Main menu

 

Rastový špurt

29th jún 2015

Vaše bábätko sa krásne dojčilo a zrazu je všetko inak? Máte dojem, že vaše bábätko je častejšie než malo vo zvyku? Je pri prsníku nepokojné? Cez deň sa neustále dožaduje dojčenia a v noci sa budí viackrát než obvykle? Než siahnete po umelom mlieku, prečítajte si nasledujúci článok. Určite ide o rastový špurt.

Čo sa pri rastovom špurte deje?

Rastový špurt je obdobie, kedy dochádza k náhlemu zrýchleniu rastu bábätka. Hlavne v prvom polroku života vyrastie bábätko vo veľmi krátkej dobe naraz do dĺžky (i o niekoľko centimetrov za pár dní). Tieto bábätká vložia energiu, ktorú prijali z potravy, do rastu, nie však do váhového. To mnohé mamičky vydesí. Dojča má znenazdania zvýšenú potrebu príjmu materského mlieka. Obdobie rastového špurtu trvá asi týždeň. Bábätko môže často plakať, byť zlostné, nevyspaté. Mamičky znervóznia, majú strach, aby bábätko pribúdalo na váhe.

Rastový špurt môže sprevádzať okrem plaču a dožadovania sa častejšieho dojčenia i bolesť bruška, vetry, nepokojný spánok, zmena stolice (nazelenalá z nadbytku pitia predného mlieka, pretože zadné mlieko sa v strese u mamičky nespúšťa alebo tečie pomalšie).

Rastový špurt nie je počas doby dojčenia len jeden, býva ich niekoľko. Obvykle býva v období 3. a 6. týždňa a v 3 a 6 mesiacoch,…Ale vzhľadom k tomu, že každé bábätko je iné, sú udané týždne a mesiace skôr orientačné. Tieto termíny sa takisto označujú ako laktačná kríza, pretože ide o dobu, kedy má bábätko zvýšenú potrebu a tvorba mlieka na to ešte nestihla zareagovať. Dôležité je bábätko prikladať k prsníku čo najčastejšie, pretože čím častejšie budete prikladať, tým viac sa mlieka utvorí. Sama mamička by mala mať dostatok tekutín. Takže piť, piť, piť. Špeciálne doplnky stravy nutné nie sú, ale primerane kalorická a vyvážená strava áno. Jedzte dostatočné množstvo bielkovín, mliečnych výrobkov, ovocia.

mateřské mléko

Kde vám poradia?

Pokiaľ si mamička nie je istá, či má bábätko dosť mlieka, môže svoje obavy skonzultovať s odborníkmi z laktačnej ligy alebo takisto aj väčšina nemocníc s detskými oddeleniami má laktačné poradkyne.

Keď je potrebné prikŕmiť

Keď budete mať pocit, že je bábätko naozaj k neutíšeniu, má veľký hlad a vaše nervy to ďalej neznesú, môžete prikŕmiť. Obdobie rastového špurtu totiž môže mať za následok to, že mamička začne bojovať s vlastným pocitom neschopnosti. Mamička si nie je istá, či má dostatok mlieka, či je mlieko kvalitné. Výsledkom môže byť predčasné zavedenie príkrmu. Ak však prikŕmiť, tak najlepšie zamrazeným vlastným materským mliekom. Pokiaľ vlastné zásoby nemáte, tak umelým mliekom. Umelé mlieko však dieťaťu nepodávajte z fľaše s cumlíkom. Dieťa by mohlo zlenivieť, pretože z fľaše tečie mlieko ľahko a samo. Dieťa nemusí vynaložiť také úsilie, ako keď saje z prsníka. K prikŕmeniu radšej použite lyžičku či injekčnú striekačku.

Hneď ako u mamičiek ustúpi stres, ktorý rastový špurt ich bábätka sprevádza, ich telo začne produkovať viac kvalitného mlieka, bábätko sa nasýti a bude zase spokojné a pokojné, je fajn umelé mlieko nepodávať a vrátiť sa k plnému dojčeniu.

Na záver

Jednoducho sa to píše, horšie sa to uskutočňuje, ale mamičky, verte samy v seba a nestresujte sa. Rastový špurt nie je problém, ktorý by mal viesť k ukončeniu dojčenia. Je to otázka len pár dní a všetko sa vráti do obvyklého poriadku.

Pokiaľ budete v strese a plné negatívnych emócií, povedie to k blokovaniu hormónu oxytocínu, ktorý je zodpovedný za spúšťanie mlieka. Pokiaľ budete plná stresu, mlieko potečie pomalšie alebo bude zostávať v prsníku. Takýto dlhodobý pretlak v prsiach by mohol viesť k postupnému znižovaniu tvorby mlieka.

Ak to nie je nutné, nepodávajte umelú výživu.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Rastový špurt

  1. Pingback: Tiež rast môže deti bolieť | Blog Mimulo

  2. Pingback: Mýty o dojčení | Blog Mimulo

  3. Pingback: Keď dojčím, ale málo… | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia