Main menu

 

Šušlanie na deti – máme sa ho báť?

24th feb 2017

Milujúcim mamičkám, ktoré sa rady maznajú so svojím dieťatkom, občas už zo samého pocitu šťastia, hocikedy ujde nejaké to šušlavé, zdrobnené, milučké slovíčko. Keď sú deti ešte v perinke alebo dojčatá do jedného roka, máme väčšiu potrebu s nimi týmto spôsobom aj normálne komunikovať. Je to tak v poriadku? Máme sa báť, že potom bude naše dieťa zle artikulovať? Niektorí odborníci tvrdia, že deťom šušlanie pomáha k dobrému emocionálnemu rozvoju a druhí zas odporujú. Dokonca to vraj môže narušiť budúci rozvoj reči, čo sa zdá byť logické. Ale je to naozaj tak? Máme sa báť, keď chceme svojmu dieťaťu zdrobneninami a jemnými slovíčkami vyjadrovať svoje nadšenie a city?

Do roka a do dňa

Skúsení rodičia aj jazykovedci sú názoru, že do 1. roku dieťaťa jeho jazykový vývoj žiadnym šušlaním nenarušíme. Dieťa začína význam slov viac chápať práve až po prvých narodeninách. Ale samozrejme by sme sa mali takému štýlu komunikácie s bábätkami, pokiaľ to tu a tam pôjde (čo niekedy nie je ani možné, keď sú tak roztomilé, že? ), vyhnúť. Jednoducho nič sa nemá preháňať, slovné maznanie si s bábätkami môžeme dovoliť, ale batoľatá už napodobňujú všetko, čo vidia a počujú.

Jednoducho či zložito?

Avšak niekedy si myslíme, že pomocou šušlania a huhňania či pomocou jednoduchých citosloviec nám deti lepšie porozumejú, ale nie je to tak. Nový výskum ukázal, že ak rodičia hovoria so svojimi malými deťmi v súvetiach a dlhších vetách, rozvíjajú tak u nich jazykové schopnosti a rozširujú im slovnú zásobu. Práve v ranom veku sa podľa nich tvorí rozdiel medzi tými deťmi, ktoré budú mať v budúcnosti širokú slovnú zásobu a medzi tými, ktoré sa nebudú vedieť adekvátne vyjadrovať.

Je to tak údajne preto, že spájaním slov a významov sa tvoria nové mozgové spojenia a rozvíja sa cit pre jazyk. Pomenovávať veci a učiť dieťa spoznávať svet okolo seba je možné aj oveľa zaujímavejšie a inteligentnejšie, než len za pomoci holých viet alebo džavotania. Používaním súvetí a zložitejších viet môžu rodičia u svojich detí rozvíjať intelektuálne schopnosti vďaka rozprávaniu.

Rozprávať, rozprávať a rozprávať!

Odborníci zdôrazňujú, aby rodičia so svojimi deťmi hovorili čo najviac, pretože práve tak sa zlepšujú ich rozumové schopnosti. Psychológovia tiež varujú, že rodičia majú často tendenciu nechať zložitú komunikáciu v zastúpení škôlky a myslia si, že ich deti sa „vyhovoria“ tam. Avšak nič nemôže nahradiť rozprávanie, spievanie a čítanie rodičov s deťmi. Mozog malých detí potrebuje čo najviac impulzov, aby sa mohol adekvátne vyvíjať a rozvinúť svoj potenciál.

Vadí – nevadí?

Ťažko povedať, názory odborníkov sú skutočne rôzne. Ale isté je, že do prvého roku dieťaťa môžete pokojne nechať babičky a tetušky, ktoré aj tak nemajú na dieťa každodenný vplyv, bľabotať čokoľvek a sami sa trochu pokúste držať na uzde. Každá komunikácia s dieťaťom je podstatná a pre dieťa prínosná. Avšak skúste skôr s dieťaťom hovoriť čo najzreteľnejšie, aby dobre pochytilo, čo mu hovoríte a mohlo si všetko postupne osvojiť. Odborníci zdôrazňujú, že podstatná nie je len kvantita ale aj kvalita, preto sa rozhodne nebojte hovoriť so svojimi deťmi ako s plnohodnotnými bytosťami. Ale sem tam nejaká tá „drobnôstka“ nevadí.

Prečítajte si aj ďalšie články o výchove deti:

S prianím nádherného dňa
www.mimulo.sk
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia