Main menu

 

Prerezávanie zúbkov

24th júl 2015

Okolo 6.mesiaca veku bábätka sa obvykle začínajú prerezávať prvé zúbky. U niektorých detí skôr, u iných neskôr. Mnoho bábätiek znáša rast zúbkov zle. Býva sprevádzaný bolesťou a opuchnutými ďasnami, bábätkám sa zle pije, zle spí, viac slinia, môžu byť plačlivé, citlivejšie, niektoré môžu mať dokonca hnačku a zvýšenú teplotu. Takisto si bábätká strkajú prstíky do úst, často sa v noci budia. Tieto príznaky sa môžu i nemusia prejaviť u každého bábätka v inej miere.

uvod_test2

Mliečny, dočasný chrup

Dočasný, teda mliečny chrup je tvorený 20 zubmi (8 rezákov, 4 očné zuby a 8 stoličiek). Dočasné zuby sú dôležité preto, že ovplyvňujú postavenie stálych zubov a vývoj čeľuste. Dá sa povedať, že stálym zubom len „držia miesto“. Je nutné sa o ne takisto poriadne starať.

Ako prvé sa prerezávajú „jednotky“, teda stredné rezáky v dolnej čeľusti. Po prerezaní stredných rezákov nasledujú rezáky postranné – „dvojky“. Potom prvé stoličky – „štvorky“, očné zuby – „trojky“ a nakoniec druhé stoličky – „päťky“.

Keď sa prerezáva zúbok, tak sa to v prvej fáze prejaví ako malý hrbolček v ďasne. Pokiaľ sa prerezáva veľmi rýchlo, môže sa dokonca na ďasne urobiť malá podliatina či modrina.

Do veku 3 rokov má dieťa už všetky prerezané mliečne zúbky, teda kompletný mliečny chrup.

Ako uľaviť od bolesti?

  • Bábätku môžete od bolesti uľaviť niekoľkými spôsobmi. Existuje mnoho osvedčených rád a prípravkov na trhu, ktoré bábätku od bolesti pomôžu.
  • Na líca prikladajte studené obklady a pomôcť môžete miernou masážou ďasien (pomôže to zmäkčiť pokožku a zúbky sa tak môžu ľahšie vykľuť von).
  • Dieťaťu môžete dať niečo na žuvanie – kúsok jablka či mrkvy.
  • Existujú i špeciálne hryzadlá, ktoré sa na chvíľku vložia do chladničky a pri cmúľaní si dieťa chladí ďasná.
  • Odporúča sa i šalviový čaj.
  • Na trhu sú éterické masážne oleje a masážne gély.
  • Zakúpiť môžete v lekárňach i špeciálne gély. Obsahujú miestne znecitlivejúce a antiseptické látky, ktoré tlmia bolesť.
  • Svojmu bábätku sa venujte, aby sa cítilo dobre a na bolesť zabudlo – húpajte ho, hrajte sa s ním.

Rozhodne však neignorujte potreby vášho dieťatka, buďte trpezliví, snažte sa splniť všetko, čo bude chcieť. V noci k nemu vstávajte, bábätko vás v túto chvíľu potrebuje. A hlavne buďte optimistickí. Prerezávanie zúbkov nie je navždy. Za niekoľko dní sa vykľujú na svet a bábätko bude zasa také, aké ho poznáte. Len bude mať o jeden zúbok viac.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Prerezávanie zúbkov

  1. Pingback: Jantárové korálky – prečo sú tak obľúbené? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Prečo bábätká plačú? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia