Main menu

 

Svet očami bábätka

30th sep 2019

Keď sa vám narodí dieťatko, neustále sa na vás pozerá, neustále pozoruje všetko okolo seba a tvár svojej mamičky najviac. Čo všetko sa môže skrývať za nevinnými pohľadmi vášho bábätka a čo v skutočnosti vidí? Prečo ho najviac dramaticky zaujmú predovšetkým čiernobiele obrázky?

V maternici

Bábätko je v maternici skôr zvyknuté na prítmie, v podstate vidí len tiene okolo seba alebo skôr nevidí vôbec, ako mačiatko. V maternici vlastne vôbec vidieť nepotrebuje, preto sa zrak takmer nevyvíja. Bábätko začne ľahko vidieť tiene až tesne pred narodením. Zrak je preto najmenej vyvinutý zmysel. Dieťatko sa rodí síce už s fungujúcim zrakom, ale ešte nie celkom funkčným, čaká ho celoročný beh za poznávaním svetla a farieb, teda ročný vývoj zraku.

Zdravý novorodenec vníma svetlo a tmu. Dobre sa cíti v šere, ostré svetlo ho páli a znepokojuje. Po narodení vidí objekty na 20-30 cm, čo je vzdialenosť, ktorá ho oddeľuje od tváre mamičky pri kŕmení a maznaní sa. Neskôr sa mu ako z hmly začínajú vynárať obrysy ľudí a predmetov. Niektorí rodičia sa môžu obávať, že zrak ich bábätka nie je úplne v poriadku, tu je potreba dať na vlastnú intuíciu. Nikto nepozná bábätko lepšie ako rodičia.

Ako a čo bábätko vidí, keď sa narodí?

Novorodenec

Všetko vidí skôr sivo, začína rozoznávať svetlo a tmu, páčia sa mu kontrasty, miluje čiernu a bielu farbu. Začína rozoznávať aj rôzne tvary, skúmavo prezerá všetko v blízkosti 20-30 cm. Vzdialenejšie predmety aj osoby vidí rozmazane. Zaostrovanie je namáhavé, svaly v oku nie sú dosť vytrénované. Život okolo neho je tieňová hra.

1. mesiac

Rozoznáva niektoré farby, ak ich vidí dostatočne blízko. Spoznáva tváre i predmety pred sebou a dokáže za nimi pootočiť hlavu, keď sa pohnú. Najlepšie vidí veľké vzory a kontrastné farby. Farebné obrázky s množstvom detailov sa zlievajú do jednej rozmazanej škvrny, ktorú nie je schopné identifikovať.

2. mesiac

Bábätko vo svojej blízkosti vníma jasnejšie obrysy predmetov, farby sú intenzívnejšie. Pomaly prestáva škúliť. Na význame získavajú zvukové hračky, ktoré je možné zavesiť nad postieľku už tiež vo výrazných farbách, asi 25 cm od tváre.

3. mesiac

Pozoruje predmety podstatne dlhšie, istejšie rozlišuje známe tváre, predovšetkým rodičov. Plynule prechádza pohľadom z jedného objektu na druhý, bez nutnosti točiť hlavou. Vidí ostrejšie predmety vo svojej blízkosti.

4. mesiac

Vnímanie svetla a farieb sa zlepšuje. Všíma si dôkladne detailov na predmetoch vo svojom okolí. Spoznáva s istotou rodičov. Začína vnímať hĺbku a priestor. Naťahuje sa po predmetoch, snaží sa ich uchopiť. So záujmom sleduje ruku a objekt svojho záujmu. Predmety v ruke starostlivo skúma.

5. mesiac

Rozlišuje viac odtieňov, v mysli sa s nimi pohráva, a začína nejasne vnímať predmety v pozadí. Skúša, ako sú ďaleko a podáva si ten, na ktorý dosiahne.

Svet očami batoľaťa

6. a 7. mesiac

Dieťa podstatne lepšie zaostruje na väčšiu vzdialenosť a pozerá sa všetkými smermi. Sleduje pohybujúci sa predmet bez otáčania hlavy. Už z diaľky rozoznáva ľudí, zatiaľ samozrejme len tých najbližších. Svet sa mu zdá už jasnejší a farebnejší. A pozor, už sa snaží napodobniť aj grimasy tých, na ktorých sa pozerá.

8. mesiac

Vaše bábätko sleduje pohyby v okolí a viac si uvedomuje detaily i predmety všade okolo seba. Rado sa hrá na schovávačku. Baví ho ukrývanie a následné ukazovanie hračiek. Baví ho spoznávať, zrakom skúma všetko, čo ho zaujme, teda všetko. Začína sa pohľadom aj smiať.

9. mesiac

Farba dúhoviek je takmer definitívna, ďalej sa bude meniť iba odtieň. Veľmi vzdialené predmety vidí stále trochu rozmazane. Skúma a otáča sa po všetkom, čo sa hýbe. Každá farba i pohyb mu pripomínajú hru.

10. mesiac

Opäť vidí lepšie na diaľku bez rozoznávania detailov. V jeho očiach sa už zračí celý svet, pre dieťa je to ako jeho farebný vesmír. Vníma očami široké spektrum maličkostí.

11. mesiac

Batoľa vidí takmer dokonale, pozadie je jasné, odhadne vzdialenosti a z diaľky spoznáva známe tváre. Rozvoj zraku u neho akceleruje pohyb v priestore. Lezenie značne podporuje vnímanie rovnováhy. Na všetko, čo sa mu javí pred sebou, sa už snaží dosiahnuť a za tým chodí, šplhá, cupitá, lezie a dotýka sa všetkého očami, rukami a predovšetkým ústami.

12. mesiac

Vidí rovnako ako dospelý, všetky detaily aj farby. Bábätko je veľmi zvedavé a stále niečo objavuje, všetkého sa dotýka. Predovšetkým však očami. Ďalšie životné zručnosti ho ešte len čakajú …

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia