Main menu

 

Prečo (ne)rodiť doma?

24th okt 2019

Domáce pôrody sú u nás veľmi diskutované téma. Iste už z tých dôvodov, že počúvame o podstatných rizikách, ktoré s nimi súvisia. V našej krajine sú pôrody doma strašiakom pôrodníkov a pôrodné asistentky ich nechcú vykonávať z dôvodu hroziacej vysokej pokuty. Preto už niektorí lekári v pôrodniciach ponúkajú aj alternatívne metódy pôrodu, aby od domácich pôrodov ženy trochu odradili. V mnohých krajinách si však môžu ženy vybrať, či budú rodiť doma alebo v pôrodnici. Niektoré dokonca preferujú pôrod doma. U nás tiež, ale musia rodiť samy. Urobíme si predstavu, prečo to tak je.

Prečo (ne)rodiť doma?

Ako všetko majú tiež pôrody doma svoje plusy a mínusy. Avšak riziká sú vyššie skutočne pri tých domácich pôrodoch, keďže nemáme po ruke odborný dohľad,
a nielen preto. Najväčšie nebezpečenstvo je ukryté samozrejme v našej hlave, respektíve v presvedčení a zaujatí žien, ktoré za každú cenu odmietajú pomoc lekárov, aj keby išlo o ich život či život dieťaťa. Čo sme mohli samy posúdiť
v aktuálnom prípade, ktorý bol nedávno spomenutý v médiách. Ale nechcem byť len kritik domácich pôrodov. Skúsme si teda objasniť všetky pre a proti.

Výhody:

 • prirodzený pôrod – svoj pôrod si riadite sama, nikto vás do ničoho netlačí, nikto vám nebude hovoriť, čo máte robiť, pôrod je bez zbytočných zásahov (bez injekcií, chémie a popoháňania), dieťa prichádza na svet, kedy si samo určí, tlačíte podľa vlastných pocitov. Pre dieťa môže byť pôrod doma príjemnejší.

 • prirodzené prostredie – rodíte doma, teda bez stresu a na mieste, ktoré máte rada a ktoré poznáte. A to môže aj bábätku uľahčiť príchod na svet.

 • intímne prostredie – nechodí vás neustále niekto okukovať, nemusíte sa stále riadiť nejakými príkazmi, môžete si len napríklad nechať poradiť od pôrodnej asistentky bez zbytočnej hanby.

 • bez papierovania – v pôrodnici vás čaká množstvo otázok a vypĺňania, rôzne merania a pripájania na monitor, kontroly, nariadenia a pod. S tým tiež súvisí stres, ktorý tak mamičku začne rýchlo prepadať.

 • kontakt s dieťaťom – mamička má pri pôrode doma okamžitý kontakt
  s dieťaťom a môže s ním byť, ako dlho chce, nikto jej ho neberie z rúk kvôli umývaniu, váženiu, meraniu a pod. Môže s ním ležať v objatí ihneď po pôrode, tak dlho, ako uzná za vhodné.

 • prirodzená súčasť života – pôrod vždy bol a bude prirodzená vec, nemá sa na neho ponáhľať, ale máme si ho užiť, doma si ho môžete zakúsiť viac s tými príjemnými pocitmi. Bez prirodzených pôrodov, kde nie sú potrebné zásahy iných, by ľudstvo dávno vymrelo.

Nevýhody:

 • pomoc pri komplikáciách – pokiaľ by došlo k nečakaným komplikáciám,
  aj keď pre domáce pôrody sa väčšinou rozhodnú matky s bezproblémovým tehotenstvom, pomoc je ďaleko. Doba, než príde záchranná služba či než sa dostane žena do nemocnice, môže mať pre matku i dieťa fatálne následky. Nehovoriac aj o tých menších komplikáciách ako nekontrolované roztrhnutie hrádze či boj s vypudením placenty.

 • pôrod bez odbornej asistencie – väčšinou u nás ženy rodia doma samotné alebo len s rodinnými príslušníkmi, čo nie je práve príliš ideálne, skúsená asistentka sa k domácemu pôrodu nehrnie, teda ak nejakú nájdete, rozhodne s menšími skúsenosťami, než by mala mať.

 • pôrod je bez anestézie – pri domácom pôrode si nemôžete nijako pomôcť anestéziou či nejakými inými liekmi proti bolesti. S tým však väčšinou rodička počíta a pri správne vedenom pôrode nemusí bolesť takmer cítiť.

 • stres z rodiny – žena sa môže cítiť pri pôrode nekomfortne či nervózne, keď začuje rady alebo obavy rodinných príslušníkov, popr. plač v inej miestnosti ďalšieho dieťaťa.

Domáce pôrody kritizované sú a budú. Ale bolo by na mieste, keby si žena mohla vybrať. Predsa len je to jej telo, jej dieťa, jej pôrod a jej veľká životná skúsenosť, ktorá sa len tak z pamäte nezmaže.

Myslíte si, že sú domáce pôrody v poriadku alebo nie?

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia