Main menu

 

Strašiak mimomaternicové tehotenstvo

14th feb 2018

Najväčšou obavou dneška, keď sa žene objavia dve čiarky na tehotenskom teste, je mimomaternicové tehotenstvo. Prečo to tak je? A nie je ten strach zbytočný? Je potrebné sa obávať? Kedy nám najviac hrozí mimomaternicové tehotenstvo? A ako postupovať, keď o ňom vieme? Existuje kladné riešenie? Veľa otázok a veľká téma. To všetko je mimomaternicové tehotenstvo. Odpovieme si v našom článku.

Čo je mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je stav, keď oplodnené vajíčko nedoputovalo až do maternice a uhniezdilo sa mimo nej, najčastejšie v jednom z vajíčkovodov. Môže sa ale usídliť aj v krčku maternice, na vaječníku alebo na pobrušnici.

Bohužiaľ pri diagnostikovaní mimomaternicového tehotenstva neexistuje žiadny spôsob ako graviditu udržať, plod sa mimo maternicu jednoducho nevyvinie. A navyše môže byť mimomaternicové tehotenstvo pre ženu život ohrozujúce. Nezostáva ho teda riešiť inak ako chirurgicky.

Ak vám bola diagnostikovaná mimomaternicová gravidita, čaká vás buď laparoskopická operácia, alebo klasický chirurgický výkon. V súčasnej dobe predstavujú mimomaternicové tehotenstvá asi 2% všetkých gravidít a ich výskyt podľa odborníkov stúpa.

Kedy sa dá predpokladať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo sa najčastejšie vyskytuje u žien, ktoré sú tehotné prvýkrát. Zvýšené riziko majú aj tie, ktoré opakovane prekonali zápal vajcovodu, rizikovým faktorom je tiež dlhodobé užívanie jednozložkovej hormonálnej antikoncepcie, ktorá obsahuje iba hormón progesterón.

V niektorých prípadoch môže byť príčinou mimomaternicového tehotenstva zlyhanie vnútromaternicového telieska, ktoré nepôsobilo tak ako malo, a tak došlo k oplodneniu vajíčka, ktoré ale nedoputovalo až do maternice. Podľa lekárov môže byť dôvodom tiež endometrióza. A trochu vyššie riziko je aj pri umelom oplodnení.

Ako môžeme spoznať mimomaternicové tehotenstvo?

Prvým a najčastejším príznakom je, ostatne ako pri bežnom tehotenstve, vynechaná menštruácia. A kilá navyše s bolesťami v podbrušku vás donútia urobiť si tehotenský test, ktorý bude s istotou pozitívny. Ak následne zistíte, že tiež mierne krvácate a bolesti v podbrušku sú už neznesiteľné, okamžite kontaktujte lekára. Skutočne môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo. Bolesti môžu byť tak silné, že budete skôr uvažovať nad akútnym zápalom slepého čreva. Pozor na to, bolesti môžu byť tak silné, že môže dôjsť k poruchám vedomia.

Kedy do nemocnice?

Ihneď! V prípade, že je váš test pozitívny, prestali ste krvácať alebo krvácate či špiníte nepravidelne a bolí vás podbruško, vždy sa vydajte k svojmu gynekológovi.

Môže sa jednať o banalitu, pretože mnoho žien práve v súvislosti s uhniezďovaním embrya pobolieva podbruško, ale ak ide skutočne o mimomaternicovú graviditu, môžete byť reálne ohrozená na živote. Rozhodnúť o diagnóze v tomto prípade naozaj nie je vo vašich silách, to môže urobiť len lekár či lekárka na základe vnútorného vyšetrenia, krvných testov a najmä ultrazvukového vyšetrenia.

Ďalší postup? A ďalšie bábätko?

Rozhodne vás čaká operácia. Aký typ operácie to bude rozhodnú lekári podľa toho, kde sa nachádza vaše oplodnené vajíčko. Väčšinou volia šetrnú laparoskopiu. Nemusíte sa jej báť, väčšinou sa rany po laparoskopickom zákroku veľmi rýchlo hoja.

Čo sa týka vášho ďalšieho tehotenstva, rozhodne chvíľu počkajte, až sa všetky rany zahoja. Aj tie na duši. Ani po psychickej stránke to pre vás nebude vôbec jednoduché. Musíte sa v jednej krátkej dobe vysporiadať s rôznymi faktormi a pocitmi – s tým, že ste bola tehotná a na druhú stranu zase nebola a že vám tiež išlo o život. Ale nebite sa s nimi, dajte voľnosť svojim pocitom. Nie nadarmo je mimomaternicové tehotenstvo pre mnohé tehotné ženy veľkým strašiakom. Ale nie je to žiadny koniec, so správnou oporou a pozitívnym myslením to môže byť aj váš začiatok cesty k novému tehotenstvu.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia