Main menu

 

Strollering – moderné cvičenie s kočíkmi

18th apr 2016

Prinášame Vám rozhovor so zakladateľkou strolleringu Mgr.Editou Markovou (cvičenie s kočíkmi) o jej práci a čo môže strollering priniesť mamičkám 🙂

IMG_0461

1. Môžete nám na začiatok povedať niečo o sebe?

Volám sa Edita, som mamička Elly a Edy a som autorkou a zakladateľkou celorepublikového programu Strollering® – Materská v Pohybe. Milujem slobodu a milujem svoj život. Milujem pracovať s ľuďmi prostredníctvom pohybu. Milujem motivovať k motivácii a trvalej zmene. Milujem prirodzenú ženskú divokosť, tanec, vášeň a beh lesom. Milujem svoje sny a cestu za nimi. Milujem kone, inšpiráciu sveta, energickú jazdu po širokých zjazdovkách, zemiakovú kašu, znamenie na každom rohu, výklad kariet, kvety a modrú indulonu. Milujem ženskú a mužskú energiu a ich vzájomnú vyváženosť. Milujem hory a milujem sa smiať. Milujem byť mamou, dcérou, sestrou a vášnivou partnerkou. Milujem svoj chaotický pracovný stôl, svoj neprehľadný diár a svoju prácu. Milujem podnikať s tou najväčšou dôverou a rešpektom. Milujem napojenie na vyššie energie a sily. Milujem originalitu a svoju zbierku náušníc. Milujem svoju rodinu, svoje žiarivé dve deti,  milujem svoj život a milujem to TU a TERAZ … Ďakujem.

2. Čo Strollering® obsahuje?

Strollering® je primárne outdoorové cvičenie na čerstvom vzduchu pre mamičky (nielen) s kočíkmi, pri ktorom sa spájajú kardio cviky s posilňovaním a preťahovaním hlavných svalových skupín. To všetko za prítomnosti našich detí. Nie nadarmo máme dodatok Materská v pohybe alebo Tak trochu iná prechádzka s kočíkom.

3. Čo Vás k tejto činnosti priviedlo?

Všetko sa točí okolo sebarealizácie mojej osoby na materskej dovolenke. V dobe, kedy sa mi narodila dcéra Ella som s ňou chodila na časté prechádzky do pražskej Stromovky. Tlačila kočík pred sebou a hovorila si, že len tak chodiť s kočíkom je na palicu a že si vlastne ako mama s dieťaťom v kočíku môžem ísť asi ťažko sama zacvičiť. A tak som začala vymýšľať, ako takú prechádzku skombinovať s posilňovacími cvikmi a ako si dať poriadne do tela.

4. Aké boli Vaše začiatky s týmto cvičením?

Už od začiatku som cítila ten neopísateľný príval energie. Pri každom prebudení som sa tešila, až budem môcť pracovať na svojom zámere. Skrátka, keď viete, že ide o úžasný projekt plný energie, pohybu, športu, outdooru, motivácie, sebarealizácie a to všetko bez nutnosti stráženia, za plnej prítomnosti mojej milované dcéry. Samozrejme som sa stretla s úplnými prepadmi, nešlo to, na lekcie mi zo začiatku nikto nechodil, na prstoch by som nespočítala, koľkokrát som to chcela vzdať. Ale vždy sa stalo niečo, čo mi v tom našťastie zabránilo. O týchto začiatkoch vzniklo i super video: https://www.youtube.com/watch?v=K0C-F2dWsA0. A zatiaľ čo pred šiestimi rokmi, kedy som so Strollering®om začínala, bola taká akčná prechádzka trochu divná, dneska je Strollering® jednoducho normálka.

5. Kde všade s mamičkami cvičíte?

Vlastne kdekoľvek vonku, kde sa dá. Ja konkrétne cvičím vo svojej milovanej Stromovke a to priamo v parku. Iné lektorky predcvičujú Strollering® i na detských ihriskách, uprostred mesta. Veď je toľko originálnych a kreatívnych miest, kde je možné si s kočíkom zacvičiť.

IMG_9525

6. Na čo presne je takéto cvičenie zamerané?

Ide hlavne o (znovu)získanie fyzickej kondície, posilnenie problematických partií, ale takisto ide o také psychoterapeutické cvičenie :). Mnoho mamičiek navštevuje lekcie Strolleringu® kvôli sociálnemu kontaktu nielen svojmu, ale i bábätka. Mamičky sa tu zoznámia, preberajú radosti i strasti materstva….A hlavne sa cítia a vyzerajú lepšie a tým pádom sú spokojnejšie.

7. Ako dlho po pôrode môže mamička začať cvičiť?

Ctíme a dodržiavame šestonedelie, takže pred jeho ukončením by mamička cvičiť nemala. Predsa len je tehotenstvo a pôrod veľmi fyziologicky náročný proces a telo sa s tým potrebuje vyrovnať. Brušné svaly by mali byť posilňované dokonca až po štyroch či piatich mesiacoch po pôrode. Čo niektoré mamičky nerady počujú, ale keď majú pravidelne a dostatočne dlhú dobu napríklad len predýchavať, hneď sa pri tom aj zapotia.
Než začne mamička cvičiť Strollering®, vyplňuje zdravotný formulár a s lektorkou svoju zdravotnú situáciu preberie. Vždy záleží na konkrétnej mamičke, aký mala pôrod, či rodila normálne alebo cisárskym rezom, či mala nejaké komplikácie a takisto či má nejaké zdravotné problémy.

8. Ako rýchlo sa mamičky dostanú vďaka Strollering®u späť do formy?

Vždy záleží na tom, akú majú fyzickú kondícii, ako často a s akou pravidelnosťou Strollering® navštevujú a takisto na tom, ako si samy dajú do tela. Strollering® totiž rešpektuje možnosti každej z mamičiek, a keď si potrebuje odpočinúť, odpočinie si. Alebo naopak, ak si chce nejaký cvik sťažiť, môže.

9. Ako často s danou skupinou mamičiek cvičíte?

Dvakrát do týždňa. Ale to neznamená, že na obe lekcie chodia tie isté mamičky. Niektoré áno, iné chodia napríklad len jeden deň.

10. Sú tieto cvičenia nejako rozdelené podľa veku detí?

Primárne nie, vždy záleží na konkrétnej lektorke, ktorá lekciu vedie a či cvičenie prispôsobí i starším deťom, napríklad súrodencom, ktoré už v kočíku nie sú. Alebo či zvolí i cvičenie s deťmi v náručí, za krkom 🙂 atď.

IMG_8582

11. Ako to znášajú samotné deti? Nie všetky sú pokojné.

Ako ste povedali, nie všetky sú pokojné. Je to otázka skôr na mamičky, o tie totiž primárne ide. Pokiaľ sú ony „v pohode“, deti sú tiež v pohode. Inak sa samozrejme snažíme mamičkám pomôcť, aby si lekciu užili. Pohojdáme kočík, vezmeme dieťa do náruče, ale to si musí mamička povedať sama. Mamičky si v priebehu lekcie môžu takisto dieťa nakŕmiť, prebaliť a potom sa k cvičeniu zasa pridať.

12. Je niečo, čo mamičky na tomto cvičení prekvapuje?

Že to nie je len pobiehanie za kočíkom, ale že sa im týmto cvičením naozaj zlepšuje fyzická kondícia a krivky :). Keď prídu prvýkrát, sú úplne zadýchané, ale za mesiac dva sú na seba pyšné, že už všetko zvládajú s prehľadom!

13. Čo potrebuje mamička na cvičenie?

Športové oblečenie a obuv, pitie, podložku, všetko pre svoje bábätko, kočík a samozrejme dobrú náladu.

14. Cvičia i oteckovia?

Áno, dokonca máme i nejakých mužov lektorov, ktorí sa toho nebáli a šli do toho. Sú naozaj úžasní a mamičky, ktoré chodia na ich lekcie, si ich nemôžu vynachváliť 🙂

15. A oteckovia cvičia s mamičkami alebo sú zaradení do zvláštnej skupiny?
Cvičia spoločne 🙂

11203052_563110150497536_3056449503592858476_n

16. Je toto cvičenie pre mamičky finančne náročné?

To je takisto otázka priamo na mamičky. Ale čo viem, tak spätnú väzbu máme pozitívnu – vraj si radšej odpustia nejaký ten zákusok a zájdu si zacvičiť.

17. Aký kočík by ste mamičkám k tomuto cvičeniu odporučila?

Ideálny je športový kočík s prepojeným madlom, ale každej mamičke vyhovuje iný kočík, čo je potrebné rešpektovať. Na druhú stranu, skladacie golfky by som úplne neodporúčala.

18. Keď dieťa z kočíka vyrastie, čo potom?
🙂 Väčšinou majú mamičky hneď ďalšie 🙂 A keď odrastie i to, je možné na Strollering® chodiť napríklad s nordic walking palicami.

19. Ak by som sa ja osobne chcela stať lektorkou, potrebujem k tomu nejaké vzdelanie? Alebo stačí iba to, že ma cvičenie baví?

Potrebujete k tomu absolvovať kurz Strollering®u, ktorý sa koná niekoľkokrát do roka a trvá vždy dva dni – spravidla cez víkend. K tomu, aby ste Strollering® mohla mať ako živnosť, je potrebné mať športové alebo zdravotné vzdelanie alebo akreditovaný kurz MŠMT, na ktorý sa živnosť viaže.

20. Čo na svojej práci milujete?

Všetko. Od tej doby, čo som sa rozhodla podnikať, sa Strollering® rozrástol o TEAM úžasných mamičiek, ktoré mi so Strolleringom® pomáhajú – robíme kurzy pre budúce lektorky Strolleringu®, navrhujeme fashion kolekcie, každý rok organizujeme celorepublikové Závody kočíkov, zúčastňujeme sa súťaží s Dance Strolleringom®, vydávame e-časopis Batul a mnoho ďalšieho. Som nesmierne pyšná na to, že značka Strollering® umožňuje mamičkám zvyšovať sebavedomie a podporuje ich v ich sebarealizácii – spojiť materskú, podnikanie, šport, ženskú krásu a deti.“ A to ma jednoducho naplňuje.

IMG_0423

21. Venujete sa vy osobne i ďalším športom?

Áno, milujem hory a všetko okolo nich, takže i šport na horách. Mojou ďalšou vášňou je tanec, jazda na koni, volejbal…

22. Zaujímali Vás športy i pred deťmi?

Áno určite, inak by som sa k Strolleringu® asi ani nedostala 🙂

23. Čím by ste mamičky motivovali k cvičeniu?

Cítia sa lepšie, vyzerajú lepšie a sú jednoducho celkovo spokojnejšie, čo je vlastne neskutočne dôležité! Navyše tým, ako mamička so sebou berie na lekcie bábätko, ide mu príkladom a ukazuje mu, že hýbať sa je normálne a šport patrí medzi každodenné bežné činnosti.

Pani Edite moc ďakujeme za rozhovor 🙂
S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Strollering – moderné cvičenie s kočíkmi

  1. Pingback: Prvé krôčiky k zdravej výžive nielen pre mamičky | Blog Mimulo

  2. Pingback: Rozhovor na tému – Autizmus | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia