Main menu

 

Súkromná pôrodná asistentka

18th apr 2016

Prinášame Vám rozhovor so súkromnú pôrodnou asistentkou pani Katarínou Zítkovou o jej práci a čo môže ponúknuť nastávajúcim mamičkám.

Kateřina

1. Kto je súkromná pôrodná asistentka?

Súkromná pôrodná asistentka sa stará o ženy pred pôrodom, pri pôrode a po pôrode v domácom prostredí, či ženy sprevádza do pôrodnice. Takisto sa stará o novorodenca a pomáha s kojením.

2. Aké charakterové vlastnosti by mala mať pôrodná asistentka?

Pôrodná asistentka by mala byť hlavne empatická, komunikatívna, prispôsobivá a usmievavá 🙂

3. Aké vzdelanie je potrebné pre vykonávanie tejto činnosti?

Pôrodná asistentka má podľa zákona od roku 2004 vyštudovaný akreditovaný bakalársky odbor pôrodná asistentka na vysokej škole. V dnešnej dobe teda už nie je možné, že by nejaké „nové“ pôrodné asistentky tento titul nemali. V rámci bakalárskeho štúdia musia pôrodné asistentky do štátnych záverečných skúšok odviesť určitý počet samostatne odvedených pôrodov, odasistovaných pôrodov, ošetrenie fyziologických novorodencov, asistenciu pri ošetrení novorodencov, ktorí majú po pôrode problémy s adaptáciou, či iné zdravotné problémy, ďalej starostlivosť o ženu na šestonedelí, gynekológii, prax na novorodeneckom oddelení atď. Študentka pôrodnej asistencie musí takisto teoreticky zvládnuť skúšky z anatómie, patológie, fyziológie, biofyziky, pediatrie, pôrodníctva, ošetrovateľstva, psychológie a ďalších, ktoré sú veľmi rozsiahle a náročné. V rámci trojročného štúdia je toho teda naozaj veľa k naučeniu teoreticky, ale aj prakticky. Pôrodná asistentka je po ukončení štúdia vybavená veľkým množstvom vedomostí a skúseností, ktoré samozrejme naďalej upevňuje, prehlbuje a naďalej sa vzdeláva v svojom odbore.

4. Kde všade sa s Vami môžu ženy stretnúť?

Stretnúť sa so mnou môžu na mojich kurzoch, prípadne na workshopoch a rôznych akciách / seminároch pre mamičky.

5. Čím sa ako súkromná pôrodná asistentka líšite od asistentky, ktorá pracuje v nemocnici?

Vzhľadom k tomu, že nevediem domáce pôrody a nie som „klasická“ súkromná pôrodná asistentka, tak sa líšim tým, že nevediem pôrody ako pôrodná asistentka v pôrodnici. Mamičkám ale ponúkam súkromné konzultácie a kurzy ešte pred pôrodom, kedy odpovedám na ich individuálne otázky a potom som im k dispozícii i po pôrode, keď už sú mamičky s bábätkom samy doma, pre zaistenie pohodlia, podporu kojenia a starostlivosť o bábätko.

6. Veľa nastávajúcich mamičiek si pletie pojem pôrodná asistentka a dula, môžete nám vysvetliť rozdiel?

Dula je žena, ktorá absolvuje niekoľko mesačný kurz, kedy sprevádza ženu počas tehotenstva, pôrodu a počas šestonedelia, samozrejme tam absolvuje i nejaké „teoretické minimum“. Toto sprevádzanie je väčšinou však čisto na základe svojich vlastných skúseností ako matky. Dula nemôže samostatne vykonávať pôrody, nemôže ošetrovať novorodenca ihneď po pôrode, nepracuje na pôrodnom sále ani inde ako zdravotnícky pracovník. Poskytuje teda čisto psychickú podporu žene a radí podľa svojich vlastných skúseností. Kto je pôrodná asistentka som rozviedla už v bode č.3.
I ja osobne zapadám v svojej v podstate do oboch týchto pojmov. Som vyštudovaná pôrodná asistentka, ale nepracujem na zdravotníckej klinike, ale pracujem s ženami samostatne, konzultujem a radím im, ako najlepšie viem – rovnako ako dula. Takže sa vlastne nie je čomu diviť, že tieto dva pojmy laická verejnosť zamieňa.

7. Aké služby ženám poskytujete?

Predpôrodné kurzy, popôrodné kurzy – konzultácie ohľadom kojenia a starostlivosti o novorodenca. Ponúkam tiež v spolupráci so Školou moderného spevu jedinečný kurz „Spievanie s bruškom“, ktorý je psychickou i fyzickou prípravou tehotnej na pôrod skrz spev a dýchanie. Spievanie má v tehotenstve mnoho výhod pre mamičku, ale aj pre jej dieťatko v brušku.

8. Ako dlho už prácu pôrodnej asistentky vykonávate?

Pôrodnou asistentkou som už 4 roky.

9. Pokiaľ sa rozhodnem využiť Vašu pomoc, kedy je najvhodnejšia doba Vás vyhľadať?

Vyhľadať ma môžete v podstate kedykoľvek, pokiaľ Váš problém bude v rámci mojej kompetencie a mojich znalostí a skúseností, tak pomôžem ja alebo Vás odkážem k nejakej mojej kolegyni, či k lekárovi, vždy záleží na danej situácii.

10. Aké výhody mamičkám vaša prítomnosť prináša?

Mamičkám prinášam hlavne upokojenie 🙂 Vďaka informáciám, ktoré mamičkám predávam sú pokojnejšie a pripravenejšie na pôrod.

Zpívání s bříškem

11. A ako na Vás reagujú oteckovia?
Dobre 🙂 Oteckovia sú totiž prekvapivo veľmi komunikatívni a zvedaví. Pýtajú sa na vecné otázky ohľadom pôrodu a po ňom a ako môžu svojej partnerke pomôcť.

12. Ako hodnotíte súčasnú popôrodnú starostlivosť priamo v nemocnici?

V nemocniciach často nie je dostatok času a individuálneho prístupu, ktorý by mamičky v prvých dňoch po pôrode mali dostávať. Často odchádzajú domov z pôrodnice zmätené s množstvom informácií a doma sú už na to samy a sú bezradné.

13. Akú pomoc od Vás môžu mamičky očakávať po návrate domov z pôrodnice?

Svojim klientkam ponúkam pomoc s kojením, starostlivosťou o prsia, prebaľovaním a starostlivosť o bábätko. Takisto radím s kúpaním, spánkom, manipuláciou s bábätkom. Vždy záleží na potrebe mamičky a jej novorodenca.

14. O koľko žien sa obvykle staráte?

Je to rôzne, niektorý mesiac mám viac klientok, inokedy napríklad žiadnu.

15. Ako je využívaná táto služba u nás a v Českej republike?

Nedokážem odpovedať, služby súkromných pôrodných asistentiek sa líšia, niektoré vykonávajú domáce pôrody, iné nie. Trúfnem si povedať, že u nás je mnohonásobne viac súkromných pôrodných asistentiek, ktoré vedú predpôrodné kurzy než tých, ktoré vedú domáce pôrody. Situácia v Českej republike je obdobná ako u nás.

16. Je niečo, čo by ste chceli odkázať nastávajúcim mamičkám?

Nastávajúcim mamičkám by som chcela hlavne popriať veľa šťastia a sily na pôrod 🙂

Pani Katarine moc ďakujeme za rozhovor 🙂
S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia