Main menu

 

Slanina s vajcom vraj môže zvyšovať IQ plodu

22nd mar 2018

Myslíte si, že slanina a vajcia je veľmi ťažká večera a tučné anglické raňajky? Pravdepodobne áno, ale tiež je to podľa overených výskumov zázračná strava. A tak nič nie je tak nezdravé, ako sa zdá. Tento pokrm má totiž aj „tučné“ vitamínové konto – je bohatý na cholín – vitamín skupiny B – dôležitý pre vývoj mozgu u dieťaťa a pre jeho budúcu inteligenciu.

Slanina a múdre dieťa?

Podľa novej štúdie biológov zo Severnej Karolíny môže práve taktiež slanina s vajcami na raňajky prospievať tehotným matkám a predovšetkým ich nenarodenému dieťaťu.

Ich štúdia na myšiach indikovala, že strava tehotnej samice / matky, zvlášť cholín v tejto strave, môže zmeniť vývoj mozgu u plodu, a to uviedol k záverom jeden z biológov s tým, že dostatok cholínu vedie k zdravšiemu vývoju mozgu a vyššej inteligencii potomkov.

Na cholín sú pritom bohaté napríklad tzv. anglické raňajky, čiže vajíčka so slaninou, ktoré u zdravotníkov ale príliš veľkú obľubu nemajú.

A čo je cholín?

Cholín patrí medzi vitamíny skupiny B. Je základným stavebným kameňom acetylcholínu, ktorý patrí medzi základné neurotransmitery. Takto sú nazývané látky prenášajúce vzruchy medzi našimi nervovými bunkami. Nedostatok práve tohto transportéra je spájaný s niektorými chorobami, napríklad so vznikom Alzheimerovej choroby a iných psychiatrických ochorení sprevádzaných poruchami pamäti, ako krátkodobej, tak i dlhodobej. Práve z tohto dôvodu môže príjem cholínu v potrave či v doplnkoch stravy zvýšiť hladinu acetylcholínu a tým aj zlepšiť pamäť.

Slanina a vajce – k raňajkám i k obedu

Asi nikto nikdy nebude môcť nazývať slaninu zdravým jedlom, ale poznatky nás niekedy nútia zmeniť uvažovanie o tom, čo považujeme za úplne zdravé a úplne nezdravé. Táto štúdia ale predovšetkým ukazuje, že je veľmi dôležitá prenatálna výživa pre zdravie nenarodeného dieťaťa po celý zvyšok jeho života, a hlavne to chceli biológovia preukázať touto štúdiou. Vyššie spomínané potvrdil doktor Gerald Weissmann z Federácie amerických spoločností experimentálnej biológie.

Teda dobrá rada pre tehotné mamičky – doprajte si všetkého dostatok aj raňajky po anglicky. Nech má vaše bábätko dostatok „múdreho“ vitamínu. Tak hurá do toho.

Pre (ne)milovníkov slaniny

Neklesajte na mysli, ak slaninu práve nezbožňujete, svojmu dieťaťu v maternici môžete dostatok cholínu dopriať inou stravou. Stačí, keď stavíte na žĺtky, pečeň alebo strukoviny.

Máte rady slaninu a vajcia na raňajky?

Prečítajte si aj ďalšie články na tému tehotenstvo:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Slanina s vajcom vraj môže zvyšovať IQ plodu

  1. kristuska on said:

    Asi len treba dodať, že to s tou slaninou a vajciami netreba preháňať. Lebo potom mamičky priberú 10 kg a hovoria, že je to v poriadku, to je výživa pre dieťa a v reáli sa prežierajú 😀

Pridaj komentár

CzechSlovakia