Main menu

 

Prenášanie

29th sep 2016

V predpokladanom termíne pôrodu porodí iba približne 4% mamičiek. Väčšina tehotných žien porodí svoje bábätko v rozmedzí 14 dní pred či 14 dní po vypočítanom termíne. Ak tehotenstvo trvá dlhšie ako 42 týždňov, potom sa označuje ako prenášanie alebo tiež potermínové tehotenstvo. Prenášanie sa spája s určitými rizikami pre matku, ale aj pre dieťa, preto tehotné, ktoré prenášajú, častejšie navštevujú gynekologickú ambulanciu a podstupujú rôzne vyšetrenia, kde sa kontroluje stav placenty a stav dieťaťa v maternici. Vo väčšine prípadov sa po 42. týždni tehotenstvo ukončuje vyvolávaným pôrodom. Avšak ani vyvolávanie a vyvolávaný pôrod nie je bez rizík.

pregnant woman with clock

Príčiny prenášania

Veľké množstvo žien má nepravidelný menštruačný cyklus, prípadne chýba údaj o poslednej menštruácii, to vedie často k stanoveniu chybného predpokladaného termínu pôrodu. V dnešnej dobe však už gynekológ určuje termín pôrodu podľa ultrazvukového vyšetrenia, kedy je plod najlepšie do 12. týždňa tehotenstva meraný. A z výsledkov tohto vyšetrenia sa stanoví presný termín pôrodu.

Nemožno určiť, u ktorého tehotenstva dôjde k prenášaniu, pretože dôvody prenášania nie sú známe.

Aké sú riziká prenášania?

V maternici je bábätko vyživované placentou. Placenta dodáva dieťatku kyslík, plní funkciu vyživovaciu, hormonálnu i vylučovaciu. Bez funkčnej placenty sa bábätko nezaobíde. Tá však môže po 42. týždni začať rýchlejšie starnúť. Uzatvárajú sa placentárne cievy, placenta prestáva byť funkčná a pomaly dochádza k jej odumieraniu. Hneď ako prestane plniť správne svoju funkciu, môže byť bábätko ohrozené na živote.

Vyšetrenie pri prenášaní

Okolo 10. dňa po termíne podstupujú tehotné ženy rôzne vyšetrenia, aby sa zistil ich zdravotný stav i stav dieťatka. Veľakrát je odporúčaná i hospitalizácia. A podľa výsledkov sa potom postupuje ďalej. O aké vyšetrenia sa jedná?

Ultrazvukové vyšetrenie – Pri tomto vyšetrení sa posúdi veľkosť a symetria plodu, stav placenty a množstvo plodovej vody. Môže sa vykonať aj kontrolné vyšetrenie prietoku krvi pupočníkom. Avšak všetky tieto údaje hodnotia skôr dlhodobý stav bábätka.

CTG vyšetrenie, čiže kardiotokograf (mamičky to nazývajú monitor alebo tiež pásy) – Poskytuje informácie o srdcovej akcii bábätka a tiež zobrazuje a zapisuje prípadnú činnosť maternice.

Záťažový oxytocínový test – Ide skôr o pokus o vyvolanie pôrodu. Tento test sa vykonáva, aby sa zistila citlivosť maternice na hormón oxytocín a reakcie plodu na kontrakcie. Teda či je bábätko schopné tolerovať záťaž, ktorú pôrod prináša. Tehotná je najprv napojená na kardiotokograf, ktorý 20 minút sníma srdcové ozvy bábätka. Potom je jej do žily aplikovaná kanyla, ktorou prúdi v troch fázach hormón oxytocín, aby navodil porodné kontrakcie. Prísun oxytocínu trvá asi 10 minút. Potom je nutné opäť natočiť kardiotokografický záznam. Ak je maternica oxytocínom natoľko podráždená, že nedochádza k upokojeniu kontrakcií, môže rozbehnúť samotný pôrod.

Amnioskopia – Je vyšetrenie, pri ktorom sa posudzuje vzhľad plodovej vody. Toto vyšetrenie sa vykonáva pomocou tenkej trubičky, ktorá je vaginálne zavedená do kanála krčka.

Ak sa preukáže ohrozenia alebo diskomfort bábätka, lekári odporúčajú okamžité ukončenie tehotenstva vyvolaním pôrodu alebo operatívnym ukončením tehotenstva (cisárskym rezom).

Ak vyjdú výsledky týchto vyšetrení dobre, lekári volia skôr vyčkávací postup, kedy sa čaká, až sa bábätko rozhodne samo vydať sa na svet.

Prenášanie znamená pre budúcu mamičku nielen telesné nepohodlie, ale najmä ide o psychicky náročné obdobie. A tak sa radostné očakávanie môže zmeniť na stres a nervozitu. Pritom pre matku i bábätko je v takej chvíli veľmi dôležité zostať v duševnej pohode, pretože stresový hormón výrazne spomaľuje nástup pôrodnej činnosti.

Pozrite sa na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Prečítajte si ďalšie články o pôrode:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia