Main menu

 

Sex v tehotenstve

16th nov 2018

Veľa tehotných žien sa obáva sexu preto, aby neohrozili svoj plod. Ale na druhú stranu sa počas tehotenstva u niektorých žien veľmi zvyšuje chuť na sex, predovšetkým počas druhého, ale aj tretieho trimestra. Môžeme svoje dieťa v tehotenstve ohroziť alebo je to úplne bezpečné?

Tehotenstvo a bezpečný sex

Ak to váš zdravotný stav umožňuje a pohlavný styk vám nezakáže váš ošetrujúci lekár, nemáte sa prečo sexu obávať. Je prirodzenou súčasťou vášho tehotenstva a navyše je aj dosť povzbudzujúci, prečo si ho teda zakazovať. Maternica je od pošvy v dostatočnej, a teda bezpečnej vzdialenosti. Bezpečie však ešte násobí svalstvo v maternicovej dutine, plodová tekutina a taktiež obaly plodu. Niektorí odborníci ale odporúčajú vyhýbať sa sexu skôr ako bezpečnostné opatrenie v posledných týždňoch pred pôrodom. Tvrdia že hormóny, ktoré sú v spermiách, môžu stimulovať kontrakcie, ale takisto to nie je stopercentné.

Sexuálne polohy v tehotenstve

Vyberajte také polohy, ktoré sú vám príjemné. Zvyčajne sa neodporúča klasická misionárska poloha kvôli veľkému tlaku na brucho. Experimentovať naopak môžete s polohami, pri ktorých muž pristupuje k žene zozadu alebo zboku.

Kedy môže byť sex v tehotenstve nebezpečný?

Pohlavný styk nie je vhodný, keď krvácate alebo vám hrozí potrat či predčasný pôrod a ak máte opakovaný výtok. Toto sú ale všeobecné pravidlá a vy musíte vždy prihliadať k svojmu aktuálnemu stavu. Kŕče sú po styku alebo po orgazme normálne. Pokiaľ ale nevymiznú po niekoľkých minútach alebo ak si všimnete krvácanie, ihneď kontaktujte svojho lekára.

Keď nechcete mať sex

Ak nemáte náladu na sex, čo v prvom trimestri môže byť úplne normálne, tak o tom so svojím partnerom hovorte. Náladu mať nemusíte kvôli zmenám hormónov, kvôli nevoľnostiam či pocitom na zvracanie a ďalším nepríjemnostiam na začiatku tehotenstva.

Je to úplne bežné. A je dôležité, aby váš partner vedel, ako sa cítite a ako vám môže pomôcť, aby nenadobudol dojem, že váš nezáujem o sex je vlastne nezáujem o neho.

Keď si všetko zhrnieme, tak je sex v tehotenstve úplne bezpečný. Ak máte normálne tehotenstvo a nemáte žiadne komplikácie, nie je dôvod si sex so svojím partnerom neužívať až do konca tehotenstva. Plodový vak, rovnako ako silné maternicové svaly, zaistí, aby bolo vaše dieťa v bezpečí. Orgazmus môže spôsobiť mierne sťahy maternice, ale aj tie sú neškodné. Môžete si teda ešte v kľude vychutnať telesnú blízkosť a súzvuk so svojím partnerom, než sa vám do toho vmiesia potreby vášho bábätka.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Sex v tehotenstve

  1. Pingback: Prvé pohyby bábätka. Ako ich spoznáme? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia