Main menu

 

Tehotenská cukrovka. Čo o nej vieme i nevieme?

27th aug 2018

Každá nastávajúca mamička musí chodiť na pravidelné kontroly na gynekológiu. A z jednej časti je to aj preto, že sa zisťuje hodnota glykémie, vďaka ktorej môžu lekári včas u tehotnej ženy diagnostikovať gestačný diabetes, teda tehotenskú cukrovku. Ako závažná je taká diagnóza?

V roku 2015 začali platiť nové diagnostické kritériá, ktoré slúžia pre odhalenie tehotenskej cukrovky, sú prísnejšie, než bola tá predchádzajúca, a pre mamičku je dôležité, aby boli testy urobené správne a včas. Len tak dôjde k včasnému záchytu a sledovaniu tehotenského diabetu.

Gestačný diabetes

Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) je typ cukrovky, ktorý sa počas tehotenstva rozvinie u približne 4% žien. Zvyčajne sa objavuje až v druhej polovici tehotenstva. Pri tehotenskej cukrovke neprodukuje pankreas dostatok inzulínu, ktorý je potrebný pre úpravu množstva glukózy v krvi. Glukóza potom prechádza vo veľkom množstve do krvi plodu, u ktorého vyvoláva nadmernú produkciu vlastného inzulínu. Výsledkom potom môže byť vyššia hladina cukru (glykémia) najmä po jedle, niekedy ale aj nalačno. Vyšší cukor prechádza placentou k bábätku, a ak je zvýšená glykémia v krvi často, plod v maternici rýchlejšie rastie, čo môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve.

V našej krajine je prepracovaný systém, v ktorom sú ženy s vyšším rizikom tehotenského diabetu kontrolované a liečené. Na začiatku je diéta, potom sa podáva troška inzulínu, niekedy iné lieky, ale v zásade je dôležité na to hlavne prísť včas. Keď sa zistí zavčasu, že pacientka má vyššiu glykémiu, dá sa liečiť tak, že nič nehrozí. Tieto ženy sú do budúcnosti akosi ohrozené, pretože majú genetickú predispozíciu vzniku diabetu II. typu. Preto je vhodné, aby boli po pôrode a po ustálení hodnoty glukózovej tolerancie naďalej sledované. Na deti sa cukrovka neprenáša, ale je tu sklon k rýchlejšej obezite, preto u nich musíme dbať na správne návyky životosprávy.

Ako sa dozvieme, že máme gestačný diabetes?

Najväčším problém je, že zvýšená glykémia nebolí, teda o svojej cukrovke vôbec nemusíme vedieť. Preto ak sa diagnóza tehotenskej cukrovky zistí neskoro, môže dôjsť k pôrodu veľkého plodu (nad 4000g) a dieťa má potom v budúcnosti väčšie riziko cukrovky alebo nadváhy. Liečba GDM nie je ťažká, ale musíme prísť k lekárovi včas. Teda u väčšiny žien sa tehotenská cukrovka bohužiaľ nijako neprejavuje. Len výnimočne sa objavujú príznaky ako je napr. zvýšený pocit smädu, častejšie močenie alebo zvýšená hladina cukru v moči. Tehotenská cukrovka sa diagnostikuje predovšetkým pomocou orálneho glukózového tolerančného testu (OGTT), ktorý spočíva v meraní hladiny glukózy v krvi nalačno a po glukózovej záťaži (vypití sladkého roztoku). Tento test by mali podstúpiť všetky tehotné ženy medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Ženy so zvýšeným rizikom tehotenskej cukrovky by mali test podstúpiť už v prvej polovici tehotenstva, a ak je výsledok negatívny, tak znovu medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.

Liečený gestačný diabetes

Ak sa zistí tehotenská cukrovka včas, je pacientka sledovaná v špecializovaných diabetologických ambulanciách, kde správnou liečbou dochádza k normalizácii hladín krvného cukru a k pôrodu zdravého dieťaťa. Liečba nie je náročná. Asi
80-85% všetkých tehotných
je liečených diétou, zvyšok užíva lieky na cukrovku alebo inzulín. Cieľom je dosiahnuť hladinu krvného cukru nalačno menej ako 5,1mmol / l, po jedle potom 6,7 – 7,8mmol / l.

Neliečený diabetes v tehotenstve môže viesť k pôrodu veľkého plodu, čo môže spôsobiť komplikácie počas pôrodu pri viaznutí prechodu pôrodnými cestami, predčasný pôrod a ďalšie komplikácie ako je preeklampsia. Pretože novorodenec má vyššie hladiny svojho inzulínu v krvi, po pôrode môže dôjsť rýchlo k poklesu hodnôt glykémie v krvi dieťaťa i k dychovým ťažkostiam. Deti so zvýšenou produkciou inzulínu sú potom vo väčšom riziku vzniku obezity a cukrovky 2. typu v neskoršom veku.

Rizikové faktory pre vznik tehotenskej cukrovky

 • obezita

 • vek tehotnej nad 30 rokov

 • predchádzajúci pôrod plodu nad 4000 g

 • diabetes v rodine

 • pôrod mŕtveho plodu v predchádzajúcich graviditách

 • opakované potraty

 • vysoký krvný tlak

 • vysoký krvný tlak a preeklampsia v predchádzajúcich tehotenstvách

 • gestačný diabetes v predchádzajúcich graviditách

 • glykosurie (nález cukru v moči) na začiatku tehotenstva

Prevencia tehotenskej cukrovky

Inzulínová rezistencia je podľa odborníkov normálnou súčasťou tehotenstva. Je to spôsob, ako telo zabezpečí, že má plod dostatok živín pre rast. Z tohto dôvodu je ťažké zabrániť gestačnému diabetu. Existujú však spôsoby, ako znížiť riziko. Dôležitá je všeobecne v rámci prevencie gestačného diabetu a obezity zdravá životospráva a dostatok pohybu, ako inak.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potrieb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Tehotenská cukrovka. Čo o nej vieme i nevieme?

 1. Pingback: 8 najčastejších príznakov tehotenstva | Blog Mimulo

 2. Pingback: Ako predísť striám v tehotenstve? | Blog Mimulo

 3. Pingback: Prvé pohyby bábätka. Ako ich spoznáme? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia