Main menu

 

Psychika detí na jeseň

21st sep 2016

Únava a skracujúce sa dni počas jesene si vyberajú svoju daň na psychike dospelých, ale tiež skúšajú aj detskú psychiku. Aj deti sa v jesenných dňoch vyrovnávajú s rôznymi zmenami. Či už sú to zmeny počasia či začínajúca školská dochádzka a s ňou súvisiaci kratší spánok, viac povinností a menej hier. Samozrejme sa to týka aj detí navštevujúce materské školy. Ako veľmi negatívne môže jesenný čas ovplyvniť psychiku našich najmenších? Môžu sa s náročnejším časom po prázdninách vyrovnať ľahšie ako my a bez pomoci odborníkov?

child-1031171_640

S deťmi sa neponáhľajme a buďme trpezliví

Snažte sa neprenášať svoj stres a starosti na svoje deti, samy sa teraz trápia s množstvom obáv a vaša nervozita ich neupokojí, skôr ich nakazíte a zosilníte ich strach. Preto na ne neponáhľajte, musia sa upokojiť a zvyknúť si na nový režim. Časom si uvedomia, že začala doba povinností, že už nie sú prázdniny a slnečné, bezstarostné dni. Pochopia, že si prvýkrát musia urobiť úlohy či splniť si nejaké zadanie v škôlke, a potom sa môžu hrať, ako si budú želať. Buďte trpezliví a tolerantní, deti si zvyknú, aj keď im to zo začiatku ihneď nepôjde. Budú nepozorné, často budú odvrávať a bude sa im zdať, že k nim nie ste fér. Dajte im čas sa s novými starosťami, ktoré pre nich na jeseň nastanú, vyrovnať po svojom, nebojte sa, všetko zvládnu s prehľadom. Ak ich budete len kárať a ponáhľať sa s ich dokonalými výsledkami či stresovať ich plačom a nechuťou k činnostiam, len im zhoršíte ich situáciu a narušíte ich psychickú rovnováhu. Ich rozkolísaná psychika potom len zhorší ich trápenie z konca prázdnin a prinesie tak viac ťažkostí a stresu nám rodičom.

Nepodceňujme boj s únavou

Skoré vstávanie a každodenné plnenie úloh tiež deti značne vyčerpáva, po lenivých, hravých dňoch je to veľká zmena a pre deti opäť nový začiatok. Deti sa cítia byť vyčerpané a úplne bez energie, rovnako ako je to u dospelých s príchodom chladnejšieho počasia. Čím viac sú deti unavené, tým viac prepadajú úzkostiam a stávajú sa psychicky labilnými. Nechajte deti teda vyspať sa a odpočívať, ako to len bude možné. Škôlkarov nechajte v pokoji vyspať sa, kým sa prirodzene neprebudia. Nebuďte ich. U školákov je to horšie, ale skúste im dopriať trochu pokoja a odpočinku (chvíľka na hranie a nič nerobenie po škole nikomu neuškodí). Nezahŕňajte ich hneď zo začiatku množstvom krúžkov. Chvíľku počkajte, až sa psychicky zabývajú v novom stave diania. Nenúťte ich stále k novým činnostiam. Nechajte veciam voľný priebeh a záujmové krúžky deťom nabaľujte postupne, nech ich príliš psychicky nezaťažíte, a tým aj sami seba. Unavené deti sú viac náchylné k chorobám a osobným nezdarom, čo ich psychike rozhodne neprospieva.

Komunikácia a hry

Najlepší spôsob, ako zahnať čierne myšlienky, je vyrozprávať sa. O tom určite mnoho vedia práve dospelí. S deťmi je to podobné, mali by ste sa s nimi veľa rozprávať, vypočuť ich a rozhodne nezmenšovať ich trápenie. Dôležité je potvrdiť im, že úplne chápete, aké to môžu mať ťažké, musíte im dať istotu, že im rozumiete. Opakujte im, že im veríte a že všetko hravo zvládnu, posilníte tak ich sebadôveru a malé deti motivujte. Komunikácia pôsobí na psychickú kondíciu veľmi pozitívne, okrem iného upevňuje vzťahy.
Myslite tiež na hranie, či už majú deti akúkoľvek prácu, hrať sa musia. Hra odvádza negatívne myšlienky, trénuje pozornosť a robí ich šťastnými, zvlášť ak sa potom pochvália rodičom výhrou, výtvormi, či svojou fantáziou v hre. Kvalitné hry môžu tiež vzdelávať.

Nebojme sa lekárskej pomoci

Ak je dieťa skôr uzavretý typ – introvert, môže sa stať, že sa školáčik psychicky zablokuje. Či už sa potom snažíme akokoľvek, ani komunikáciou klbko súženia nerozmotáme. Hry takéto dieťa nebavia alebo ho zabavia len na chvíľu a opäť ho pohltí úzkosť. Keď sa dostaví daný stav, býva dobré navštíviť detského psychológa. Nie je to žiadna hanba, psychológ môže byť oporou dieťaťa i rodičov. Dieťa dokáže donútiť k spovedi a rodičom poradiť. Stáva sa z neho dobrý priateľ pre obe strany. V prípade nutnosti neváhajte a vyhľadajte pomoc. Vy a predovšetkým vaše dieťa si to zaslúžite, spomínaná situácia nebude v prípade dieťaťa trvať večne a odborník ho naučí vyrovnávať sa s náhlymi zmenami a nepríjemnosťami, čo sa nášmu potomkovi bude v dospelosti určite hodiť.

Prečítajte si aj ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Psychika detí na jeseň

  1. Pingback: Ako obliecť dieťa na jeseň | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia