Main menu

 

Rozhovor na tému – Plávanie pre tehotné

27th nov 2017

Dobrý deň,

Sme klub, čo sa týka počtov detí najväčší na Slovensku. Dnes máme okolo 800 detí zaradených v kurzoch. Plávaniu s bábätkami sa venujeme 12 rokov, ale trénerky plávania sme už 32 rokov. Keďže sme matky, uvedomili sme si, že je veľmi dôležité spolupracovať už aj s budúcimi mamičkami. Veď nie je väčší poklad, ako naše deti a nie je dôležitejšia práca na svete ako vedieť sa o dieťa postarať.

1. Od kedy je vhodné s kurzom začať?

U nás máme zvyk začínať s mamičkami od 13. týždňa tehotenstva. Vtedy je dieťatko zvyčajne už pekne “udomácnené” v brušku, už prestali tehotenské nevoľnosti a ešte je čas privykať si na zväčšujúce sa bruško a pripraviť sa dôkladne na pôrod.

2. Z koľkých lekcií sa obvykle skladá jeden kurz?

Na začiatku našej praxe sme naozaj robili kurzy. Ale čas ukázal, že tehotenstvo je veľmi citlivé obdobie. Mamičky sa môžu cítiť v určitom čase nie dobre, môžu sa začať otvárať, alebo niekedy predčasne rodiť. Preto nerobíme kurzy, ale mamičky sa podľa svojich pocitov prihlasujú na jednotlivé lekcie. Iba stretnutia s dulou sú ucelené kurzy. Podávajú prehľad o normálnom pôrode, o dojčení, úľavových technikách a dôležitosti kontaktu s matkou hneď po pôrode.

3. Aké veľké sú skupiny?

Budúce mamičky v tomto období majú radi intimitu. Preto ich je v skupinke najviac 6. Tak si ich stihne všímať aj lektorka, naprávať prípadné chyby, či povzbudzovať.

4. Ako prebieha bežná hodina kurzu?

Začíname prirodzene dôkladnou očistou tela – osprchovaním, pretože hygiena je veľmi dôležitá aj pre samotné mamičky. Vo vode začíname rozcvičkou, ktorá je zameraná na rozohriatie organizmu, prirodzene v miernom tempe. V hlavnej časti posilňujeme všetky časti tela, jednotlivé cvičenia striedame s dychovými cvičeniami a s nácvikom uvoľnenia. Na záver zaraďujeme strečing a relaxáciu, kde vytvoríme podmienky pre “spojenie sa” mamičky so svojím dieťatkom.

5. Aké sú pozitívne účinky plávania v tehotenstve?

V prvom rade, žena nestráca kondíciu “ničnerobením”. Práve naopak, dokáže ju jemne zvyšovať nenásilným spôsobom. Tiež sa naučí správne dýchať a uvoľňovať. Dokáže zamedziť bolestiam krížov najmä v pokročilom tehotenstve, zbavuje stresu a napätia, pripravuje ženu na najväčšiu udalosť v živote…
Naše lekcie sa nedajú nazvať čistým plávaním. Je to spojenie prospešných cvičení, plávania, relaxácie, naťahovania, posilňovania, ale aj informácií, ktoré ženy potrebujú.

6. Aké sú naopak zdravotné riziká?

Pri správne vedenej lekcii riziká nehrozia. Ak máte kontrolu aj nad kvalitou vody, aj tým veľmi eliminujete akékoľvek riziko. Aj preto sme tieto lekcie zaradili do súkromného bazéna, kde je voda pravidelne kontrolovaná. Vždy ale upozorňujeme nastávajúce mamičky, aby sa riadili svojimi pocitmi a počúvali svoje telo.

7. Akých princípov sa majú nastávajúce mamičky držať?

Čo sa týka cvičenia a plávania, odporúčame kvalitné bazény a overené vody. Tiež lektorky, ktoré rozumejú svojej práci. No a samozrejme už v predchádzajúcej odpovedi – vždy sa riadiť svojím vnútorným pocitom, nikdy nejsť cez bolesť, vyvarovať sa prílišnej únave. A samozrejme po lekcii okamžite mokré plavky dole.

8. Čo sa počas kurzu naučia?

Naučia sa správne dýchať, správne uvoľňovať, naučia sa relaxovať, zvoľniť tempo, spojiť sa samé so sebou… Na stretnutiach s dulou sa zasa naučia všetko potrebné o pôrode v teoretickej rovine. Veď každú z nich čaká prax o pár týždňov …

9. Môže plávanie ovplyvniť priebeh pôrodu?

Samozrejme, a to tým pozitívnym spôsobom. Dôkazom toho je, že sa k nám vracajú mamičky, ktoré čakajú druhé, či 3. dieťa. Vďaka tomuto môže pôrod prebiehať ľahšie a jednoduchšie.

10. Je plávanie u mamičiek obľúbené?

Naše cvičenia vo vode – aquaprenatal sú medzi mamičkami veľmi obľúbené. Začínali sme 1 hod., ktorá častokrát nebola naplnená. Dnes máme lekcie 3 v týždni a už ani tie nestačia. A pritom  sa mamičky priebežne striedajú…

11. Prispievajú na plávanie pre tehotné i poisťovne?

Nevieme o tom, že by niektorá poisťovňa prispievala na túto činnosť.

12. Musí mať nastávajúca mamička nejaké potvrdenie od svojho gynekológa?

Nevyžadujeme potvrdenie od gynekológa. Predpokladáme že naše mamičky toto konzultujú, odporúčame im to a veríme že sú natoľko zodpovedné, aby vedeli zvážiť svoj stav.

13. Kde Vás mamičky môžu nájsť?

S tehuľkami cvičíme na prevádzke Slnečná 32, Trnava. Registrovať sa môžu pomocou on-line systému na: www.klubkvapka.sk, alebo nás môžu kontaktovať na Facebooku Klubu Kvapka, kde im radi zodpovieme doplňujúce otázky.

Na naše zvedavé otázky týkajúce sa plávania pre tehotné nám ochotne zodpovedali 
pani Blanka Krajčovičová a Alexandra Prajová.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Rozhovor na tému – Plávanie pre tehotné

  1. Pingback: Dula | Blog Mimulo

  2. Pingback: Tanec s bruškom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia