Main menu

 

Strach z pôrodu

18th jan 2018

Tehotenstvo je vnímané ako jedno z najkrajších období v živote ženy. Spája sa s pozitívnymi emóciami, tešením sa na bábätko. Avšak niektoré nastávajúce mamičky zažívajú v rôznej miere i neistotu, strach a úzkosť. Obávajú sa prípadných komplikácií v priebehu tehotenstva, majú starosť o úspešný vývoj dieťatka a tiež sa boja bolesti pri pôrode, pôrodných komplikácií a následných fyzických zmien po pôrode. Ľudia mávajú z neznámeho zvyčajne strach, čo je normálne. Pre ženu, ktorá ešte nerodila, je pôrod neznámou situáciou, preto nie je divu, že má strach. Do určitej miery sú tieto strachy prirodzené a normálne, predovšetkým u prvorodičiek, ktoré nemajú priamu skúsenosť s pôrodom. Strach z pôrodu však môžu pociťovať aj mamičky, ktoré už raz alebo viackrát rodili, a to hlavne v prípadoch, keď pôrod neprebehol ideálne, možno s komplikáciami alebo pocitom ohrozenia.

Príliš veľký strach z pôrodu – tokofóbia

Strach je emócia, ktorá má zmysel a má dôležitú funkciu. Ide o prípady, keď ide o pud sebazáchovy. Ak sa však strach stáva nezvládnuteľným, prestáva nás chrániť. Namiesto toho nás pohltí a paralyzuje. Strach sa dokonca môže stať patológiou. Chorobný strach z pôrodu sa odborne nazýva tokofóbia. Je definovaný ako bezdôvodný, nezmyselný strach z tehotenstva a pôrodu. Tokofóbia môže viesť až k tomu, že žena nechce ani otehotnieť, hoci má deti rada a rodinu by si chcela založiť. V zriedkavých prípadoch to môže dôjsť až do situácie, keď žena otehotnie, ale tehotenstvo a následný pôrod je pre ňu neznesiteľnou stresovou záťažou, takže východiskom je pre ňu interrupcia. Niektorým ženám trpiacim tokofóbiou vadí pohľad na cudzie deti a na tehotné ženy. Je pre nich odporné všetko spojené s tehotenstvom a príchodom detí na svet. Tokofóbia sa môže prejavovať fyzicky ako tras, nevoľnosť, pocit na zvracanie, mdloby. Korene tokofóbie môžu siahať až k výchove, kedy sa matka mohla stretávať s nevyriešenou popôrodnou traumou a nevedomky postoj k tehotenstvu a pôrodu odovzdávala svojej dcére. Tokofóbia sa taktiež môže rozvinúť po znásilnení, pôrode mŕtveho dieťaťa, po potrate, či ako následok ďalších traumatických zážitkov spojených so ženskou sexualitou a plodnosťou.

Keď už sa blíži pôrod a strach pretrváva

Sú situácie, kedy je strach užitočnou emóciou. Pri pôrode je však nežiaduci. Pri pôrode je strach na ťarchu a navyše škodí, pretože sa mnohokrát stáva príčinou rôznych pôrodných komplikácií. Pôrod je proces, ktorý sa neriadi vôľou alebo mozgom. Pôrod je prirodzený prírodný proces, ovplyvnený predovšetkým hormónmi. A vplyv stresových hormónov, ktoré vďaka strachu vystupujú na povrch, môže pôrod ovplyvniť alebo dokonca úplne zastaviť. Stresové hormóny totiž vysielajú do tela signál, ktorý potláča vylučovanie hormónu oxytocínu zodpovedného za pôrodné kontrakcie. Tiež dochádza k znižovaniu prietoku krvi placentou, teda k nedostatočnému zásobovaniu dieťaťa kyslíkom. Tieto komplikácie potom so sebou prinášajú zvýšenú pravdepodobnosť medicínskych zásahov do pôrodu, a teda vznik ďalších a ďalších následných komplikácií, vrátane operatívneho ukončenia pôrodu cisárskym rezom alebo zakončenia pôrodu pomocou pôrodníckych klieští. Preto je dôležité nenechať strach, aby nás pohltil, ale zavčasu s ním pracovať.

Ako prekonať strach z pôrodu?

Riešiť strach a úzkosť je pri samotnom pôrode neskoro. Žena by mala začať s týmto problémom pracovať oveľa skôr. Mala by hľadať možnosti, ako sa strachu zbaviť ešte pred otehotnením. Je len na žene, ako sa k strachu z pôrodu postaví.

Žena sa môže pokúsiť problém úplne vytesniť. Môže predstavy o pôrode potlačiť, o bolestiach nehovoriť, nechce sa zaoberať priebehom pôrodu, nechodiť na predpôrodné kurzy a žiť v blaženej nevedomosti. Potom ju však môžu pôrodné bolesti nepríjemne prekvapiť. Nebude vedieť, ako si od bolestí pomôcť, ako dýchať, aké uľavujúce polohy zvoliť. Možno bude fungovať intuícia a telo bude fungovať samo. Ale kto vie.

Na rozdiel od toho sú niektoré ženy až preinformované. Majú naštudovanú literatúru, schádzajú sa s kamarátkami, ktoré už rodili, sledujú diskusie na sociálnych sieťach a na internete. Takéto ženy starostlivo vyberajú pôrodnicu, dulu. Chodia na predpôrodné kurzy, navštevujú prednášky o dojčení, pôrode a materstve. Píšu si pôrodný plán atď. Aj taká žena však môže byť pôrodom zaskočená, ak pôrod nebude prebiehať tak, ako si naplánovala.

Ideálny stav je taký, kedy žena tehotenstvo prežíva s radosťou. Zároveň sa však zamýšľa nad možnými komplikáciami. So strachom z pôrodu sa dá pracovať. Pri pôrode je nutné, aby hladiny všetkých hormónov boli v norme, potom budú hormóny pri pôrode žene pomáhať. Preto je dobré o pôrode niečo vedieť, chodiť na predpôrodné kurzy, zaujímať sa … Avšak informácie rozumne triediť. Pocity a strachy v sebe nedusiť, ale zdieľať s partnerom. Keď budete o svojom strachu hovoriť, uvoľní sa vaše vnútorné napätie. Podporu môžete, okrem partnera, hľadať aj u kamarátok, ktoré už rodili. Dôležité je posilniť pocit pôrodného sebavedomia. Na svete rodia denne tisíce žien, preto sa nebojte, zvládnete to tiež. Radšej sa zamerajte na to, čo krásne bude po pôrode nasledovať.

Pomoc odborníkov

Strach z pôrodu je väčšinou zapríčinený podvedomím tehotnej ženy, ktoré spracováva všetky poznatky viažuce sa k pôrodu. Pôrod je všeobecne braný ako niečo bolestivé a nepríjemné. Takému rozpoloženiu sa neradno poddávať. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, čo je dosť dlhá doba na to, aby s takýmito pocitmi nastávajúca mamička bojovala. Pri dostatku informácií nebude strach z pôrodu taký veľký.

Ak máte dojem, že strach z pôrodu nezvládnete, že je príliš silný, môžete vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. Pomôcť môžu aj homeopatiká.

Prečítajte si aj ďalšie články o pôrode:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pohodového dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia