Main menu

 

Spoločná izba pre súrodencov

16th mar 2015

Ani zďaleka nie v každej rodine si môžu deti dovoliť mať vlastnú izbu. V mnohých domácnostiach musia mať súrodenci jednu spoločnú izbu. Spolužitie viacerých detí v jednej jedinej izbe prináša príjemné, ale i ťažké či problémové situácie. Ako spoločnú izbu vyriešiť, aby bola spokojná celá rodina?

Spoločná izba

Pri spoločnom súžití súrodencov v jednej izbe môžu vznikať rôzne, niekedy úsmevné, ale inokedy dramatické situácie. Najideálnejší je prípad, keď sú súrodenci rovnakého veku či pohlavia. Potom je jednoduché izbu usporiadať tak, aby obe deti mali svoj vlastný, podobne vybavený priestor, aby si nemohli závidieť a nič vyčítať. Osobný priestor detí je to, čomu je nutné venovať veľkú pozornosť. Ideálne je mať samostatné postele, ale vlastný kútik je možné vytvoriť i v prípade, že deti spia na palandách.

 

Čo by malo mať každé dieťa v izbe:

  • vlastné miesto na spanie
    vlastnú pracovnú plochu či hracie miesto prispôsobené veku

 

Children playing with toy cars

Takéto dva „kúty“ je možné farebne odlíšiť – samozrejme sa deti na výbere farby môžu podieľať.

Pozor na malé izby! Tmavé farby opticky zmenšujú miestnosť. Ale i svetlé farby môžu byť sýte. Takisto nadbytok nábytku v malých priestoroch nerobí dobre a izbu ešte viac zmenší. Do malých izieb rodičia často kupujú poschodové postele (palandy). Proti palandám sa argumentuje často tým, že v hornej posteli je väčšie teplo a horšie sa tam dýcha. Okrem klasických poschodových postelí sú dnes dostupné i zvýšené postele umiestnené napr. na skrinkách a policiach, príp. s priestorom pre hranie priamo pod posteľou. V prípade poschodových postelí a zvýšených lôžok platí pravidlo bezpečnosti a ľahkej údržby snáď ešte viac než u bežných postelí.

Akonáhle je medzi deťmi väčší vekový rozdiel a sú rozdielneho pohlavia, môže sa vyskytnúť omnoho viac problémových situácií. V takom prípade musíme viac rešpektovať ich súkromie. Od určitého veku musíme u dospievajúcich detí (zvlášť ak sú rôzneho pohlavia) skutočne rešpektovať ich potrebu mať vlastný kútik.

Nepočítajte s tým, že starší súrodenec bude na mladšieho v izbe dávať pozor. Mladší staršiemu obvykle lezie na nervy, preto je v tomto prípade omnoho náročnejšie a hlavne dôležitejšie správne usporiadanie izby, postelí…

Pokiaľ máte jednu spoločnú miestnosť, môžete ju rozdeliť. Je mnoho alternatív, ako to urobiť a závisí to len na podmienkach v domácnosti. Na trhu sú sadrokartonové priečky, drevo, ale to len v prípade izieb s dvoma oknami. Pokiaľ je z priestorových dôvodov stavebné rozdelenie izby nemysliteľné, je možné miestnosť predeliť paravánom, závesom či skrinkami. Zvukovo síce nebudú odizolované obe časti, ale aspoň nejaké súkromie deťom vznikne. A také súkromie musí rešpektovať súrodenec z „druhej časti“, ale aj my, rodičia. A to, že rešpektujeme súkromie dieťaťa, môžeme ukázať napr. tým, že pred vstupom do izby zaklopeme.

Izba pre viac detí má však takisto mnoho pozitív. Hádkam sa síce tu a tam nevyhnete, ale to by ste sa nevyhli ani pri vlastných izbách. Spoločná izba hrá nenahraditeľnú rolu pre budovanie vzájomného vzťahu medzi súrodencami. Veľkou výhodou je takisto to, že deti nezaspávajú samy, v súrodencovi cítia oporu a to je pre správny spánok výborné. Spoločná izba znamená i toleranciu, ktorá sa deťom v živote veľmi hodí.

Vlastná izba

Pokiaľ svojim deťom môžete dopriať ten luxus mať vlastnú izbu, zariaďte ju tak, ako by to bol ich prvý byt. Má tam byť všetko, čo potrebujú, avšak nezahlcujte miestnosť množstvom zbytočného nábytku. Myslite i na posteľ navyše (samozrejme ak sa vojde), získate tak miesto na spánok pre kamaráta či návštevu.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Spoločná izba pre súrodencov

  1. Pingback: Hádky medzi súrodencami – zasiahnuť alebo nie? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia