Main menu

 

Prečo je dôležité, aby si dieťa odgrglo?

29th jún 2017

Bábätká pri pití často prehĺtajú aj trochu vzduchu. Práve preto je odgrgnutie veľmi dôležité a potrebné. Pri odgrgnutí zo žalúdka odíde prebytočný vzduch, ktorý bábätko zjedlo. Bez odgrgnutia by mohlo dochádzať k bolestiam bruška a nadúvaniu. Dieťatko by mohlo byť mrzuté, plačlivé, zle by mohlo spať.

Zároveň je odgrgnutie dôležité aj z dôvodu falošného pocitu nasýtenosti. Dieťa sa napije a zhltne nejaký vzduch, potom sa cíti sýte, prestane piť. A hneď ako vzduch unikne, jeho poloprázdny žalúdok sa opäť hlási o jedlo. Keď mamička necháva bábätko odgrgnúť, tak samozrejme okrem bezpečnostných dôvodov zistí, či už je dieťa sýte alebo ešte hladné. Dieťa si po pití odgrgne, napríklad aj trochu vygrgne a môže pokračovať v pití, ak má stále záujem a hlad.

Čím rýchlejšie a hltavejšie dieťa pije a do ústočiek mu strieka veľa mlieka, tým viac môže prehltnúť vzduchu. Naopak dieťa, ktoré pije pokojne, nebude možno ani nutné nechávať odgrgnúť.

Ako dieťaťu pomôcť, aby si odgrglo?

Po kŕmení podržte bábätko vo vzpriamenej polohe. Ak však medzitým pri prsníku nezaspalo. Ak máte pocit, že je dieťa napité dosť, pokojne ho nechajte spať, kým samo nedá najavo, že si potrebuje odgrgnúť. Keď si dieťa odgrgne, je možno dobré skúsiť dieťaťu ponúknuť prsník znova. Obzvlášť pri silnom odgrgnutí, čo značí falošný pocit nasýtenosti, alebo ak pri odgrgnutí vygrglo dosť mlieka, môže mať čoskoro hlad.

Pri odgrgnutí, najmä u tých najmenších, vyjde obvykle von tiež trochu mlieka. Dieťa trochu vygrgne. Preto si chráňte svoje oblečenie plienkou. Na odgrgnutie však nečakajte do nekonečna. Ak sa nedostaví do niekoľkých minút a dieťa sa nejaví nepokojné, odgrgnúť si nemusí. Možno si bude chcieť odgrgnúť neskôr. Alebo možno vôbec.

Odgrgnutie bábätka je dôležité v prvých mesiacoch života. Hneď ako rodičia zavádzajú prvé nemliečne príkrmy, funkcie tráviaceho systému sú už zrelšie, bábätko má pevnejšiu brušnú stenu a s prehĺtnutým vzduchom si tak už vie lepšie poradiť.

Vhodné polohy k odgrgnutiu

  • Poloha cez rameno – Ide o najčastejšiu polohu, ktorá sa na Slovensku používa. Je však nutné ju správne vykonávať. Pokiaľ by sa dieťa vo zvislej polohe držalo zle, mohlo by dôjsť k poškodeniu chrbta a následnému zlému držaniu tela. V polohe cez rameno musí byť dieťa doslova o rameno „zlomené“, teda hrudník musí byť položený na matkino plece. Tak sa hlavička bábätka dostáva do predklonu a svojou vlastnou váhou už nevyvíja nežiaduci tlak na chrbticu. Chrbátik musí byť zaguľatený. Nesmie byť v rovnej polohe ako na „stojáka“. Pri tejto polohe je dieťa opreté bruškom o pažu mamičky a pozerá sa cez rameno. Môžete ho skúsiť pritom plochou dlaňou zľahka poklepávať zdola hore cez chrbátik, aby vzduch mohol zo žalúdka rýchlejšie stúpať nahor.
  • Poloha na tigríka – Tá je vhodná nielen pre odgrgnutie, ale pomôže zbaviť bábätko bolestí bruška. Zmierňuje nadúvanie a koliku. Bábätko leží bruchom na predlaktí vašej ruky. Rovnakou rukou ho zároveň držíme za stehno. Chrbátik má bábätko opreté o vaše telo a hlavičku voľne na vašej lakťovej jamke. Každú ruku má bábätko z jednej strany vášho predlaktia.
  • Poloha na nohách – Taktiež veľmi účinná poloha. Hovorí sa jej aj psík. Mamička sa posadí a pravú nohu mierne zdvihne alebo prekríži cez ľavú. Dieťa sa položí cez klin hrudníkom na pravé koleno. Nožičky musia smerovať cez ľavé stehno. Ľavou rukou skúste vyvíjať ľahučký tlak na zadoček a súčasne hornú časť stehien. Tým sa urýchľuje uvoľnenie vzduchu a odgrgnutie.

Nebojte sa položiť na bruško

Niektoré deti neodgrgnú včas, resp. tesne po dojčení, alebo si neodgrgnú vôbec. V takom prípade samozrejme nedržte dieťa celú dobu v náručí s obavou o jeho udusenie. Pokojne ho môžete položiť do postieľky, ale vždy na bruško alebo na bok. Sú to polohy, v ktorých dieťa nemôže vdýchnuť neskôr uvoľnený vzduch s mliekom, ktorým by sa mohlo zadusiť.

Reflux

V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že časté odgrgávanie a grckanie dojčaťa spôsobuje nedomykavosť svalového zvierača, ktorý uzatvára začiatok žalúdka. Ide o poruchu, ktorá sa nazýva reflux.

Prečítajte si aj ďalšie články:

Pozrite sa na veľký výber dojčenského oblečenia a potrieb pre bábätká.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Prečo je dôležité, aby si dieťa odgrglo?

  1. Pingback: 20 tipov pre lepší nočný spánok bábätka - janelisblog.com

  2. Pingback: Ako na detské prdíky? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia