Main menu

 

Som mama, som otec – ako zvládnuť nové role?

5th feb 2016

S novým prírastkom sa v rodine náhle mení všetko, na čo ste boli doposiaľ zvyknutí, svet je hore nohami, nič nebeží tak ako predpokladáte, každý plán sa mení, i vy sa stávate niekým, kým ste doposiaľ neboli a nikto nevie, dokiaľ si rodičovstvo nezakúsi, koľko síl a úsilia prináša. Rodičovstvom dávate kus seba. Áno, ste mama a otec, ste rodičia a s tým získavate nové životné role, ako ich zvládnuť a nezničiť sa? Nie je to vôbec jednoduché, ale skúsme nájsť odpoveď v článku.

birth-466140

Nie som na všetko sama

Od prvej chvíle, kedy sa vám narodí bábätko, si podľa možností rozdeľte svoje úlohy. Muž síce chodí do práce a má dojem, že dojčenské obdobie je čisto obdobím, ktoré zastupuje mamička, ale nie je to tak jednoduché. Mnohé európske krajiny ponúkajú rodičovský príspevok zo začiatku obom rodičom, a prečo? Je bezpochyby isté, že mamička je pre bábätko v tomto období najviac dôležitá, ale pokiaľ nemá mať dieťa v ďalších mesiacoch ťažké separačné obdobie, je dôležitá takisto rola otca. Preto zapojte otecka ihneď, aby si dieťa postupne zvykalo na obe tváre. Zo začiatku sa venujte dieťaťu len čisto vy, nech si zvykne na tváre a láskyplnú náruč tých najdôležitejších v jeho živote, teda rodičov, neskôr môžete zapojiť i babičky, tety a ďalších príbuzných…

Partner musí byť samozrejme oporou takisto vám, preto sa musí svojej role chopiť okamžite, jedine tak môžete vlastnú rolu zvládať ľahšie. Pocit, že nie ste na tú obrovskú starosť, ktorú zo začiatku materstva zažívate sama, je ten najpodstatnejší, jedine taký pocit vás môže postaviť na nohy. Takisto partnerovi rola otca pôjde lepšie, keď bude vedieť, že ste spokojnejšia, vyrovnanejšia a je za svoje dielo chválený – to predovšetkým.

father-and-son-1153919_1920

Rozdelenie starostlivosti

Dieťa síce rastie deväť mesiac v maminkinom lone, každopádne si ho ale žena nestvorila sama. O bábätko ste sa snažili dvaja, bábätko ste vytvorili dvaja, preto sa obaja musíte zapojiť do všetkých úloh, ktoré prináša starostlivosť o dieťa, rovnakou mierou, teda pokiaľ je to možné. Základom stať sa dobrým rodičom je rozdelenie svojich povinností. Vy ako mama dojčíte, kŕmite, obliekate, liečite, muž môže napríklad, až sa „zacvičí“, občas dieťa prebaliť, utíšiť, uspať, vykúpať. Mamičky zastupujú cit (emocionálna oblasť), oteckovia rozum (racionálna oblasť). Mamičky učia deti fantázii, otcovia zmysluplné správanie. Mamičky rozvíjajú v deťoch nadanie, kreativitu, otcovia rozvážnosť i hravosť. Až sú deti väčšie: ty vedieš dieťa do škôlky, ja ho vyzdvihnem, ja čítam rozprávky, ty staviaš kocky, ja navarím, ty občas nakŕmiš apod. Zvoľte činnosti, ktoré vám vyhovujú viac, pobavte sa o tom spoločne a nebojte sa zodpovedne prevziať svoju rolu, také záležitosti už k rodičovstvu proste patria.

Som mama, som otec a som hrdý rodič

Byť mamou a otcom nie je za trest, i keď vám to mnohokrát bude tak pripadať, je materstvo či otcovstvo dar. Preto musíme byť za svoju novú rolu radi a hlavne sa z nej musíme tešiť a byť na ňu patrične pyšní. Veď aká rola je zároveň tak náročná, ale pri tom nie je krajšieho povolania? Aká rola vlastne môže byť viac? Existuje vôbec niečo tak naplňujúce a obohacujúce ako je rodičovstvo? Keď si uvedomíte krásnu náplň rodičovstva a ponesiete si s ňou samozrejme takisto všetky následky svojich pochýb, tak sa patrične chopíte svojich rolí a uvidíte za sebou prekvapujúce, nedostižné výsledky svojej práce. Byť mamou a otcom nie je jednoduché a nikdy nebude, mnohokrát zaplačete a budete sa pýtať, kde sa stala chyba, kde ste urobili chybu, ale verte, všetko zmieňované stojí za to a odmena vás neminie.

baby-feet-402844_1920

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia