Main menu

 

Sociálne správanie dieťaťa do jedného roka

19th aug 2016

Domnievame sa, že bábätko nemá takmer žiadne sociálne správanie. Prevažne sa predsa snaží chovať iba tak, aby zaručeným spôsobom prežilo. Pravdou je, že dojča určite nebude nadväzovať veľké priateľstvá, avšak určité sociálne správanie môžeme pozorovať. Ako sa prejavuje?

Základom sociálneho správania dieťaťa je podľa MUDr. Martina Gregory napodobňovanie blízkych osôb. Teda väčšinou matky a otca. Tá rola je však obojstranná – dieťa napodobňuje matku a matka prispôsobuje svoje činy schopnostiam a poznávaniu svojho dieťaťa. Napodobňovanie je formou komunikácie a základom tvorby sociálnych väzieb a pomáha dieťaťu poznávať svet od prvých mesiacov života. Lekári sú názoru, že už niekoľko hodín starý novorodenec dokáže pochopiť a napodobniť gestá dospelého ako je vystrkovanie jazyka alebo zívanie. Pomocou napodobňovania sa u bábätka zo žvatlání, ktorým nám odpovedá, keď na neho hovoríme, postupne vyvinie schopnosť hovoriť a počúvať.

3.- 6. mesiac dieťaťa
Okolo troch mesiacov vie dať bábätko svojmu okoliu najavo radosť z prítomnosti všetkých, ktorí mu venovali pozornosť. Veľkú zábavu a zdroj inšpirácie mu poskytuje kŕmenie. V krátkom čase tiež zisťuje, že plač je pre neho dôležitý nástroj na upútanie pozornosti dospelých a že schopnosť ovládať túto zručnosť, plakať vedome, je takmer vzrušujúce (vývoj dieťaťa v 3 mesiaci).

6.- 11. mesiac dieťaťa
Po pol roku začína dieťatko starostlivejšie rozlišovať svojich blízkych a začína pociťovať strach z cudzích osôb. Lipne na rodičoch. Daná fáza je dôležitá už preto, že dieťatko si začne uvedomovať stále a bezpečné vzťahy. Postupne sa naučí využívať svoje hlasové schopnosti k vytváraniu hluku, ktorým na seba upúta pozornosť.

12. mesiac dieťaťa
Teraz je maličkému batoľaťu rok a cíti svoje „ja“. Napodobňuje, aby nás rozosmialo, a čím viac ocenení prejavujeme, tým častejšie to bude opakovať, aby nás pobavilo. Nedôverčivosť k neznámemu trvá a ostatné deti, okrem tých, s ktorými vyrastá, ho ešte tak veľmi nezaujímajú.

Je to tak, že bude trvať ešte ďalší rok či dva, než bude s chuťou a bez problémov nadväzovať priateľstvá s ostatnými batoľatami. Každopádne rodičovská starostlivosť a komunikácia je veľmi dôležitá preto, aby sa dieťa naučilo tiež vydarene komunikovať s ostatnými okolo seba, teda aj s ostatnými deťmi.

Vývoj reči

K rozvoju sociálnych väzieb a nadväzovaniu vzťahov je potrebné tiež používať reč. Ako sa vyvíja u nášho bábätka?
Z pôvodnej hry hovoridiel, keď dieťa vytvára náhodné zvuky podobné slovám, a z bľabotania, ktoré je pudové a vyskytuje sa u detí od narodenia hluchých, dostáva sa do popredia žvatlanie napodobňovacie, kedy dieťa napodobňuje vlastné zvuky, ale aj zvuky počuté vo svojom okolí.

Okolo jedného roka začína tiež rozumieť niektorým slovám. Nechápe ich abstraktný zmysel, ale spája ich s konkrétnymi javmi. Čím ďalej viac sa snaží o svoj vlastný prejav. Jeho prvé slová sú výslednicou snahy napodobniť reč dospelých, ktorí naopak napodobňujú a opakujú slovné výkony dieťaťa. Slová sú skratkou celej vety a dieťa ju dokresľuje rôznou intonáciou a mimikou.

Za ďalších približne šesť mesiacov začne spájať slová v niekoľkoslovné vety a v dvoch rokoch už bude schopné hovoriť v krátkych vetách. A utečie to tak rýchlo, že za ďalších pár mesiacov už nášho malého človiečika nebudeme môcť v slede reči občas ani zastaviť. A o chvíľach ticha sa nám bude len zdať. Potom už jedine pomôže práve ich sociálne zaradenie medzi rovesníkmi. 🙂

Přečtěte si také další články o vývoji dítěte:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulosk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia