Main menu

 

Prvorodení, druhorodení – ovplyvní deti poradie narodenia?

18th máj 2018

Ak máte súrodencov, určite si pamätáte, že ste prístup rodičov k nim a k sebe vnímali inak. Jednoducho sa vždy k vášmu súrodencovi správali inak ako k vám. Je možné, že poradie narodenia ovplyvní sociálne správanie dieťaťa i jeho celkové vnímanie sveta v dospelosti? Bude najstaršie dieťa prísny a tvrdohlavý človek, prostredný nerozhodný a najmladší sebecký? Ako je to v skutočnosti?

Deti a rodičovská výchova

Samozrejme každé dieťa je iné a už od narodenia má svoju jedinečnú genetickú výbavu. Líši sa vzhľadom, schopnosťami aj povahou. Ale tiež rodičovská výchova deti veľmi ovplyvňuje a mení ich vnímanie sveta. Dokonca má podľa psychológov vplyv aj poradie, v ktorom sa narodili. Prvé dieťa je pre rodičov totiž nová veľká výzva, s výchovou sa zoznamujú a majú na to aj dostatok síl. Najstaršiemu venujú viac pozornosti a úzkosti, ale aj dôslednosti a prísnosti. A robia vo výchove najviac chýb. Čím viac detí nasleduje, tým prichádza väčšia tolerancia a menej dochádza výchovným zlyhaniam.

Sebavedomie a prvorodení

Na prvorodené deti skutočne rodičia kladú väčšie nároky než na tie ostatné. A vedú ich prísnejšie. Preto sú väčšinou prvé deti skutočne inteligentné a cieľavedomé. Vedia, čo chcú a idú si za tým. Bývajú tvrdohlaví a sebavedomí. Niekedy i veľmi sebakritickí. Stanú sa z nich väčšinou perfekcionisti.

Zmierení druhorodení

Druhorodené deti bývajú viac trpezlivé, najmä ak sú tiež prostredné. Sú veľmi hravé a komunikatívne. Musia predsa vychádzať s rodičmi i so starším či dokonca mladším súrodencom. Prevažuje u nich ochota k zmierlivosti a spolupráci, preto sú v dospelosti vyhľadávaní v spoločnosti, sú obľúbení a sú dobrými partnermi i priateľmi.

Dieťa narodené uprostred radu túži skôr po pozornosti, než po dokonalosti. Rodičia už nie sú tak opatrní a bojazliví, preto majú viac slobody, ale majú aj pocit, že majú menej starostlivosti. Strachujú sa, že ich rodičia prehliadajú. Preto niekedy nie sú tak sebavedomí, ako starší súrodenci. Niekedy robia rodičia tú veľkú chybu, že svoje mladšie dieťa so starším porovnávajú. Tým potom môžu trpieť obe deti. A v niektorých prípadoch sa rodičia mladších detí viac zastávajú, a preto tí starší majú pocit, že stále rodičom musia dokazovať, že oni sú tí najlepší a že oni si zaslúžia najviac pozornosti.

A tí najmladší

A tí najmladší sú kapitola sama o sebe. Proste benjamínkovia. Zmysel pre poriadok a stabilitu nebýva u najmladších detí silnou stránkou, pretože na ich výchovu už rodičom nezostáva toľko energie. Bývajú často vzdorovitejší a prefíkaní, radi chodia vlastnými cestičkami. Keď niečo vykonajú, často zvádzajú vinu na druhých a neposlušnosť im zvyčajne prejde. Bývajú uplakanejší a viac zaťatí. V dospelosti sú často roztržití, ale zasa na druhú stranu najviac bezstarostní a usmievaví. Je s nimi vždy najviac srandy, sú skvelými spoločníkmi, aj keď niekedy na seba až príliš upozorňujú.

Jedno alebo viac detí?

Tak ako to teda je? Mali by sme mať radšej jedno dieťa, aby sme vo výchove nevedomky nerobili rozdiely a chyby? Nie je to tak. Psychológovia sú toho názoru, že čím viac detí, tým viac získavame životných zručností my aj naše deti. Naše deti si predovšetkým natrénujú sociálne správanie a my toleranciu a pochopenie. Dôležité je neporovnávať. Na najstaršieho prestaňte klásť príliš veľké nároky alebo ho za každý úspech náležite odmeňte. S druhorodeným sa viac rozprávajte a dajte mu pocítiť, že aj ono je výnimočné. A nepoľavujte u najmladšieho, môže vám potom prerásť cez hlavu. Povinnosti aj tresty musia byť rovnaké pre všetky deti. Inak bude mať vždy jedno z nich pocit ublíženia a ponesie sa to s ním aj do dospelosti. Z veľkej časti záleží na rodičoch, aký človek sa z dieťaťa stane. Či už je najmladší alebo najstarší.

Prečítajte si ďalšie články na témy súrodenci:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Prvorodení, druhorodení – ovplyvní deti poradie narodenia?

  1. Pingback: 7 x ako uspať dieťatko | Blog Mimulo

  2. Pingback: Ideálny počet detí? Existuje výsledok? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia