitou. A je nevyhnutne nutná psychiatrická liečba a medikácia. Táto choroba sa nedá zvládnuť vlastnou silnou vôľou.

Pár rád na záver

Pri popôrodnom blues či depresii môže pomôcť dostatok spánku, čo s novorodeným bábätkom môže ísť ťažko. Mamička by mala využiť každú chvíľku, kedy bábätko spinká, k svojmu spánku. Takisto pomáha sa zo svojich pocitov vyrozprávať. Mať niekoho, komu môžete povedať svoje pocity. Ďalším krokom k zbaveniu sa negatívnych pocitov je nájsť si čas len sama pre seba (i keď to bude len jedna hodinka týždenne). Bábätko môže postrážiť babička alebo otecko a vy môžete mit čas sama pre seba, ísť na prechádzku, na kávu s kamarátkou alebo si zacvičiť. Každé bábätko potrebuje mamičku v psychickej pohode. Lepšiu náladu môže vrátiť i stretávanie sa s inými mamičkami, kde pri rozprávaní zistíte, že majú podobné starosti a problémy ako vy. V dnešnej internetovej dobe sa mamičky „schádzajú“ v diskusiách na portáloch pre mamičky. Dostať sa do psychickej pohody pomôže i dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu (prechádzky s kočíkom), úprava stravovacích návykov (dostatok ovocia a zeleniny), pohyb…

Popôrodná depresia nie je nič, za čo by sa mala mamička hanbiť. Prihodiť sa to môže akejkoľvek mamičke. Je dôležité rozlíšiť príznaky a v prípade, že by blues prerástlo v závažné depresie, je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Popôrodná depresia

  1. Pingback: Popôrodné pásy | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia