Main menu

 

Starostlivosť, na ktorú naše deti nezabudnú

15th máj 2019

Starostlivosť je to najdôležitejšie, čo vlastnému dieťaťu môžeme dať, predovšetkým tá zmysluplná a láskyplná. O deti sa staráme a vychovávame ich už od 18 mesiacov. Každý krok, ktorý potom vo výchove svojich detí urobíme, môže byť ten životný. Deti sú na nás závislé a kopírujú naše činnosti aj naše správanie. Buďme im teda príkladom, dajme im kus seba (tak ako to prvýkrát zamýšľala príroda), nezabúdajme ich chrániť a dávajme im takú starostlivosť, na ktorú budú rady spomínať. Pretože v dospelosti práve pekné spomienky rovnajú sa šťastné detstvo. Na čo deti nikdy nezabudnú?

  1. Spoločné čítanie

Zo svojho raného detstva si najviac pamätám, ako mi mamička či otec čítali alebo premietali rozprávky, ako som pri nich plakala, bála sa, radovala sa aj spokojne zaspávala. Všetko spomínané tiež prežívajú naše deti, nezabúdajte na to! Čítané rozprávky, príbehy a emócie, ktoré pri čítaní nadobúdajú svoju intenzitu, sa stanú podstatnou súčasťou osobnosti dieťaťa. Lebo pri spoločnom čítaní sa vytvárajú magické svety, ktorými sme súčasťou.

  1. Načúvanie

V zhone deťom často hovoríme, aby chvíľku počkali. Lenže z chvíľky je pekne dlhá chvíľa. Obsah detských viet síce nemusí byť dôležitý, ale naša pozornosť, ktorú im v tej chvíli venujeme, rozhodne dôležitá je. Zvážme, či to čo práve robíme, je naozaj také naliehavé. A chvíľu ich počúvajme a zbavme ich obáv.

  1. Objatie

Malí aj veľkí občas potrebujú objať. Niekto viac a niekto menej, ale je dôležité neprepásť tú chvíľu, kedy deti po objatí zatúžia. Objatia nie sú len symbolom lásky, ale aj istoty, šťastia a ochrany. Dotyky sú vo všeobecnosti významné pre celé naše bytie v tomto živote. Podľa mnohých vedcov dokonca liečia veľa neduhov a bolestí.

  1. Rodinné tradície

Založme si vlastné rodinné tradície! Napríklad si vyhraďme jeden deň v týždni pre spoločné sledovanie filmov doplnené o nejakú (ne) zdravú dobrotou. Snažme sa spolu pravidelne tráviť čas a vytvárať si tak spoločné spomienky. Nie je nad to! A na taký čas sa predsa nezabúda.

  1. Spoločné stolovanie

Jedzte spolu! V našich hektických životoch plných povinností je niekedy ťažké sa ako rodina zísť pri jednom stole. Mali by sme sa o to aspoň snažiť. Môžeme spoločne raňajkovať, obedovať alebo večerať a nemusia to byť vždy len vybrané lahôdky. Deťom viac ako na tom, čo im naservírujeme, bude záležať na tom, že sme spolu. Spoločné stolovanie je totiž ideálna doba k rozprávaniu, plánovaniu a odpočinku.

  1. Vedomie výnimočnosti

Všetky deti potrebujú cítiť, že sú pre nás výnimočné, že nikto (a nič) pre nás nie je tak dôležitý.

  1. Oslavy

Každé dieťa má rôzne prednosti a vyniká v iných schopnostiach. Všetky ale potrebujú cítiť, že sú úspešné. Oslavujme ich úspechy – veľké aj tie malé! Oslavujme s nimi každý rok, oslavujme to, že ich máme a že tu sú. Oslavujme to, že bez nich by už život nebol tak naplnený.

  1. Zábava

Nájdime si čas na spoločnú hru a zábavu. Či už sú to spoločenské hry, horské túry, nejaký šport, čítanie alebo maľovanie, deti si budú spoločné chvíle plné radosti, ktoré sme im venovali s istotou pamätať najviac.

  1. Pozornosť

Nezabúdajme na udalosti, ktoré sú pre naše deti dôležité a buďme s nimi. Venujme im pozornosť, ktorú si zaslúžia. Nie je krajší pocit ako ten, že na ňu nikdy nezabudnú.

  1. Láska

Ukazujme a dokazujme im svoju lásku!

Všetka starostlivosť a spoločné spomienky nestoja peniaze, ale náš čas. Tvoria sa z tých úplne najobyčajnejších momentov a zážitkov. Snažme sa, aby sme spoločný čas s deťmi trávili príjemne a zmysluplne.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia