Main menu

 

Tehotenstvo a menštruácia

25th jan 2018

Väčšina žien sa spolieha na to, že na prípadné tehotenstvo ich včas upozorní menštruácia. Avšak krvácanie, nie už menštruácia, sa môže objaviť aj po počatí.

V tehotenstve je menštruácia v pravom slova zmysle nemožná. Nedochádza k ovulácii, čiže uvoľneniu vajíčka. Vďaka tehotenským hormónom nedochádza k odstráneniu zväčšenej sliznice maternice, čiže menštruácii. Ak by sa sliznica maternice začala strhávať ako u bežnej menštruácie, strhla by aj plod, potom by sa jednalo o samovoľný potrat, nie o menštruáciu. Napriek tomu však existujú stavy, kedy tehotná žena môže krvácať a toto krvácanie si s menštruáciou pomýliť.

Maternica

Maternica je pohlavný orgán ženy. Od prírody je pripravená na zachytenie oplodneného vajíčka, jeho uhniezdenie a neskoršiu ochranu a výživu plodu. Na toto sa pripravuje každý mesiac tým, že narastá výstelka, do ktorej by sa mohlo oplodnené vajíčko uhniezdiť. Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka, vytvorená výstelka maternice sa odlupuje a nakoniec odplaví krvou, čo žena zaznamená ako pravidelné mesačné krvácanie, čiže menštruáciu. Ak k otehotneniu dôjde, vajíčko sa spojí so spermiou, dôjde k oplodneniu, a potom sa embryo uhniezdi v pripravenej výstelke. K menštruácii ďalej nedôjde.

Krvácanie v tehotenstve

Krvácanie je bežné pri implantácii, teda v čase keď žena zvyčajne očakáva menštruáciu. K implantačnému krvácaniu môže dôjsť 5. – 7. deň po počatí, v dobe keď docestuje oplodnené vajíčko do maternice a snaží sa uhniezdiť do výstelky, ktorú poraní. Ide o špinenie či slabé krvácanie, spôsobené porušením cievy v sliznici maternice. Keď sa také krvácanie objaví, žena sa nemusí obávať, ide o prirodzený jav, ktorý nevyžaduje žiadnu liečbu.

Relatívne častou príčinou krvácania v prvom trimestri tehotenstva býva tzv. hormonálna insuficiencia, teda nedostatočná produkcia hormónov. Telo ženy produkuje nedostatok hormónu, ktorý má podporujúci vplyv na úspešný vývoj tehotenstva. Ide o hormón progesterón, ktorý pomáha udržať tehotenstvo do vytvorenia funkčnej placenty, teda približne do 12. – 14. týždňa tehotenstva.

Ďalšími príčinami krvácania v tehotenstve môže byť aj nebezpečné mimomaternicové tehotenstvo, zápal, polypy sliznice maternice, myómy, poranenie alebo krvácanie po pohlavnom styku. Pri pohlavnom styku môže dôjsť k podráždeniu prekrvenej pošvovej sliznice. Takéto krvácanie tehotenstvo nijako neohrozuje. Krvácanie v druhom trimestri môže byť zapríčinené aj zmenami placenty v maternici.

Niekedy sa príčina krvácania v tehotenstve vôbec nenájde. Menštruácia v tehotenstve, resp. krvácanie v tehotenstve nie je bežný jav, a preto je nutné vždy vyhľadať gynekológa ktorý určí, o akú príčinu sa jedná a v prípade potreby začne liečbu.

Otehotnenie pri menštruácii

Žena je najplodnejšia predovšetkým v čase plodných dní, čo býva 10. – 17. deň menštruačného cyklu a počas ovulácie, čo býva 13. – 16. deň cyklu. Môže sa však stať, že žena otehotnie aj v čase menštruácie.

Pravdepodobnosť, že žena otehotnie pri menštruácii, je veľmi nízka. Avšak malé percento vzniku tehotenstva tu je. Obzvlášť u žien s nepravidelným menštruačným cyklom.

Ak sa žena aj počas menštruácie nevyhýba pohlavnému styku, je potrebné, aby s partnerom nespoliehali na to, že v čase menštruácie otehotnieť nemôže a zvolili nejakú formu antikoncepcie.

Naopak ak sa pár o dieťa snaží a nedarí sa, môžu to skúsiť práve v čase menštruácie. Sú určité prípady, kedy sa to podarilo práve v dobe menštruácie.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Tehotenstvo a menštruácia

  1. kristuska on said:

    Ahojte, myslíte si, že menštruáciu môže ovplyvniť typ hygienickej pomôcky? A možno používať kalíšok (https://zenskakrasa.sk/menstruacny-kalisok/) aj počas menštruácie? Mám problém so zápalmi a tampóny mi doktor zakázal, lebo že mi vysušujú prostredie tam dolu a tak sa rozširujú baktérie. Som v štvrtom mesiaci a mám občasné krvácanie a zo zápachu vložky ma napína. Riešim to zatiaľ vložkami, ale ak mi krvácanie neprestane, neviem čo mám robiť.

Pridaj komentár

CzechSlovakia