Main menu

 

Rozhovor na tému Hypno-pôrod

4th jan 2019

Prinášame vám rozhovor s lektorkou kurzov Hypnopôrod Slovakia™ a vyštudovanou hypnoterapeutkou pani Barborou Pribylincovou.

Čo si mamičky majú predstaviť pod pojmom “hypnopôrod“?

Hypnopôrod je metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na pokojný a nežný pôrod. Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré ženy učia zvládať bolesť či techniky plytkého dýchania a riadeného tlačenia, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je budúca maminka pripravená, uvoľnená a nemá strach. Pod pojmom Hypnopôrod si ženy môžu predstaviť súbor techník, ktoré pomáhajú uvoľniť sa, a tak prežiť príjemnejší a bezpečnejší pôrod pre ne a ich deti.

V čom sa hypnopôrod líši od ostatných metód prípravy na pôrod?

Hypnopôrod je veľmi dobre zostavený program predpôrodnej prípravy. Na rozdiel od iných kurzov, na ktorých sa ženy učia pracovať s bolesťou a pripraviť sa na komplikácie, Hypnopôrod prostredníctvom techník hlbokej relaxácie, hlbokého brušného dýchania a tvorivej vizualizácie ženy učí ako opäť začať dôverovať sami sebe, ako počas pôrodu pracovať v harmónii so svojim telom a svojim dieťatkom výsledkom čoho môže byť kratší a pokojnejší pôrod. Keď žena dôveruje sebe a verí v svoju prirodzenú schopnosť porodiť dieťatko rýchlo a ľahko, tak to samozrejme má vplyv aj na priebeh pôrodu, budúcu mamičku a jej dieťatko. ženy, ktoré pri pôrode využívajú techniky Hypnopôrodu majú zníženú potrebu užiť chemické lieky, často majú kratší a pokojnejší pôrod bez zásahov a takto narodené detičky majú podľa štúdií vyššie Apgar skóre, predpoklad dlhšieho nerušeného bondingu, podporí sa správne prisatie dieťatka a detičky sú celkovo pokojnejšie, uvoľnenejšie a vnímavejšie.

Je pravda, že vďaka tejto metóde neucítim bolesť?

Mnohí ľudia vnímajú pôrod len z fyzického hľadiska, no nie je to úplne tak. Pôrod je do veľkej miery o mentálnom, psychickom a emocionálnom nastavení ženy. Vplýva naň mnoho faktorov, no jedným z najdôležitejších je práve nastavenie matky. Ak ženy pochopia, že bolesť spôsobujú predovšetkým hormóny, ktoré produkujú strach, ktorý spôsobuje sťahovanie svalov panvového dna, naučia sa strach odblokovať a namiesto toho vytvárať v tele hormóny šťastia a duševnej pohody (endorfíny). Následne dokážu premeniť očakávania dlhého a bolestivého pôrodu na očakávania príjemnejšieho pôrodu.

Hypnopôrod nesľubuje bezbolestný pôrod, hoci mnohé mamičky, ktoré využili túto metódu, potvrdili, že ich pôrod sa dal ľahko zvládnuť a skôr ako pocity bolesti vnímali pocity zvierania alebo tlaku. Väčšina opisuje svoju pôrodnú skúsenosť ako harmonickú spoluprácu so svojím telom.

Aké sú techniky hypnopôrodu?

Metóda Hypnopôrodu pomôže ženám uvoľniť myseľ, aby umožnila telu fungovať tak, ako má. Techniky ako pozitívne myslenie, relaxácia, dýchanie, vizualizácia a telesná príprava – to všetko ženy privedie k šťastnému a príjemnému tehotenstvu a posilnená dôvera a šťastné očakávanie postupne povedú ku krásnemu a pokojnému pôrodu a vytváraniu napĺňujúceho vzťahu s dieťatkom.

Môže sa tohto kurzu zúčastniť aj otecko?

Pokiaľ sa žena rozhodne mať pri pôrode pôrodného spoločníka či už vo forme otecka, kamarátky alebo duly a očakáva jeho podporu, je dôležité, aby bol dobre pripravený.

Dobre pripravený pôrodný spoločník podporí, poradí, dodá pocit bezpečia a otvorí náruč tak, aby sa budúca maminka cítila pokojne, uvoľnene a sebaisto. Počas tehotenstva pomáha žene pripraviť sa na hlbokú relaxáciu a počas pôrodu ju usmerňuje pomocou hypnotických pomôcok, relaxačných techník a vizualizácií. Pôrodný spoločník je neoddeliteľnou súčasťou skúsenosti s hypnopôrodom a ak sa žena rozhodne mať ho pri pôrode, je veľmi odporúčané, aby sa zúčastnil kurzu spolu s ňou.

Ako dlho pred pôrodom by sa mamička mala o kurz zaujímať?

Všetkým budúcim maminkám odporúčame zúčastniť sa kurzu kedykoľvek po ukončenom 20. týždni tehotenstva, ideálne počas druhého trimestra, aby mali dostatok času na natrénovanie na kurze naučených techník aj v domácom prostredí. Na kurze sa ženy dozvedia veľa prínosných informácií o tom ako funguje naša myseľ a telo počas pôrodu a mnohé si na základe týchto informácií vyberú aj pôrodnicu alebo svojho lekára. Jednotlivé techniky hypnopôrodu sa na kurze vysvetlia a precvičia, avšak kurzom sa príprava len začína.

Správne dýchanie je napríklad jedným z kľúčov k príjemnému pôrodu. Dych by mal byť pravidelný, pokojný a smerovaný nadol do bruška. Túto techniku je potrebné trénovať, no má viacero výhod – do maternice sa dostáva dostatok okysličenej krvi, bábätko má viac kyslíka a žena ostáva pokojná. Tlak je tiež v norme.

Možno naštudovať techniky hypnopôrodu aj doma, alebo je kurz nutnosťou?

Na trhu sú k dispozícii rôzne zdroje, ktoré predstavujú metódu Hypnopôrodu a jednotlivé techniky. Po teoretickej stránke sa dá na pôrod pripraviť aj preštudovaním odbornej literatúry, avšak účasť na kurze dodá príprave na pôrod úplne nový rozmer. Na Slovensku robíme intenzívne víkendové kurzy, na ktorých sa veľa relaxuje, učíme sa dýchacie techniky, spájame sa s dieťatkom, identifikujeme strachy, ktoré by mohli pôrod negatívne ovplyvniť, robíme párové cvičenia, takže ženy po kurze odchádzajú pozitívne naladené, oddýchnuté a tešiace sa na pôrod. Veľkým plusom pre mnohé ženy bývajú aj diskusie, ktoré na kurze vznikajú.

Pre budúce maminky, ktoré sa kurzu osobne zúčastniť nemôžu sme pripravili jedinečný online kurz, ktorý môžu celý absolvovať z pohodlia svojho domova. Skladá sa z hlavného hypnopôrodného manuálu, relaxácií, videí a množstva ďalších bonusových materiálov.

Kde sa môžu nastávajúci rodičia dozvedieť viac informácií?

Budúce maminky a oteckovia sa dozvedia najviac informácií na našej webovej stránke www.hypno-porod.sk cez ktorú nás v prípade záujmu o poskytnutie podrobnejších informácií, kurz či konzultáciu môžu priamo kontaktovať. V súčasnosti robia naše lektorky kurzy v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Krompachoch a Košiciach.

Ako je táto metóda na Slovensku obľúbená?

Na Slovensku robíme kurzy od roku 2011 a za ten čas nimi prešlo viac ako 2000 maminiek a oteckov. Zo začiatku to boli ženy, ktoré si takúto formu prípravy na pôrod samé vyhľadali a odvtedy nám chodí väčšina budúcich maminiek na odporúčanie. Metóda Hypnopôrodu naberá na obľúbenosti a hoci bola zo začiatku mnohými neopodstatnene považovaná za alternatívnu, v súčastnosti chodia na kurzy ženy s rôznym zameraním. Pravidelne máme na kurzoch lekárky, právničky, účtovníčky, farmaceutky , ekonómky a pod. Metóda Hypnopôrodu je založená na faktoch a na základe spätných väzieb od účastníčok našich kurzov si dovolíme tvrdiť, že medzi ženami, koluje názor, že ak chcú mať ľahší a príjemnejší pôrod, mali by absolvovať kurz Hypnopôrodu :).

Ďakujeme za rozhovor.

Aj my ďakujeme za váš záujem šíriť informácie o tejto krásnej metóde medzi budúce maminky.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia