Main menu

 

Prečo by sme nemali s bábätkom triasť ?

22nd dec 2016

Predstavte si situáciu, keď dieťa plače, nedá sa utíšiť. My robíme čo môžeme, ale jeho krik sa stupňuje. Môžeme stratiť nervy a s dieťaťom zatriasť. Ale pozor! Trasenie síce môže dojčatá utíšiť, avšak je to nadmieru nebezpečné. Môžeme dieťaťu spôsobiť syndróm traseného dieťaťa, pri ktorom môže dôjsť až k poškodeniu ciev a nervov. Keď rodičia s dieťaťom trepú alebo ho prudko vyhadzujú do výšky, môžu tak, hoci nechtiac, poškodiť mozog dieťaťa.

Syndróm traseného dieťaťa

Syndróm traseného dieťaťa (z angličtiny Shaken Baby Syndrome – SBS) je veľmi nebezpečný stav, ktorý je spôsobený prudkým trasením, hodením alebo udretím dieťaťa. Vzhľadom k náchylnosti detského mozgu k zraneniam, môže prudké lomcovanie spôsobiť jeho nezvratné poškodenie.Detská hlava aj krk sú veľmi zraniteľné. Hlava dieťaťa je v pomere k telu oproti dospelému oveľa väčšia a krčné svaly slabšie. Neposkytujú teda hlave dostatočnú oporu. Hlavička začne pri trasení vzhľadom k slabosti krčných svalov nekontrolovane rotovať. Svaly hlave neposkytujú dostatočnú oporu a pohyby sa v dôsledku toho prenášajú až na mozgové tkanivo, ktoré naráža na lebečné kosti. Detský mozog aj cievy sú veľmi krehké. Krčné svaly nedokážu trasenie, prudké trhanie a šklbanie účinne tlmiť, a to môže vážne poškodiť mozgové tkanivo. Takýmto silným trasením by rodičia mohli spôsobiť dieťaťu otras a pomliaždenie mozgu. Ak rodičia dieťa jemne natriasajú na kolenách, je to v poriadku. To dieťaťu neublíži. Avšak prudké pohyby, lomcovanie, trasenie môžu viesť k celoživotnému poškodeniu.

Ako sa syndróm traseného dieťaťa prejavuje?

Dieťa sa bezprostredne po trasení môže javiť v poriadku. Prvé varovné príznaky sú neskôr podráždenosť, letargia, spavosť, odmietanie potravy, vracanie, rozšírené zrenice, dýchacie ťažkosti, kŕče alebo znížený svalový tonus, nehybnosť, neschopnosť zdvihnúť hlavičku. Alarmujúcich je 25% prípadov, ktoré končia smrťou. V ostatných prípadoch môže trasenie spôsobiť trvalé poškodenie mozgu, epilepsiu, stratu sluchu a zraku, mozgovú obrnu, poškodenie miechy, mentálnu retardáciu, poruchy učenia a spánku. V ľahších prípadoch sa dieťa vzápätí po trasení môže javiť normálne. Problémy môžu vzniknúť po rokoch, až dieťa nastúpi do školy a objavia sa u neho problémy s poruchami učenia. Spätne je však veľmi ťažké dať do súvislosti prejavy so syndrómom traseného dieťaťa z dojčenských rokov.

S dieťaťom netraste!

Prevenciou syndrómu traseného dieťaťa je s dieťaťom vôbec nikdy netriasť. Žiadne prudké pohyby ani beh s dieťaťom v náručí. Bábätku je nutné vždy podopierať hlavičku aj krk. Dieťa v prvých mesiacoch plače. Plač je jediným komunikačným prostriedkom. Bábätko nechce svojich rodičov hnevať, neplače naschvál. Túži len po vašej prítomnosti, kontakte… Niektoré deti plačú viac, niektoré menej. Áno, detský plač je frustrujúci, obzvlášť keď rodičia robia prvé aj posledné, aby dieťa upokojili a ono aj tak plače. Rodičia sú unavení, vyčerpaní, nevyspatí, majú zlosť, potom môže dôjsť u rodičov k náhlemu zatmeniu mysle, dieťaťom zatrasú, aby už konečne prestalo kričať…. Lenže pár sekúnd trasenia môže mať strašné následky a späť to už vziať nejde. Preto buďte trpezliví rodičia. Povedzte si, že plač je normálny. To, že dieťa plače, nie je vina rodičov. Ono nekričí, len s vami komunikuje. Hovorte si, že to uplakané obdobie čoskoro prejde. Nenechávajte dieťa vykričať. Na plač reagujte. S bábätkom rozprávajte, noste ho, často ho dojčite.

Vyhadzovanie dieťaťa do výšky a záklon hlavy

Rodičia by pri hre, ani keď dieťa vyrastie, ho nemali vyhadzovať do výšky a vykonávať s ním akékoľvek prudké pohyby. Nebezpečenstvo tkvie v záklone hlavy pri vyhadzovaní dieťaťa. Pri prudkom pohybe krčnej chrbtice sa môže poškodiť mozgové tkanivo vplyvom nedostatočného prekrvenia ciev. Pri tejto obľúbenej hre rodičov a detí síce nie je priama spojitosť so syndrómom traseného dieťaťa preukázaná, ale môže dôjsť napríklad i k nechcenému pádu dieťaťa.

Prečítajte si aj ďalšie články o vývoji detí:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

 

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia