Main menu

 

Tehotenská cukrovka

15th aug 2016

V ordináciách gynekológov sa čoraz častejšie objavujú tehotné s tehotenskou cukrovkou. Tehotenstvo s cukrovkou je rizikové ako pre plod, tak i pre matku a preto vyžaduje zvýšenú starostlivosť.

Tehotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukrov. Ide o najčastejší druh diabetu, s ktorým sa môžeme u tehotných stretnúť. Po pôrode zvyčajne mizne. Vyskytuje sa u 2-4% tehotných. Môže byť príčinou rôznych komplikácií ako pre nastávajúcu mamičku, tak pre nenarodené dieťa.

Príznaky a komplikácie

Vzhľadom na to, že hodnoty cukru v krvi bývajú len mierne zvýšené, väčšina žien nemá žiadne ťažkosti. Len výnimočne sa môže objaviť výrazný smäd a tým zvýšený príjem tekutín.

Vyššia hladina cukru v krvi by mohla spôsobiť komplikácie, ako je zrýchlenie rastu plodu (vďaka zvýšenej ponuke živín). Pri tehotenskej cukrovke dochádza u plodu k abnormálnemu ukladaniu tuku, zväčšenie vrstvy podkožného tuku a zväčšenie sleziny, pečene a srdca. Ak sa diabetes u tehotných nelieči, ich deti potom majú vyššie riziko vývoja diabetu v dospelosti. Medzi ďalšie komplikácie patrí rastová retardácia plodu, teda spomalenie rastu. Dôvodom býva porucha krvného prietoku placentou, čo je spôsobené zmenami v cievach matky. Ku vzácnym komplikáciám sa radí aj náhla smrť plodu v maternici v posledných týždňoch tehotenstva.

Včasnou diagnostikou a liečbou sa hladina krvného cukru normalizuje a nedochádza ku komplikáciám v tehotenstve a pri pôrode.

OGTT – vyšetrenie

Tehotenská cukrovka je najčastejšie diagnostikovaná okolo 24. – 28. týždňa tehotenstva, kedy tehotné ženy absolvujú záťažový test, tzv. OGTT (orálny glukózový tolerančný test). Testom sa zisťuje, ako organizmus tehotnej reaguje na cukry.

Na toto vyšetrenie sa žena dostaví ráno nalačno. Je jej odobraná vzorka krvi. Potom žena vypije roztok s glukózou. Po dvoch hodinách, pri ktorých by žena nemala vyvíjať žiadnu fyzickú aktivitu, je jej vzorka krvi odobratá znova.

Riziko vzniku

Rizikové faktory tehotenskej cukrovky sú obezita, vek nad 25 rokov, výskyt cukrovky v rodine, tehotenská cukrovka v predchádzajúcom tehotenstve, opakovaný samovoľný potrat, pôrod mŕtveho plodu, predchádzajúce pôrody dieťaťa nad 4 kg, cukor v moči na začiatku tehotenstva. Viac rizikových faktorov znamená, že stúpa riziko vzniku tehotenskej cukrovky.

Liečba

Ak žene dopadol OGTT pozitívne, je zvyčajne odoslaná do starostlivosti diabetológa, ktorý sa o ňu stará až do pôrodu. Žene je v rámci liečby naordinovaná diéta a pravidelný pohyb. Ak je žena liečená len diétou, stále sa musí pravidelne kontrolovať hladina cukru v krvi, čiže glykémia. Väčšinou ide o domáce meranie pomocou glukometra. Ak aj napriek diéte stúpa hladina cukru v krvi, je potreba podávať inzulín.
Hladina cukru sa musí sledovať preto, aby nedošlo k silnej hypoglykémii, ktorá sa môže prejaviť chvením, kŕčmi, potením. Ak hypoglykémia prepukne, žena musí vyhľadať lekára, pretože hrozí veľké nebezpečenstvo úmrtia plodu alebo aj tehotnej.

Diéta

Základom diabetickej diéty v tehotenstve je racionálna strava, teda nutnosť vynechať tzv. Rýchle cukry, čo sú všetky potraviny obsahujúce repný cukor (sladené nápoje, sladkosti). Telo však cukry potrebuje ako zdroj energie pre vyvíjajúci sa plod, žena musí do tela dostať cukry v podobe pomalých cukrov, čiže polysacharidov (chlieb, múčne výrobky, strukoviny, cestoviny, ryža). Diéta odporúča jesť menšie porcie, ale často (6-7x denne). Konkrétne množstvo cukru a gramáž potravín pomáha zostaviť diabetológ.

Pôrod

Po pôrode väčšinou tehotenská cukrovka končí. Ihneď po pôrode by sa mal vysadiť inzulín a zrušiť diabetická diéta. Približne 3 mesiace po pôrode sa vykonáva kontrolný OGTT, aby sa stanovilo, že tehotenská cukrovka odznela a nedošlo k rozvoju iného typu diabetu.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S pozdravom a želaním krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia