Main menu

 

Sila detského prvýkrát

30th dec 2015

S príchodom dieťatka sa nám úplne premení svet i pohľad na neho. Život je zrazu dojemnejší, čistejší a plný nádeje, ale takisto sa dostavia obavy a strach, nikdy sa už nebudeme báť viac ako o naše dieťa. Každý milý okamžik, ktorý so svojím maličkým strávime, bude veľmi vzácny a nikto nám ho už nevezme, ale nikdy ho už takisto neprežijeme tak silno a naplno ako v tú chvíľu s naším bábätkom. Ktoré sú tie chvíľky, na ktoré s našimi deťmi nezabudneme? Sú to tie šťastné chvíle plné radosti, smiechu, detského jasotu a vrelej bezkonkurenčnej detskej lásky… A tie okamžiky, kedy zvládlo naše dieťa svoj prvýkrát … Aké „prvé razy“ sú pre nás tie najdojímavejšie? Aké „prvé razy“ s nami naozaj zamávajú?

cac165ed-e8d1-4693-b145-69398953f3bc

Prvý nádych, prvý úsmev

Jeden z najkrajších momentov prichádza tesne po pôrode, kedy sa bábätko prvýkrát nadýchne a pocíti okamžitú chuť žiť a neuveriteľnú chuť dotýkať sa kože svojej mamičky a to isté cíti samotná mamička, takú radosť a chuť do životu a k láskaniu a hýčkaniu už žena nikdy viac nepocíti tak naliehavo. Slzy neuveriteľného šťastia prichádzajú jednoznačne s prvým nádychom bábätka. Podobné je to aj s prvým úsmevom. Prvý úsmev býva pre nás mamičky prvou reakciou dieťaťa na nás, na náš hlas, na naše dotyky a na našu tvár obzvlášť. Prvý úsmev si mamička nesmierne užíva práve preto, že ju jej malý/malá konečne trochu vníma a sama berie prvý záchvev úsmevu za úsmev, či už je to ono alebo nie.

Prvý krok

Na samostatný prvý krok, verte alebo nie, mamičky skutočne netrpezlivo čakajú a veľmi sa na neho tešia, preto sa nesmieme diviť tomu, keď naše bábätko či batoľa konečne svoj prvý krôčik do priestoru zvládne, tento malý krôčik sa stáva dôvodom k veľkej radosti a slzám dojatia. A budeme plakať, to je isté, pretože sa týmto spôsobom naše nevinné maličké stáva malým človiečikom a zmieňovaný krôčik bude jeho prvým samostatným úspechom. Prvý krok vpred. Takto netrpezlivo a nadšene budeme čakať na každý ďalší prvý životný krok nášho dieťaťa a vždy dúfať, že ho nebude ihneď sprevádzať pád, i keď i to sa určite mnohokrát stáva.

Cute little baby boy making his first steps, walking to his mother in a white sunny living room

Prvé slovko

Prvé slovíčka – baba, mama, tata, baf, bác, papa, jedno z týchto slovíčok vysloví rozhodne vaše dieťa ako prvé, najkúzelnejšie býva samozrejme slovo mama, o to viac sa na toto slovko tešíme, keďže deti ho vyslovujú vätšinou s veľkým iskrením v očiach a už im zostane ako jedno z najčastejšie používaných, keď budú vyjadrovať svoju spokojnosť, ale i vážne stavy ako choroby a ich „veľké“ detské bolesti. Vyjadrujú tým prosbu o pomoc, o pohladenie, upokojovanie, pozornosť… I keď hocikedy deti ako prvé vyslovia slovo tata, pretože sa im neviem z akého dôvodu vyslovuje i skloňuje lepšie, tak sa nebojme, slovo mama bude potom pre nich omnoho viac podstatné i viac používanejšie, to je preukázané a zostáva až do dospelosti. Kto z nás aspoň raz nepovedal ono „Mamí, pomoc!“ i v dospelosti?

Prvé vyznanie

Najväčší pocit šťastia prežijeme, keď budeme prvýkrát počuť vetu typu: „Mami, mám ťa rád!“ Áno, také slovné spojenie v zmysle prvého vyznania pre nás zostáva najkúzelnejším okamžikom materstva či všeobecne rodičovstva. Deti totiž svoje vyznania vyslovia rady úplne bezprostredne, spontánne a veľmi často, hlavne v rannom veku, takisto nezištne, a tak býva detské vyznanie najkrajšou odmenou a darčekom za celé rodičovské snaženie. A vždy, keď nás dieťa poctí milým vyznaním, budeme sa spokojne usmievať a naše milé „malé“ dokáže vďaka tomu s nami robiť divy. Ale pocit naplnenia sa dostaví hlavne prvýkrát, prvýkrát pri prvom: „Mami, mám ťa rád, mám ťa veľmi rád!“ 🙂

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Sila detského prvýkrát

  1. Pingback: Na čo by si mali dať pozor novopečení rodičia? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Čoho sa deti najviac boja? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Chyby, ktorými rodičia ničia správny pohybový vývoj dieťaťa | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia