Main menu

 

Tajomstvo farby detských očí

5th okt 2016

Farba očí dieťaťa priťahuje pozornosť okolia. Všetci hádajú, po kom má bábätko oči. Po mamičke, oteckovi, alebo dokonca po babičke či tete? A čo keď ich má úplne iné než zvyšok rodiny? Vlastne to ani nie je dôležité. Dôležité je to, že je dieťa zdravé.

Väčšina detí (hovoríme o belošských deťoch) sa rodí s neutrálnou farbou očí. Dúhovka očí pigment – melanín takmer neobsahuje, a tak majú všetky deti farbu očí veľmi podobnú. Takúto šedo-modrú. Až časom, kedy sú detské oči vystavené slnečnému žiareniu, dochádza v dúhovke k postupnej produkciu melanínu a odtieň dúhovky sa mení. Okolo šiestich mesiacov už je zvyčajne zrejmé, aké bude mať dieťa oči. V 1 roku hustota melanínu predstavuje asi 50% hustoty dospelého človeka. Farba sa úplne ustáli asi v 3. roku života dieťaťa. A po zvyšok života farba očí zostáva rovnaká.

^DFC545A17669E93149B4AEC71D8F11BDF4B0120077B4A5AD11^pimgpsh_fullsize_distr

Farby očí

Farba očí závisí od koncentrácie melanínu v štruktúre dúhovky. Oči, ktoré majú v dúhovke vysokú koncentráciu pigmentu – melanínu, sú hnedé. Naopak keď je malé množstvo pigmentu, potom sú oči so svetlejším odtieňom, teda väčšinou modré. Na konečnej farbe očí sa podieľa okrem dedičnosti aj pôsobenie okolitého rozptýleného svetla.

Ľudské oči majú širokú škálu farieb. Od tmavo a svetlo hnedej, cez tmavo a svetlo modrú, až k šedej a zelenej. Dominantná a teda najčastejšie sa vyskytujúca sa je hnedá farba. Potom na druhom mieste sú oči modrej, šedej a najmenej je očí zelených. Okrem týchto základných farieb existuje stovky rôznych odtieňov.

Farba očí podľa geografia

V súčasnosti má modré oči 3% svetovej populácie. Ľudia s modrými očami sa vyskytujú predovšetkým v severnej Európe a na Baltu. Pôvodný modrookí ľudia žijú tiež v západnej Ázii (Libanon, Afganistan, Izrael, Irak). Prapredkovia modrookých ľudí boli ľudia z oblasti Sibíri.

Celosvetovo sú najviac rozšírené oči hnedé (tmavo hnedé). Tie má viac ako 50% svetovej populácie. Hnedá farba očí je prapôvodná farba očí u ľudského rodu. Pred asi 6 – 10 tisíc rokmi došlo k mutácii génu, ten spôsobil, že dnes máme rôznu škálu farebnosti očí.

Dedičnosť

S dedičnosťou farby očí je to zložitejšie. Na definitívnom sfarbení očí sa podieľa kombinácia 15 génov, z ktorých sú kľúčové dva, ktoré určujú výslednú farbu našich očí. Avšak stále sa objavujú nové fakty o prenose dedičných informácií.

Dieťa dostáva od každého z rodičov jeden gén. Výsledná kombinácia by teda nemala byť zložitá. Keď sú obaja rodičia modrookí, mali by s najväčšou pravdepodobnosťou mať aj modrooké deti. Ak sú rodičia hnedookí, potom zo 75% budú deti hnedooké a z 25% modrooké alebo zelenooké. Zložitejšia je situácia, keď je jeden rodič modrooký a druhý tmavooký. Potom môžu byť všetky deti tmavooké, alebo polovica tmavooké a polovica modrooká. U páru hnedookého a zelenookého rodičia sú deti väčšinou tmavooké, výnimočne modrooké alebo zelenooké. Tieto schémy však platia len do určitej miery. Posledné vedecké fakty ukazujú, že v hre je kombinácia viacerých génov, že sú možné zmeny v priebehu prenosu genetickej informácie (tzv. Mutácie), že existujú rôzne varianty v dominancii a podriadenosti pre vlohy pre určité farby, a tak je určenie farby očí potomka komplikovanejšia .

Výsledná kombinácia farby očí našich detí je teda nepredvídateľná a zahalená určitým tajomstvom. Čo je nakoniec dobre. V dnešnom technickom svete, kedy z ultrazvukového vyšetrenia zistíme pohlavie, je fajn nechať si nejaké tajomstvo – farby očí.

Prečítajte si aj ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Tajomstvo farby detských očí

  1. Pingback: Vývoj zraku u detí | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia