Main menu

 

Tanec s bruškom

28th aug 2017

Tentoraz sme vyspovedali certifikovanú dulu, lektorku pohybovej prípravy detí, pani Janu Ivaneckú. Prečítajte si, ako si poradila s našimi otázkami 🙂

1. Tanec s bruškom – čo si pod týmto pojmom môžu mamičky predstaviť?

Tanec s bruškom, ako som ho nazvala, vychádza z Tanca rodičiek, s ktorým som sa stretla prvý krát v pražskom A centre. Sú to jemné pohyby vychádzajúce z pohybov ktoré robia rodičky intuitívne počas pôrodu, z brušného tanca, uvolňujúce celú panvovú oblasť ženy, dôraz je aj na držanie tela, dýchanie, vnímanie svojho tela a dieťatka. Zároveň sa posilňujú partie tela v tehotenstve najviac namáhané – bedrová, krížová oblasť, medzilopatková atd.
Detičky v brušku sú při ňom jemne hojdané, masírované a obvykle sa skľudnia ;).
Ženy si zažijú hlboké uvolnenie celého tela, vypnutie neustáleho prúdu myšlienok, který je tak bežný a stresujúci v dnešnej době a môže brzdiť pôrod.

2. Väčšine žien sa tanec v tehotenstve zdá neprirodzený, vy ale hovoríte opak, prečo?

Tanec je podľa mnohých zdrojov najprirodzenejší pohyb pre ženy, dnešná doba však mnoho ženského potláča. Počas tehotenstva však má žena možnosť, ak si to dovolí, sa spomaliť, skludniť, vrátiť sa k svojej ženskej podstate. A keď sa hojdá v rytme hudby, podľa svojich príjemných pocitov (pri tanci sa vyplavuj[ endorfíny) .. už toto je nám prirodzené, staré, pôvodné, hlboko v ženách uložené, čo sa nazýva Tancom rodičiek.

3. Môže tanec ovplyvniť prirodzený pôrod, alebo prispieť k tomu, že bude ľahší alebo menej bolestnější pôrod?

Samozrejme, tým že žena počas tehotenstva tancuje, uvolňuje si telo, má kondíciu, je viac pripravená lepšie zvládnut pôrod, který môže byť fyzicky veľmi náročný. Celá panvová oblasť, panvové dno je pružnejšie, viac pripravené aby sa dieťatko čo najideálnejšie nepolohovalo do pôrodných ciest.
Naučí sa dýchanie k pôrodu, ktoré jej môže nesmierne pomôcť, naučí sa úplne uvolniť si celé telo,“ vypnúť hlavu“, keďže platí pravidlo, „Kde sa myslí tam sa nerodí a kde sa rodí tam sa nemyslí“. Počas pôrodu si vie žena týmito pohybmi pomôcť lepšie zvládať kontrakcie, skrátiť si pôrod, pomáha dieťatku počas náročnej cety pôrodnými cestami na svet. Mnohé ženy aj dnes počas pôrodu intuitívne robia tanečné mäkké pohyby.

4. Aké zásady by ste odporučila ženám pre tanec v tehotenstve?

Základ sú jemné měkké pohyby, nie prudké, trhané, nerobiť nič čo je nepríjemné a už vôbec nie bolestivé. Precítiť hudbu, svoje telo a zamerať sa nie na to ako při tanci žena vyzerá ale ako sa cíti tomto pohybe. Vnímať sa „zvnútra“ – ak toto dokáže je to veľký dar na celý život ženy.

5. Kedy je vhodné začať tancovať?

Odporúčam ženám pretancovat celý život. Ale na Tanec rodičiek odporúčam ženám prísť po ukončenom 12. týždni tehotenstva.

6. Je tancovanie vhodné pre všetky mamičky?

Tancovanie je vhodné pre všetky tehotné ženy, samozrejme ak sú zdravotné problémy počas tehotenstva, je vhodné konzultovať s gynekológom.

7. Ako prebieha tanec s bruškom?

Stretnutia sú raz alebo dvakrát týždenne, ženy sa môžu kedykoľvek přidat. Venujeme sa uvolneniu celého tela prvkami gravidjógy, dychovým technikám, harmonizačným cvikom, a ďalším technikám. Ženy majú často potrebu si vymieňať informácie, pýtajú sa na to čo sa v ambulancíách nedozvedia. Často im veľmi pomôže pocit, že aj ostatné ženy majú podobné starosti, pocity. A na záver jemne tancujeme, vnímame dieťatko,
Ženy odchádzajú uvolnené, oddýchnuté, hlavne ženy čo už majú doma detičky si prichádzajú oddýchnuť, uvolniť sa, byť konečne s najmladším dieťatkom v brušku. Často im stretnutia pomáhajú lepšie psychicky zvládať tehotenstvo, pomáhajú zmierniť bolesti chrbta, bedrovej oblasti, připravit sa na pôrod a materstvo.

8. V akej veľkej skupine žien tancujete?

Tancujeme v skupinke 5 -15 žien. Ideálne je ak si žena tancuje aj doma sama pre seba a dieťatko , tak aby sa při tom cítila príjemne, uvolnila sa.

9. Jako sa k Vám mamičky môžu pridať?

Stačí sa prihlásiť mailom na janadula@gmail.com. Bližšie informácie o kurzoch a stretnutiach môžu nájsť na www.zenskecesty.sk.

10. Používate nejaké speciálně pomôcky?

Tanec je výborný v tom že žena potrebuje len hudbu, alebo doma si môže spievať, „hmmkať“ tancovať aj počas upratovania, nepotrebuje nič speciálně, je to niečo prirodzené čo patrí k ženskému telu, k ženskosti. Samozrejme môže si obliecť dlhú sukňu, zaviazať šatkou boky, ozdobiť sa šperkami, spraviť si z tanca slávnosť ženskosti, krásy. Tehotná žena ponorená do hudby, svojho tela a pohybu je nádherná.

11. Čo vás inšpirovalo k tomu, tieto kurzy pre nastávajúce mamičky zaviesť?

Keď som bola tehotná s dcérou, žila som v Prahe, tam som sa stretla s Tancom rodičiek, neskôr som sa stala aj Lektorkou vedomej a aktívnej prípravy na materstvo a rodičovství v pražskom A-centre. Po návrate do Košíc som chcela všetky tie úžasné informácie a možnosti pre tehotné doniesť aj k nám na východ. A tak začal Tanec rodičiek – tanec s bruškom aj tu . Keďže som dula a sprevádzam ženy počas tehotenstva a pôrodu, som zástankyňou prirodzených pôrodov, šírim myšlienky o tom že tehotenstvo a pôrod sú prirodzeným stavom ženy, na ktorý je stvorená, sice niekedy náročným ale krásnym. Toto obdobie môže ženu nesmierne posunúť, zmeniť, zosilnieť, pomôže jej uvědomit si čo je v živote naozaj důležité. Ale je to aj o ochote pracovať na sebe.

12. Ide po pôrode pokračovať v tanci i s bábätkom?

Samozrejme, detičky milujú hojdanie, pohyb, hudbu, tanec v náručí, nošenie v šatke, je to pokračovanie jemného hojdania v mamkinom brušku, ktoré im je tak známe a ukľudňuje ich. Je úžasné ak mamky prirodzene intuitívne hojdajú svoje detičky v jemnom tanci, při speve v náručí doma. Môžu prísť na Klub M+M (mamky+miminká) kde sa môžu porozprávať, zatancovať si, pomasírovať detičky, uvolniť si celé telo, hlavne chrbtové svalstvo, naučiť sa pesničky, riekanky, nadviazať priateľstvá, dozvedieť sa veľa informácií o nosení, zdravom vývoji detí, aromaterapii apod … všetko pre radosť, pohodu mamky aj dieťatka.

13. Stalo sa Vám niekedy na kurze, že žena začala rodiť?

Áno, na stretnutí na ktorom preberáme prirodzené úľavové techniky k pôrodu sa už viackrát stalo, že sa tam pomaličky začal pôrod, prišli prvé pocity keď sa žena úplne uvolnila a potom po kurze mi prišla ráno správa, že už porodili a že všetko čo sa dozvedela na kurze hneď v praxi použili .

14. Môže sa stať lektorkou Tanca rodičiek každý? Alebo je potrebné nejaké speciálně vzdelanie?

Je to veľmi široká oblasť, samozrejme dá sa robiť aj povrchne. Odporúčam mať základy brušného tanca, mať rytmus, cít pre hudbu, kurz Aktívnej a vedomej prípravy na materstvo a rodičovstvo v Pražskom A – centre, vedieť čo najviac o tehotenstve, pôrode, materstve, o ženskom tele. Je potrebné byť veľmi empatická a samozrejme je to oblasť kde je potrebné sa neustále vzdělávať a mať nadšenie pre tehotenstvo a pôrody. Pre mňa je moja práca poslaním, veľmi náročným v našich podmienkach ale napĺňajúcim.

Moc ďakujeme za vyčerpávajúce rozhovor 🙂

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé rozhovory:

S prianím nádherného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Tanec s bruškom

  1. Pingback: Komplexné cvičenia pre tehotné – ZenskeCesty

Pridaj komentár

CzechSlovakia