Main menu

 

Prečo je dôležité, aby mali deti svoj denný režim?

13th apr 2017

Máte doma bábätko, batoľa alebo predškoláka či školáka? A má problémy so zaspávaním, vstávaním, jedlom, atď.? Už od útleho veku je potrebné zvykať dieťa na pravidelný denný režim, ktorý sa stále dodržiava, pretože jedine tak sa u dieťaťa vytvorí rad podmienených reflexov (stereotypov, návykov), ktoré potom uľahčia jeho ďalší vývoj a výchovu.

Znamená to, že dieťa by malo mať pravidelnú dobu kŕmenia, hrania i spánku. Aby sa podarilo nastoliť dieťaťu denný režim, je nutné dopriať mu odmalička častý telesný kontakt s vami, teda maznať sa, chovať ho. U staršieho dieťaťa potom chváliť a venovať mu často pozornosť. Aj staršie deti vyžadujú telesný kontakt, ako objatie a pohladenie. Dieťa musí mať pocit istoty a bezpečia, pretože citové zázemie je dôležité pre jeho ďalší život. A práve určitý pocit istoty a bezpečia môže dieťa získať z pravidelného denného režimu a rytmu dňa. Keď dieťa vie, čo sa deje, čo bude nasledovať, je pokojnejšie a dáva mu to pocit istoty a stability. Keď sa nedodržiava žiadny režim, keď dieťa zakaždým vstáva inak, zakaždým jedáva v inú dobu, spať chodí zakaždým inak, môže tento stav vyústiť neúnosnou situáciou, kedy je dieťa vyčerpané, precitlivené, nie je schopné sa sústrediť, je podráždené …

Čoho sa denný režim týka?

 • Dôležitý je podľa veku dostatočný a pravidelný spánok. Denný, aj nočný.
 • Pestrá a vyvážená strava, ktorá sa podáva vždy v rovnaký čas.
 • Pobyt na čerstvom vzduchu. Závisí samozrejme na veku dieťaťa a počasí.
 • U starších detí povinnosti a pohybová aktivita, ktorá musí byť primeraná jeho schopnostiam
 • Dieťa neporovnávajte s rovesníkmi. Podporujte ho v tom, čo už vie a čo mu ide.
 • Podporte záujem dieťaťa o činnosti, ktoré ho bavia. Kreslenie, hudba, hra na hudobný nástroj, a pod.
 • Denný režim dieťaťa vyplňte tak, aby ste ho nepreťažovali.

Kedy je čas na denný režim?

Režim dňa je nevyhnutnou súčasťou života dieťaťa. Dokonca aj my dospelí máme radi istý režim dňa, kedy sa máme čoho chytiť. Nastaviť režim dňa novorodencovi je nemožné. Takéto malé dojčatá vyžadujú kŕmenie veľmi často, čo je normálne. Pokojne môžete dojčiť aj desaťkrát či dvadsaťkrát za deň. Neskôr sa frekvencia dojčenia znižuje, dieťa si samo určí, kedy už je unavené a je čas spánku. A to je práve čas, kedy sa začína tvoriť režim. Býva to zvyčajne doba po šestonedelí, ale u niektorých detí sa režim dňa začína tvoriť až okolo 5 – 6 mesiacov.

Ako nastaviť deťom denný režim?

 • Keď je dieťa hore, veľa sa s ním rozprávajte, hovorte a smejte sa na neho, maznajte sa, dotýkajte sa ho, aby sa cítilo v bezpečí.
 • Ak spozorujete na dieťaťu, že už je ospalé (trie si oči, škrabe sa, zíva, mrnčí), nenúťte ho k ďalšej aktivite, ale nechajte ho spať. Je len na vás, kde chcete, aby dieťa spalo. Cez deň môže spať dieťa v kočíkudetskej postieľke, šatke či v nosiči, v závesnej hojdačke … Dieťa sa tak postupne naučí, kedy chce spať a kedy nie.
 • Určite pevný čas, kedy má dieťa chodiť večer spinkať a ten dodržujte.
 • Spánok cez deň by mal byť krátky, aby nenarušoval nočný spánok. Preto je dobré ukladať deti k spánku po kŕmení, ktoré má prirodzený uspávací efekt. Rozhodne však neobmedzujte dieťaťu denný spánok s tým, že v noci bude spať lepšie. Tak to nefunguje.
 • Držte sa stále rovnakých uspávacích rituálov. Deti ich potrebujú, aby sa upokojili a pripravili na spanie. Uspávacími rituálmi sa rozumie kŕmenie, kúpanie, prezliekanie, masáž, dojčenie, spev uspávanky, pusinka, pohladenie…
 • Činnosti počas dňa sa snažte približne rozložiť. Nemusíte mať deň rozplánovaný na minúty.
 • Predtým sa praktizovalo, že matky dojčili alebo kŕmili v presne stanovený čas alebo v trojhodinových intervaloch. To už dnes neplatí. Naopak. U malých dojčiat je dôležité rešpektovať ich hlad, chuť, túžbu po blízkosti.
 • Zmeny, ktoré vybočujú z dennej rutiny, môžu u detí vyvolať nežiaduce reakcie, preto sa takým zmenám snažte vyhnúť.
 • Pravidelný režim v rodine je potrebné upravovať podľa veku dieťaťa a jeho individuálnych potrieb.

 

Prečítajte si aj ďalšie články o deťoch:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia