Main menu

 

S dieťaťom na bicykli

18th mar 2016

Konečne sa blíži jar a v nás sa začína zbierať energia, preto premýšľame, že prichádzajúce jarné dni privítame nejakým pekným výletom. Výletom napríklad na bicykli, aby sme sa mohli náležite pokochať prebúdzajúcou sa prírodou. Navyše patria vychádzky na bicykli k tým najčastejším jarným výletom v európskych krajinách. Najväčší prospech i radosť z takých výletov majú predovšetkým deti. Ale čo keď nie sú na bicykel dosť zrelé? Alebo máme doma malé nemluvňa? Ako potom podnikať takéto výlety? Dnešná doba však myslí už takisto na tých najmenších, teda pokiaľ máte možnosť, výlety na bicykli môžete podnikať i s tými najmenšími. Čo si však kúpiť, aby sa také bábätko cítilo s nami na bicykli bezpečne?

Biker family silhouette, father with two kids on bikes

Vozík alebo cyklosedačka?

Rozhodli ste sa pre výlet na bicykli i keď máte doma dojča? Tak to už určite premýšľate, čo si zabezpečiť, aby bolo cestovanie príjemné vám i dieťaťu. Pre malé deti, ktoré ešte nesedia (cca do 9 mesiacov), sú najvhodnejšie vozíky za bicykel. Vozík je pomerne slušne vybavený obdobne ako športový kočík a takisto sa dá použiť ako kočík v prípade, že práve nevykonávate cykloturistiku. Vozík je šikovne vybavený i na dlhšie trasy a ak chcete, tak si ho môžete vziať so sebou i na dovolenku a kochať sa krásami prírody na bicykli s vaším malým členom rodiny. Bezpečnosť je zaistená takisto reflexnými pruhmi, bezpečnostnou vlajkou, žiarivou farbou, ktorú má väčšina vozíkov a prednými i zadnými odrazkami. Nevýhodou vozíka je jeho cenová nedostupnosť pre všetkých milovníkov cyklojazdy, najlacnejší vozík je možné zohnať za cca 9 000 Kč. Kúpa naozaj v prípade, že skutočne radi a často jazdíte na bicykli a chcete myslieť na najvyššie možné bezpečie a pohodlie vášho dieťaťa, dieťa či iný náklad v ňom môžete nosiť do 40 kg hmotnosti. V niektorých rekreačných strediskách je možné vozík požičať.

Ak už máte sediace dojča, stojí za úvahu detská sedačka na bicykel. A pretože sa dnes mnoho rodičov zamilovalo do jazdného bicykla a cykloturistika je na stálom vzostupe, sú cyklosedačky na slovenskom trhu pomerne rozšíreným spotrebným tovarom. Rovnako ako u autosedačiek, kde je výber kvalitnej autosedačky veľmi dôležitý. Dieťa musí byť v cyklosedačke takisto bezpečne pripútané a musíte viac než u vozíka dbať na jeho pohodlie. Pri spánku dieťaťa je lepšie bicykel na chvíľu zastaviť, aby hlavička dieťaťa zo sedačky nevisela, čo u vozíka nehrozí a v ceste môžete pokračovať za akýchkoľvek okolností. Avšak v cyklosedačke má dieťa väčší rozhľad, je bližšie rodičovi a rozhodne je cyklosedačka cenovo dostupnejšia. A ešte môžeme voliť medzi prednou či zadnou sedačkou k bicyklu. Aké sú rozdiely?

Cyklosedačka zadná

Zadné sedačky sa vyrábajú v dvoch základných prevedeniach. Sedačky, ktoré sú pripevnené na nosič alebo samonosné, uchytené na sedlové trubky oceľovým drôtom. Jednoduché uchytenie vám umožní ľahko sedačku dať dole a prípadne ju predať druhému z rodičov. Výrobcovia takisto ponúkajú špeciálne polohovateľné cyklosedačky, v ktorých môžu deti i spať. I napriek tomu však myslite na pohodlie a klinkajúcu hlavičku dieťaťa, preto je lepšie radšej zastaviť a nechať dieťa chvíľku pospať. Sami si takisto môžete odpočinúť a posilniť sa niečím dobrým.

Zadná sedačka je vhodná pre pokojnejšie a súčasne staršie deti, na ktoré už nemusíte toľko dávať pozor. Kvôli umiestneniu zadnej sedačky na dieťa pri jazde nevidíte. Výhodou však je, že dieťa nie je vystavené prachu, lietajúcemu hmyzu, daždi, vetru.

Little boy in the seat bicycle behind father

Cyklosedačka predná

Predtým predstavovala predná sedačka jedinú možnosť, ako ste mohli deti na bicykli prevážať. Hrozilo tu však nebezpečenstvo, že si dieťa zapletie nohu do výpletu bicykla. Tieto skoršie sedačky neboli pre dieťa veľmi pohodlné, avšak dlho vydržali a takisto sa často dedili z generácie na generáciu. Súčasné modely však vyzerajú inak, disponujú nízkou opierkou chrbta, pohodlnou príjemnou výstelkou, stupienkami s upínaním na nohy s bezpečnostnými popruhmi a bezpečnostným pásom. Bezpečnostné pásy sú pohodlné a zároveň zabraňujú vykláňaniu a zošmyknutiu dieťaťa. Maximálna nosnosť 15kg. Prednú cyklosedačku uprednostníte v prípade, že bicykel využívate hlavne ako jednoduchý dopravný prostriedok na kratšie výlety. Môžete sa s dieťaťom rozprávať, spievať, ukazovať mu zaujímavé veci v okolí. Prednú cyklosedačku môžete použiť takisto ku kolobežke, ktorá sa v súčasnosti takisto teší veľkej obľube ako dopravný prostriedok pri peknom počasí.

Odrážadlo

Následne, keď už sa vášmu dieťaťu blížia druhé narodeniny, mu môžete kúpiť vlastné odrážadlo, napríklad podobné bicyklu a pripravovať ho tak postupne na cyklovýlety. Krátke trasy potom na odrážadle dieťa „ušľape“ a bude ho to takisto tešiť, tým si môžete byť istí. Detské odrážadlá alebo odstrkovadlá sú totiž skvelou prípravou k prechodu na bicykel. Odrážadlo pomôže dieťaťu získať potrebnú rovnováhu a zároveň zaistí dostatok zdravého pohybu. Najmenšie odrážadlá môžu používať deti už od 1 roku. V kategórii od 2 – 3 rokov je veľmi populárne odrážadlo typu Y-Bike, ktoré vyniká svojou jednoduchou eleganciou a bezpečnosťou. Pre náročnejších malých jazdcov sa odporúčajú slovenské odrážadlá, ktoré sú vernou kópiou detského bicykla vrátane brzdy a nastaviteľného sedadla a riadidiel.

Malý bicykel

Šikovné deti okolo 3 alebo 4 rokov sa vám už v jazde na bicykli budú chcieť vyrovnať, je to ideálny vek, kedy s nimi už môžete podniknúť väčší výlet na bicykli. Najprv sa začína s bicyklom s prídavnými bočnými kolieskami, ktoré pilujú balans dieťaťa (u niektorých detských bicyklov je možné prikúpiť v príslušenstve takisto tyč, ktorou môže dospelý kontrolovať jazdu dieťaťa). Bicykle už sú plne vybavené bezpečnostnými prvkami, napríklad krytom na reťaz, brzdami, blatníkmi, zvončekom i stojanom. Nezabudnite ale deťom na výlet kúpiť helmu, rôzne chrániče pre deti a cyklo rukavice a budete mať zážitok z vášho rodinného výletu na bicykloch bezchybný, skrátka dokonalý a pre deti nezabudnuteľný.

A teraz sa len dočkať jarných lúčov slnka a hurá na bicykel!

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “S dieťaťom na bicykli

  1. Pingback: Športom k dobrej nálade | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia