Main menu

 

Športom k dobrej nálade

23rd jún 2016

Krásne slnečné dni, ktoré nás teraz čakajú, nabádajú k rôznym aktivitám, sršíme energiou, chceme ju odovzdávať ďalej a snažíme sa prísť na to, ako najlepšie slnkom darovanú energiu využiť. Riešenie je jednoduché, poďme športovať! Prečo? Pretože po športe sa budeme cítiť dobre nielen fyzicky, ale takisto psychicky. Preukázateľne to potvrdzujú výskumy psychológov, ktorí chceli zistiť, ako pesimistické myšlienky previesť na iné myšlienky. Ale šport, ktorý si vyberiete, musí byť pravidelný, aby naše úsilie malo ten správny výsledok. Že pre pravidelnosť vo vašom životnom štýle nie je miesto? Skúste ho nájsť, občas je ťažké vmiesiť pravidelný pohyb medzi zamestnanie a deti, ale ide to. Môže si napríklad ísť zašportovať celá rodina vrátane detí. Mnoho letných športov s nami môžu vykonávať aj deti. Aké to sú?

Young couple with toddler boy standing under tree in spring

Plávanie a vodné športy

Ak chcete skutočnú relaxáciu a zároveň nezabudnuteľný zážitok, skúste niektorý z vodných športov (jachting, windsurfing, vodné lyžovanie či wakeboarding a potápanie), vodné športy skôr ale skúšajte sami alebo až so staršími deťmi. Plávanie je jedným z najprospešnejších športov vôbec. Čo nám voda a vodné radovánky prinášajú? Pri plávaní trénujeme sústredenie, liečime sebavedomie a mierne depresie, upokojujeme myseľ a endorfíny k nám vysielajú i pocity radosti. Pri vodných športoch si k tomu všetkému pridajme dobrodružstvo a možnosť zažiť adrenalínové vzrušenie, po ktorom nám potom takisto bude neskutočne blaho.

Jazda na bicykli, jazda na kolobežke, triatlon

S deťmi môžeme rozhodne podnikať cyklistické športy a výlety. Také majú deti najradšej. Môžeme s dieťaťom vyraziť na bicykel či kolobežku, pri čom budeme krásne tvarovať zadné, stehenné i lýtkové partie. Alebo sa s nimi môžeme zúčastniť triatlonového súťaženia (plávanie, beh, bicykel), čo by deti poriadne ocenili a naše telo tiež. Čo nám po psychickej stránke prinesie jazda na bicykli? Prebudí v nás túžbu zdolávať prekážky, užívame si pocit slobody, zvyšujeme si sebavedomie, zdokonaľujeme rovnováhu tela i mysle, rozširujeme obzory.

Pešia chôdza

Pešia turistika sa v súčasnosti, v pekných letných dňoch obzvlášť, teší stále väčšej obľube, môžete sa prechádzať len tak pre radosť alebo viac športovo a takisto zdolávať rôzne vrcholy, hory, kopce a pohoria napríklad s palicami (trekingovými – nordic walking), okrem skvelej fyzickej kondície získate takisto pocit vzrušenia, pocit úspechu, túžbu prekonať sám seba, pocit nekonečnej slobody, získate energiu do ďalšieho dňa, uspokojenie zo seba samého a máte neprekonateľnú chuť učiť sa, získavať zručnosti a nebudete sa báť ísť ďalej vo všetkých svojich rozhodnutiach. To všetko len ak sa prejdete a pokojne i s deťmi.

Loptové hry a iné

Vyrovnať sa svojimi rozpormi a nerozhodnosťou, získať pocit sebaistoty a mať možnosť opäť pocítiť hravé detstvo či precvičiť si svoju súťaživosť a schopnosť bojovať za svoje nám umožnia loptové a iné hry, ktoré nám umožňuje letné počasie. Deti baví volejbal, futbal, hádzaná, futsal a samozrejme ich takisto baví si v lete zahrať tenis či badminton.

Tanec

Krásne letné noci či detské popoludnie na ihriskách, štadiónoch či kúpaliskách nám umožnia okúsiť si tanečnú moc. Tanec je sám o sebe dosť náročný šport, telo si pri ňom pilujeme dôkladne, ale zároveň v nás vyvoláva i silné emócie. Takisto nech sa aj deti skúsia poriadne roztočiť, aby pocítili ono nádherné oslobodenie mysli. Tanec je vzrušenie, tanec je vášeň, tanec je sila pohybu, tanec je túžba žiť, tanec je zmyselnosť, tanec je prístupnosť, otvorenosť a láska. Tanec je jednoducho všetko, čo naše telo i myseľ potrebuje neustále, skúsme ho vpustiť do našich životov a životov našich detí.

Teda užívajme si teplých dní a športujme, nech sa môžeme stať šťastnými a úspešnými ľuďmi, vyčistíme si myseľ a možno naberieme i nový životný smer. Veď pohyb a zmena je život, nie je pravda?

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Športom k dobrej nálade

  1. Pingback: Aktívne poznávanie sveta | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia