Main menu

 

Saunovanie s deťmi

24th máj 2016

Saunovanie sa dnes stáva čím ďalej tým viac obľúbenou činnosťou medzi dospelými, aj medzi deťmi, ktorá svojím charakterom otužovania prispieva k výbornej fyzickej kondícii, obzvlášť posilňuje imunitu. Preto tiež odborníci zistili, že sauna by sa mala deťom odporúčať už v predškolskom veku, kým dieťa nemá žiadne vážne (napr. srdcové) zdravotné problémy, vďaka saune sa potom dá mnohým zdravotným komplikáciám vyhnúť. Mnohé škôlky majú saunu už tiež zavedenú v ich programe pre predškolákov, dokonca niektoré škôlky majú sauny priamo vo svojich budovách a mnoho rodičov dáva deti do týchto škôlok práve kvôli prítomnej saune.

Sauna však nie je len liečebňou, ale môže byť pre vás a vaše dieťa vzrušujúcim zážitkom a oddychovou činnosťou, ktorá prispeje aj k vašej dobrej nálade. Dokonca je preukázané, že sauna deti upokojuje a navodzuje radostné pocity ako pri ochutnávaní sladkostí.

Mother with a child in a sauna

Do sauny je možné chodiť aj s dojčaťom. V severských krajinách je to zvykom. Zďaleka nie tak ako u nás. Tiež preto, že domáce sauny, ktoré sú pre najmenšie deti najvhodnejšie, nie sú u nás bežnou súčasťou domovov. O vhodnosti sauny pre dojčatá by mal rozhodnúť váš pediater.

Ak chcete navštíviť saunu sami so svojím dieťaťom, je potrebné dodržiavať istý postup, aby všetko prebiehalo ako má a bezpečne. Zhrnul nám ho pán doktor Martin Gregora.

Pravidlá saunovania

Saunovanie malých detí má tak ako napríklad plávanie svoje zásady a pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať:

  • Pred vstupom do sauny osprchujte seba i dieťa vlažnou vodou v poradí: nohy, chrbát, ruky, brucho, hrudník. Hlavu nesprchujte. Najmenšie dieťa majte v náručí. Než pôjdete do ohrievarne, opláchnite dieťaťu tvár dlaňou.

  • Teplota v saune v mieste prehrievania, vo výške okolo 90 centimetrov, nemá presiahnuť 60 ° C. (Vo výške 175 centimetrov nad podlahou, v rohu šikmo proti ohrievaču nesmie presahovať 85 ° C).

  • V ohrievarni majte dieťa v náručí alebo na kolenách, aby pôsobeniu tepla bola vystavená len časť tela. Dieťa má tiež pocit väčšieho bezpečia. Batoľa môže ležať na osuške pod dohľadom rodičov.

  • Doba pobytu v saune je závislá na veku dieťaťa ale aj na tom, ako pobyt v horúčave znáša. Stačí niekoľko minút. Pre dojčatá 2 – 3 minúty, pre batoľa maximálne 5 minút. Pretože je horúci vzduch pre dieťa nepríjemný a páli ho v nose, môžete mu schladiť tvár mokrou žinkou a vytvoriť z dlane striešku nad nosom – akúsi vlhkú komôrku.

  • Ochladzovanie sprchovaním alebo kúpaním v bazéne trvá niekoľko sekúnd. Dojča majte stále v náručí. Dieťaťu nenamáčajte hlavu.

  • Pobyt v ohrievarni potom môžete ešte raz zopakovať.

  • Saunovanie ukončite osprchovaním vo vlažnej vode. Dieťa dôkladne osušte, dajte mu napiť a uložte ho k spánku.

A ako často chodiť s dieťaťom do sauny?

Podľa MUDr. Martina Gregoru je najlepšie chodiť často a pravidelne, s malým dieťaťom najlepšie raz týždenne. Saunovanie totiž prispieva k otužovaniu organizmu a posilňuje jeho odolnosť proti chorobám. Začať môžete v ktoromkoľvek ročnom období a s vašim malým si to náležite užite.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia