Main menu

 

Prvý zúbok? Čo teraz?

14th júl 2016

Naše drahé dojča v noci plače a cez deň je nevrlé. Je to tu, rastie mu prvý zúbok. Čo teraz? Máme sa o neho začať starať hneď, alebo si počkať až zúbkov bude viac? Áno, ak sa objaví prvý zúbok, začínajú pribúdať ďaľšie starosti a veľa ďaľších otázok. Napríklad čo s prvým zúbkom, alebo ako sa začať starať o detský chrup a pod. Avšak zuby sa vyvíjajú u dieťaťa už v prenatálnom období. Teda, nech sa nám to zdá či nie, tak aj na prvom zúbku záleží.

Little cute newborn baby child first milk or temporary teeth smiling face white isolated

Prvá starostlivosť

Prvý zúbok sa u dojčaťa objavuje okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca. Pravdou je, že u malého dieťaťa sa o chrup stará horšie, veľmi sa mu nepáči náš neustály záujem o jeho ústnu dutinu, a tak často protestuje. Ale je lepšie, keď ho na starostlivosť o zuby pripravíme čo najskôr.
Prvé prerezané zúbky je možné čistiť ku príkladu len naším malíčkom a vodou alebo gázovým štvorčekom, vatovým štetcom alebo tzv. „Infant prstiačikom“, ktorý si navlečieme na prst. Na povrchu má jemnú kefku. Po prerezaní dočasných stoličiek môžeme začať používať prvú zubnú kefku. Pozor, ale lekári odporúčajú, aj keď sa robia pasty od 0 rokov, do dvoch rokov dieťaťa bez zubnej pasty!

Určite tiež občas skontrolujme, či zúbok pekne rastie a či sa neobjavujú nejaké ťažkosti pri jeho dobývaní sa na povrch ďasná. Čím skôr by sme našli príčinu ťažkostí, tým skôr môžeme spríjemniť dieťaťu ďalšie prerezávanie zúbkov.

Prvá kefka

O zuby sa stará kefkou, inak to zatiaľ, nejde. Preto môžeme svoje bábätko s príchodom zúbka tiež zoznamovať s kefkou na zuby. Vyrábajú sa kefky pre bábätká od šiestich rokov až do dvoch rokov, sú malinké, so silnejším tvarovaným držadlom a veľmi jemnými štetinkami, väčšinou sú najlepšie tie, čo majú štetinky do kruhu, pretože čistia jeden alebo pár zúbkov dôkladnejšie a presnejšie. Kefka do roku či dvoch rokov nie je tak významná, významné je zvykanie si na neho a na ústnu hygienu. Dieťa sa čistením zo začiatku baví, takže pri čistení sa s ním môžeme smiať, môžeme ho učiť rôznym zábavným zvukom, ktoré deti u čistenia zubov vydávajú a postupne mu aj kefku požičiavať, nech sa učí s ňou manipulovať, aj keď to bude zo začiatku len v rámci hry. Väčšinou sa potom deti, už kvôli kefke, rady o svoje zuby starajú.

Prvá prevencia

Správna životospráva je dôležitá súčasť starostlivosti o zuby a predovšetkým u našich detí. Hoci majú len dočasný chrup, neznamená to, že môžu jesť čokoľvek a že to kazivosť ich potom trvalých zubov nepoznamená. Naopak strava našich detí, môže tiež ich chrup veľmi poznamenať na celý život. Teda stravou sa začína predchádzať zubnému kazu. Deťom rozhodne do dvoch rokov nedávajme žiadny cukor, Obmedzujte sladké jedlá, vyhýbajme sa sladeným nápojom, nepreháňajme to so soľou a rozhodne deťom podávajte čo najviac zeleniny. Dbajme na to, aby si naše zlatíčka začali čistiť zuby aj po jedle, predovšetkým potom po sladkom. Nezabúdajme na prevenciu (zubný lekár je bezpochyby jej súčasťou) tiež pravidelne s deťmi navštevovať zubného lekára.

Pozor tiež na pády u dojčiat a batoliat! Porušenie zubnej skloviny, strata či veľké odštiepenie mliečneho zuba, ktorý už zasahuje do ďasna, trvalo poškodzuje prirodzený rast druhého zuba. Ihneď sa potom poraďme s lekárom, nech sa vyhneme prípadným komplikáciám. Bolesť zubov je pre niekoho horšia ako bolesť hlavy. Ako potom môžu zuby potrápiť tie naše najmenšie, ani nechcime vedieť. Starostlivosť o zuby aj u detí je skutočne životne dôležitá.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S pozdravom a želaním krásneho dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Prvý zúbok? Čo teraz?

  1. Pingback: 10x ako prežiť materskú | Blog Mimulo

  2. Pingback: Starostlivosť o detský chrup krok za krokom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia