Main menu

 

Reflux u detí

24th feb 2017

Počas prvých týždňov a mesiacov života sa bábätká stretávajú často s grckaním (refluxom). Rodičia sa nemusia znepokojovať. Je normálne, že bábätko po dojčení grcká.

Reflux sa objavuje u viac ako 50% dojčiat do 6 mesiacov veku. S rastom dieťaťa postupne mizne. Mamičky, ktoré majú prvé bábätko, môžu byť vydesené, nevedia, či je to normálne, alebo či majú radšej kontaktovať pediatra. Áno, situáciu určite konzultujte s lekárom, ale buďte v pokoji. Lekári reflux, teda vracanie potravy zo žalúdka do pažeráka a ústnej dutiny považujú v prvých mesiacoch života za normálny jav. Samozrejme ak je dieťa spokojné a prospieva a nepridávajú sa k nemu ďalšie ťažkosti.

Čo je reflux?

Reflux, čiže spätný tok, je stav, kedy obsah žalúdka stúpa späť do pažeráka. Deje sa to preto, že dolný zvierač pažeráka, ktorý má funkciu ventilu a svojím otvorením umožňuje priechod potravy do žalúdka, nie je ešte dostatočne vyvinutý. Až tento zvierač dozreje a úplne sa vyvinie, neumožní už vrátenie potravy späť do pažeráka. Fyziologický reflux nevyvoláva žiadne ďalšie príznaky. So zavádzaním prvých príkrmov sa upravuje a najneskôr do roka – roka a pol vymizne u všetkých detí.

Iná situácia je, keď prítomnosť kyslého žalúdočného obsahu môže vyvolať zmeny na sliznici pažeráka a tiež problémy mimo pažerák. Potom sa hovorí o refluxnej chorobe pažeráka – gastroezofageálnemu refluxu. Deti, ktoré na tento typ refluxu trpia, majú problémy s prospievaním, nadmerným nadúvaním, pálením záhy…

Príznaky sú jasné. Dieťa občas po jedle grcká. Niektoré deti grckajú často a po každom dojčení. Vždy sa však jedná o malý objem, nie že vygrckajú celý obsah žalúdka.

Ako bojovať s refluxom?

  • Hoci nejde o nič závažné, je dobré, keď sa rodičia riadia určitými pravidlami, ktoré dieťaťu život s refluxom uľahčia.
  • Hlavným bodom je poloha dieťaťa pri spánku. Tá by mala byť zvýšená. K vracaniu a grckaniu totiž najčastejšie dochádza v polohe na chrbte. Preto je potrebné dieťaťu v postieľke podložiť matrac, aby bola hlavička a horná časť tela vyššie než spodná časť tela.
  • Takisto pri dojčení je lepšie dieťa s refluxom polohovať do vzpriamenejšej polohy.
  • Nakŕmené dieťa nenakláňajte a nerobte s ním prudké pohyby. Nenoste ho vo vodorovnej polohe, ale vo zvýšenej alebo vertikálnej polohe. Pre deti s refluxom sa odporúča vertikálne nosenie v šatke.
  • Po dojčení alebo aj počas dojčenia nechajte dieťa vždy vo vzpriamenej polohe, aby si lepšie odgrglo.

  • S nadojčeným dieťaťom zaobchádzajte opatrne a nestláčajte mu bruško.
  • Dojčiť sa odporúča v kratších časových intervaloch po menších dávkach. Avšak na druhú stranu pozor na príliš časté dojčenie, pri ktorom môže dieťa vypiť vždy len predné mlieko, ktoré je redšie a dieťa po ňom viac grcká.
  • Aj dojčiaca mamička by mala upraviť svoj jedálny lístok. Vynechať potraviny, ktoré dieťa nadmerne nadúvajú alebo inak ohrozujú jeho trávenie. Ide o určité druhy zeleniny (brokolica, cibuľa, cesnak, paprika, karfiol), tiež strukoviny, kysnuté pečivo, pikantné jedlá a pod.

Liečba refluxu

Ak pediater dospel k tomu, že sa u dieťaťa jedná o ťažšiu formu refluxu, môže odporučiť, aby rodičia dieťaťu zahusťovali stravu a dodržiavali vyššie uvedené pravidlá, ktoré platia pre všetky typy refluxu.

Plne dojčeným deťom je možné podávať pred dojčením ryžový odvar. Ten následne zahustí materské mlieko. Ďalšou možnosťou je špeciálny prípravok na zahustenie stravy, ktorý sa rozpúšťa vo vode a tiež sa podáva dieťaťu pred dojčením.

Deti, ktoré sú vyživované umelou stravou, môžu piť antirefluxové umelé mlieka, ktoré sú už vopred zahustené.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím nádherného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Reflux u detí

  1. Pingback: Prečo je dôležité, aby si dieťa odgrglo? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia