Main menu

 

Prvé pohyby bábätka. Ako ich spoznáme?

1st aug 2019

Už ste videla prvý obrázok svojho bábätka, už ste počula biť jeho srdce, teda jediné na čo netrpezlivo čakáte, a samozrejme na čo čaká každá budúca mamička, sú pohyby plodu, ktorého nosíte pod srdcom. Prvý pohyb je tiež prvý skutočný a bezprostredný kontakt dieťaťa s matkou. Je to prvá radosť z toho, že o sebe vzájomne viete. A vďaka pohybom bábätka môžete sledovať jeho vývoj a začať s dieťaťom komunikovať.

Prvé kopanie

Podľa ultrazvukového vyšetrenia je možné sledovať prvé pohyby bábätka už v siedmom týždni tehotenstva. Ale mamičky prvé malé kopanie bežne začínajú pociťovať až okolo 20. – 22. týždňa. Viacrodičky ho ale môžu zaznamenať už o niečo skôr. Niekedy sú prvé pohyby len ťažko zreteľné a môžeme si ich ľahko pomýliť s bežnými tráviacimi procesmi v našom tele.

Motýle

Prvé pohyby popisujú ženy obvykle ako bublanie, vlnenie alebo trochu poeticky ako dotyky motýlích krídel. Ale ako už bolo uvedené vyššie, niekedy tieto pohyby možno ťažko rozlíšiť od pracujúcej črevnej peristaltiky, aspoň na úplnom začiatku. Ako plod rastie, intenzita pohybov sa zvyšuje, až dôjde na klasické a s ničím nezameniteľné kopanie, ktoré vzniká dotykom končatín na stenu maternice.

Najintenzívnejšie žena pociťuje pohyby medzi 24.-34. týždňom tehotenstva. Neskôr už plod v maternici nemá toľko priestoru, a preto je úplne normálne, že sú jeho pohyby menej zreteľné alebo sa zmení ich charakteristika (napríklad z kopania na prevaľovanie alebo „vlnobitie“).

Početnosť a intenzita pohybov

Frekvencia pohybov môže byť u každého bábätka aj mamičky rôzna. Počas ďalšieho vývoja sa mení aj charakter pohybov, a tým tiež samozrejme ich intenzita. U plodu sa počas dňa striedajú obdobia pokoja a aktivity, ktoré trvajú v priemere zhruba 20-40 minút. Plod reaguje na rôzne podnety ako napríklad na zvuky zvonku, na fyzickú aktivitu matky a čiastočne aj na množstvo cukru v tele matky. Ženy zvyčajne najintenzívnejšie pociťujú pohyby plodu po prebudení, po obede a večer. Nastávajúca mamička tak skoro vypozoruje „denný režim“ svojho bábätka. Zo začiatku sa vôbec nemusíte obávať, ak nebudete cítiť kopanie tak často, ale potom už je lepšie sledovať každé otočenie dieťaťa. Keďže zase ani príliš intenzívne pohyby nie sú v poriadku.

Čo znamená sledovať pohyby?

Lekári sú toho názoru, že od 28. týždňa tehotenstva by už pohyby plodu mali byť jasne rozpoznateľné a zreteľné. Neexistuje žiadna predpísaná norma, ktorú by bábätko malo splniť, ale pre približnú predstavu, či sa mu v brušku dobre darí, môžete brať ako informačnú hodnotu desať pohybových epizód za dve hodiny.

Nesleduje sa intenzita pohybov, pretože tá môže byť ovplyvnená mnohými faktormi, napríklad množstvom plodovej vody, umiestnením placenty, polohou plodu v maternici a ďalšími. Počíta sa každý prejav bábätka, teda nielen kopanie, ale napríklad aj zášklby, prevaľovanie sa či šteklenie.

Vhodné je počítať pohyby bábätka každý deň približne v rovnakom čase, napríklad večer, kedy zvyčajne žena vníma pohyby najlepšie, pretože je v pokoji a môže sa sústrediť na svoje pocity.

Pravidelné sledovanie pohybov bábätka nemusí byť len nutnou rutinou, ale aj možnosťou, ako s nenarodeným bábätkom chvíľu komunikovať a „maznať“ sa s ním.

Ako povzbudiť pohyby?

Ak sa vám zdá, že sa bábätko hýbe málo, skúste si ľahnúť na ľavý bok. Práve v tejto polohe bývajú bábätká aktívnejšie. Rozhýbať bábätko môže aj vaša vlastná fyzická aktivita (môžete sa skúsiť napríklad prejsť) alebo sacharidy. Môžete skúsiť vypiť pohár džúsu alebo iného sladkého nápoja či zjesť kúsok čokolády.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia