Main menu

 

Starostlivosť o pleť v jesenné dni

30th sep 2016

Leto skončilo a tešia sa na nás sychravé jesenné dni. Naša pleť „rozmaznaná“ slniečkom, krémom s ochranným faktorom a letnou pohodou, tou predovšetkým, bude vystavená opäť zmenám počasia, a tým aj zmenám nálad. Všetko so všetkým súvisí, teda naša psychická vyrovnanosť sa odráža tiež na našej pleti. Ako mamičky sme často unavené a vyčerpané celoročne, preto by sme sa tiež o svoju pleť mali starať neustále, aj keď je to s malými deťmi behajúcimi neustále okolo veľmi ťažké. V lete si nejaký ten „hriech“ spáchaný na svojej pleti ešte môžeme dovoliť, energiu telo aj pleť čerpá zo slnka, ale s príchodom chladných dní už si na starostlivosť o pleť musíme dať záležať, obzvlášť my mamičky. Prudký vietor, chlad, suchý vzduch, znečistené ovzdušie a tiež výkyvy teplôt dávajú našej pleti zabrať. Keď sa o ňu nebudeme riadne starať, veľmi rýchlo sa to na nej prejaví.

beauty-treatment-898251_640

Čistíme a čistíme

Správne čistenie pleti je veľmi dôležité, dbajme o ňu ako na čistenie zubov. Tvárovú partiu ráno aj večer očistíme pleťovým mliekom alebo čistiacim gélom a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Výborným a rýchlym riešením pre nás mamičky je micelárna voda, ktorou môžeme pleť čistiť aj odličovať, tiež dvakrát denne. Klasické mydlo sa pre použitie na pleť tváre nehodí. Ani obyčajná voda nestačí. Naša pleť cez chladnejšie dni potrebuje i výživu.

Nevyhnutná je tiež aplikácia výživného krému s vitamínmi. Pri suchej a citlivej pleti volíme krémy mastnejšie, pretože tento typ pleti je náchylnejší k strate vody. U prirodzene mastnej alebo aknóznej pleti volíme krém hydratačný. Zmiešaný typ pleti potrebuje hydratovať aj chrániť zároveň, nebráňme sa preto kombinácii krémov. Prípravky s obsahom alkoholu by sme mali vylúčiť, pretože alkohol sám o sebe vysušuje.

Pozornosť venujme tiež samotnému umývaniu. Ak budeme tvár umývať iba vodou, odstránime len nečistoty v nej rozpustné a voda sama (obzvlášť tvrdá voda) môže epidermálnu vrstvu narušiť. Klasické tuhé mydlá majú zásadité pH, ktoré narušuje prirodzene mierne kyslý ochranný film pokožky. V zimných mesiacoch nie sú vhodné dlhé horúce kúpele. Ak si ich napriek tomu nedokážeme odpustiť, vymeňte penu za olej. Po kúpeli pokožku len ľahko osušíme uterákom, aby sme zabránili zotretiu vzniknutého ochranného filmu.

Krémy nad zlato

Základným predpokladom zdravej a krásnej pokožky je hydratácia. Mýtus o tom, že hydratačné krémy sa nesmú v chladnom počasí používať, aby voda v pleti „nezamrzla,“ bol už vyvrátený. Držme sa odporúčania dermatológov a používajme v zime krémy, ktoré nám pomôžu vodu v pokožke udržať, teda tie mastnejšie. Pokiaľ sa jedná o kožu tváre (pojem pleť je používaný skôr ako kozmetický termín), je nutné pri výbere správnych ošetrujúcich prípravkov prihliadať na typ pleti.

Zdravá pokožka obsahuje približne 72% vody, v ktorej prebiehajú metabolické procesy. Pri optimálnej hydratácii je koža jemná, vláčna, elastická. Jej povrch je krytý mierne kyslým povrchovým filmom, ktorý zabraňuje nadmernému odparovaniu vody. Proces, ktorý sa tiež podieľa na udržiavaní správneho obsahu vody a zároveň telesnej teploty, je potenie.

Tiež make-up si kupujeme s obsahom hydratačných a zvláčňujúcich zložiek, zabudnime na púdre alebo si kupujme púdre typu 2 v 1, ktoré pokožku toľko nevysušujú. Pozor, tiež tvárenka či bronzer môže obsahovať hydratačné komponenty.
Podľa lekárnikov k poruchám hydratácie pokožky dochádza tak pri zmene teploty, tak pri zmene vlhkosti vzduchu. V zimnom období je vzduch suchší nielen v domácom, ale aj vo vonkajšom prostredí. Pokožka môže byť presušená, začervenaná, napätá, podráždená, drsná, svrbiaca, objavujú sa aj šupinky a praskliny, ktoré môžu byť vstupnou bránou patogénnych mikroorganizmov.

Pozor na suché pery a na naše zlaté ručičky

Zvláštnu starostlivosť musíme venovať počas jesene a v zime aj pokožke pier, ktorá je veľmi tenká, rýchlo vysychá a praská, časté olizovanie pier potom situáciu ešte zhoršuje. Niekoľkokrát denne pretrite pery balzamom s UV filtrom. V zložení kvalitných tyčiniek na pery by nemali chýbať látky ako bambucké maslo, mandľový alebo olivový olej, panthenol atď. Ďalšia problematická partia v zimnom období sú ruky. Starať sa o ne nám pomôžu ako kvalitné hydratačné krémy s vitamínmi, tak i nosenie rukavíc.

Nielen aplikácie topických prípravkov nám na jeseň pomôže udržať pleť zdravú. Dodržujte pitný režim a zdravý jedálniček. Príjem vitamínov predovšetkým z ovocia a zeleniny je na nezaplatenie, najväčšiu úlohu potom hrajú v súvislosti s pleťou vitamíny A, C, E a antioxidanty. Dostatočný a pravidelný pohyb pokožku dobre prekrví, zrýchli látkovú výmenu v tele a odplaví odpadové látky z kože. Doprajme si tiež dostatok kvalitného spánku, pretože napomáha odstraňovaniu odumretých buniek.

Nesmieme zabúdať, že aj naše deti a ich pokožka potrebuje starostlivosť. Kozmetiku pre bábätká zakúpite tu www.mimulo.sk/dojcenske-potreby/kozmetika-pre-babatka/

S prianím krásneho dňa

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia