Main menu

 

Šiesta detská choroba

12th feb 2016

Názov šiesta choroba pretrváva ešte z doby, kedy sa všetky choroby s vyrážkou radili číselne. Existuje piata detská i šiesta detská choroba. Obe tieto ochorenia sa od seba líšia.

Šiesta detská choroba (latinsky Exanthema Subitum alebo Roseola Infantum) je vírusové ochorenie. Obvykle môže svojím začiatkom mnohých rodičov vydesiť. Priebeh však býva ľahký. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje u dojčiat a batoliat. A rodičia sa nemusia desiť.

newborn baby crying because of cramps

Príznaky

Náhle nastúpia vysoké teploty okolo 39°C. Ďalšie prejavy nebývajú na začiatku ochorenia zjavné. Deti sa správajú ako obvykle, dobre spia a jedia. Možno môže prebiehať súčasne i ľahký katar horných ciest dýchacích. Teploty bývajú asi 2-3 dni bez toho, aby sa prejavili nejaké zmeny celkového stavu dieťaťa. Rodičia sa často dožadujú u pediatra antibiotík v súvislosti s teplotami. Potom sa môže stať, že vyrážku považujú za alergickú reakciu spojenú s podanými antibiotikami.

Okolo 3.-4. dňa teploty klesnú a súčasne sa objaví na tele ružová a červená vyrážka, ktorá nesvrbí a dieťa neobťažuje. Vyrážka vyzerá ako drobné či väčšie neohraničené škvrnky. Pre vyrážku je typické, že v chlade skoro zmizne a v teple sa opäť objaví. Vyrážka je vysiata rôzne po tele a v priebehu ďalších 3 – 5 dní obvykle úplne vymizne.

Pôvodcom šiestej choroby je vo väčšine prípadov šiesty (90%) a siedmy (10%) ľudský herpetický vírus (HHV6, HHV7). Inkubačná doba je 5-12 dní.

Liečba

Liečba je skôr symptomatická, teda zameraná na odstraňovanie nepríjemných príznakov pre pacienta. Na vysoké horúčky zaberajú lieky na zrážanie teploty (napr. čapíky, sirup). Pri výseve vyrážky vynechajte kúpanie a nechoďte s dieťaťom na vychádzky. Vyrážku nijak neovplyvníte, teda nie je potrené natierať tekutým púdrom. Sama zmizne. Antibiotiká sú zbytočné. Odporúča sa pokojový režim a dostatočný prísun tekutín.

Toto ochorenie je infekčné a šíri sa vzduchom (kvapkami).

Pokiaľ máte viac detí alebo ste boli v styku s inými deťmi, upozornite ich, že môžu šiestu chorobu takisto očakávať. Pri ochorení však návštevy odmietajte.

Znížená imunita

Hneď ako dieťa prekoná šiestu detskú chorobu, vírus v tele pretrváva doživotne. Môže dôjsť k jeho reaktivácii, avšak u ľudí bez poruchy imunity nebýva sprevádzaná klinickými príznakmi.

U ľudí, ktorí majú imunitu zníženú (napr. po rôznych závažných operáciách, transplantáciách,…), môže reaktivácia vírusu zapríčiniť závažné zdravotné problémy a rozvinúť sa ťažký zápal pľúc.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Šiesta detská choroba

  1. Pingback: Borelióza u detí aneb pozor na kliešť | Blog Mimulo

  2. Pingback: Ovčie kiahne – neškodná infekcie či hrozba? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia