Main menu

 

Pôrod do vody – Je stále populárny?

23rd nov 2015

V niektorých slovenských pôrodniciach majú izbu, v ktorej je umiestnená priestorná vaňa určená pre pôrod do vody. Pôrod do vody je u nás stále populárny, i keď počet pôrodov touto metódou sa v žiadnom prípade nevyrovnáva pôrodom „na suchu“. Na Slovensku je pôrod do vody možný od roku 1999, kedy Slovenská gynekologická spoločnosť pôrod do vody akceptovala a stanovila podmienky pre pôrod do vody.

O pôrode do vody hovoríme vtedy, keď druhá doba pôrodná (teda vypudzovacia fáza) prebieha pod úrovňou vodnej hladiny. Teplota vody má byť maximálne 38°C a môžu sa do vody pridať rôzne esenciálne oleje, ktoré pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru. Prvú dobu pôrodnú môže žena tráviť i mimo vaňu či bazén. Do vane či bazéna žena vstupuje vtedy, keď sú pôrodné cesty otvorené na asi 4 cm. Pozíciu zaujíma rodička takú, aká jej je príjemná.

Pri pôrode do vody musí byť prítomná skúsená pôrodná asistentka, ktorá bábätko chytí a počas pár sekúnd vytiahne z vody. Bábätko sa nemôže utopiť, pretože mu pupočná šnúra stále dodáva kyslík. Pokiaľ sa žena rozhoduje pre pôrod do vody, musí tak urobiť s dostatočným predstihom a zistiť, či ho daná pôrodnica umožňuje.

pregnant-493699_1920

Pozitíva pôrodu do vody

Pobyt v teplej vode uvoľňuje svalstvo, tlmí bolesť a stimuluje uvoľnenie oxytocínu. Dôsledkom je potom rýchlejšie postupujúci pôrod. Žena má z takého pôrodu obvykle dobrý zážitok, má posilnené materské kompetencie a lepšie sa prispôsobuje novej rodičovskej roli (netrpí na popôrodné depresie,…).

Pôrod do vody sa spája so znížením potreby zásahov do pôrodu pomocou farmakologického tlmenia bolesti a ďalších vonkajších zásahov (nástrih nie je nutný, pretože hrádza je vďaka teplej vode pružnejšia a lepšie sa tak prispôsobí priechodu hlavičky).

Pôrody do vody majú v porovnaní s bežnými pôrodmi len nízke riziko operačného ukončenia pôrodu.

Všetky vyššie uvedené výhody pre matku sú takisto výhodami pre dieťa. Pôrod do vody prináša dieťaťu veľkú výhodu z hľadiska uľahčenia drsného prechodu z tela matky von.

Pôrod do vody je pre bábätko prirodzenejší. V matkinom tele sa dieťa vyvíja v priestore vyplnenom plodovou vodou, preto je prechod z plodovej vody do teplej vody bazéna či vane podľa odborníkov pre dieťa menej stresujúci. Znižuje sa tak možnosť popôrodnej traumy pre novorodené dieťa.

Kedy nie je pôrod do vody možný?

Do vody môže rodiť len žena s fyziologickým tehotenstvom, pokiaľ nemá žiadne zdravotné problémy a po ukončenom 37. týždni tehotenstva. Pokiaľ je žena postihnutá infekciou alebo je pôrodná hmotnosť bábätka odhadnutá na viac než 4 kg, pôrod do vody nepripadá do úvahy. Kontraindikáciou je takisto podanie analgetík alebo epidurálna analgézia v priebehu 1. doby pôrodnej. V prípade, že odteká zakalená plodová voda, nie je pôrod do vody takisto možný. Aby bol pôrod do vody možný, musí byť bábätko v polohe pozdĺžnej hlavičkou. Nemalo by byť v polohe koncom panvovým. Na Slovensku nie je možné rodiť do vody dvojčatá.

Riziká

Pôrod do vody má i určité riziká. Najčastejšie uvádzaná je možnosť bakteriálnej infekcie, znečistenie vody stolicou (aj keď pred pôrodom do vody je nutný klystír), krvou alebo močom. Hlavne takisto zlá kontrola krvnej straty rodičky. Teplom sa rozťahujú cievy a rana môže viac krvácať, po pôrode však o krvácaní rozhoduje stiahnutie maternice.

Bábätko má po pôrode reflex, vďaka ktorému sa nadýchne až po vynorení nad vodnú hladinu, existuje však nízke riziko, že by sa mohlo nadýchnuť už pod vodou. Toto riziko hrozí len v prípade príliš studenej vody vo vani či bazéne. Nakoniec i pri pôrode na suchu môže bábätko vdýchnuť trochu plodovej vody.

Kde rodiť do vody?

Pokiaľ sa žena rozhodne pre pôrod do vody, musí sa najprv informovať vo vybranej pôrodnici, či tento spôsob pôrodu umožňujú. Vo väčšine pôrodníc majú vane, avšak používajú ich napríklad len pri 1. dobe pôrodnej. Čerpať sa dá na webových stránkach jednotlivých pôrodníc.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Pôrod do vody – Je stále populárny?

  1. Pingback: Nástrih hrádze | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia