Main menu

 

S deťmi v zime von

16th mar 2015

Prechádzky na čerstvom vzduchu prospievajú vám i vášmu dieťaťu. Pre novorodenca sú možné od 10. až 14. dňa života. Vychádzku vynechajte, ak je vonkajšia teplota nižšia než mínus 5 °C, u starších dojčiat mínus 10 °C, ak je silný dážď, silný vietor, inverzia, smog či zlé rozptylové podmienky.

Pobyt vonku by v mrazivých dňoch nemal presiahnuť hodinu vkuse. Malé bábätko nedokáže dobre udržať svoju telesnú teplotu, hrozí teda prechladnutie.

 

Zimní fusák New Baby Fluffy

Ako dieťa obliecť?

Bábätko obliekame v tenkých vrstvách (lepšie je bábätko obliecť do viacerých slabších vrstiev než jedna silná). Najvhodnejšie sú bavlnené materiály, ktoré sú príjemné na telo a navyše nespôsobujú alergie. V zime môžete obliecť body, dupačky, ponožky, svetrík, teplú čiapočku, pod ňu môžete dať ešte bavlnenú, rukavičky, šál, kombinézu. Pozor! Nikdy neoväzujte ústa dieťaťa šálom či šatkou proti mrazu! Pary, ktoré sa takto zrážajú, môžu viesť k omrznutiu i pri menších mrazoch. Bábätko obliekame podľa jednoduchej pomôcky „oblečieme o jednu vrstvu oblečenia viac než máme sami“. Známkou prehriatia bábätka sú potničky, známkou prechladenia je nepokoj, plač, studené ruky a nos, ďalším príznakom môže byť i čkanie (rovnako ako po prekŕmení bábätka). Takto oblečené bábätko vložíme do fusaku. Na trhu existuje mnoho variant ako napr. predĺžiteľné, do autosedačiek, univerzálne a pod. Dôležité je, aby bol fusak zvnútra mäkký a teplý, na povrchu nepremokavý. Dieťa by malo v kočíku ležať nielen vo fusaku, ale takisto aj na teplej podložke, aby mu nebola zima odspodu.

Pre deti, ktoré už nejaký ten krôčik urobia a v kočíku sedieť nevydržia, je najvhodnejším oblečením teplá kombinéza s kapucňou, pod ňou pančucháčky, sveter alebo mikinu ku krku a body s dlhým rukávom. Nevyhnutným doplnkom je samozrejme šál a čiapka na uši a teplé rukavice. Obliekame s ohľadom na vonkajšiu teplotu.

Problém s obuvi u dojčiat a nechodiacich batoliat riešiť nemusíte, stačí im do fusaku buď hrubé ponožky alebo rôzne kožušinové capáčky.

U chodiacich detí je dôležité, aby obuv bola nepremokavá a mala protišmykovú podrážku.

Pred odchodom z domu nezabudnite bábätko natrieť krémom proti mrazu. Neobsahuje vodu, ktorá spôsobuje zamŕzanie pokožky, ale naopak látky, ktoré zabraňujú vysychaniu detskej pokožky (oleje, bambucké maslo, vitamín E alebo panthenol). S výberom vhodného prípravku vám poradia v lekárni.

Rodíte v zime?

Výbavu pre dieťatko, ktoré príde na svet v zimnom období, je nutné rozšíriť o mikiny, svetríky, kabátiky, teplú kombinézu, teplé ponožky, rukavičky a teplé čiapočky.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “S deťmi v zime von

  1. Pingback: Perfektné riešenie pre zimné prechádzky | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia