Main menu

 

Tejpovanie v tehotenstve

31st mar 2017

Tehotenstvo je považované za jedno z najkrajších období v živote ženy. Sú však aj ženy, ktoré si tehotenstvo príliš neužívajú. To vtedy, keď majú rôzne zdravotné ťažkosti a cítia sa nepohodlne. Bolesti chrbta, krčnej chrbtice, ramien, kolien, drieku a ďalších častí tela? Opuchy horných a dolných končatín, tvrdnutie bruška? To sú časté tehotenské ťažkosti, s ktorými si mnohokrát lekári nevedia rady. Ak nechcete celé tehotenstvo preležať, obráťte sa na skúseného fyzioterapeuta, ktorý ovláda metódu tejpovania. Mnohým ženám pomôže tejpovanie bruška (čiže kinesiotaping a lymfotaping).

Kinesiotaping alebo tejpovanie

Iste poznáte farebné pásky, ktorými bývajú polepení športovci. Jedná sa o tejpovacie pásky, ktoré sa vyrábajú z bavlny, bez latexu, len s medicinálnym akrylátovým lepidlom. Sú takmer identickej hrúbky a pružnosti ako ľudská koža. To umožňuje, aby páska dokonale korešpondovala s ľudským telom a nijako neobmedzovala v pohybe. Tejpy sú bezpečné a hypoalergénne, sú priedušné a vodeodolné. Môže sa s nimi teda vykonávať všetko, vrátane cvičenia, sprchovania i plávania. Páska je prirodzene pružná a jemne nadvihne pokožku. Tým sa podporí jej lepšie prekrvenie a zmierni tlak na receptory bolesti v koži.

Tejpovanie uľahčuje prirodzený proces hojenia tela. Uľahčuje tiež rozsah pohybu tým, že poskytuje podporu a stabilitu kĺbom a svalom. Zlepšuje sa krvný obeh, znižuje sa bolesť a zmierňujú opuchy. Tejpovanie teda nájde svoje využitie nielen pri športe, ale aj v bežnom živote. A tehotenstvo nevynímajúc.

Tejpovacími páskami sa robí aj lympfotaping, ktorý je najmä u tehotných žien vhodnejší ako lymfodrenáž (v tomto prípade páska nadvihne pokožku, uvoľní krvný obeh a tým podporí prietok lymfy).

Pokiaľ sa tejpovacie pásky správne použijú, môžu začať plniť svoju funkciu okamžite.

Tejpovanie v tehotenstve

Tejpovanie je bezpečnou prírodnou alternatívou pre tehotné, u ktorých sa objavujú problémy, ako bolesti chrbta (driekovej a krížovej oblasti), ischias, karpálny tunel, opuchnuté nohy a ďalšie. Kinesiotaping je v tehotenstve bezpečnou a účinnou formou liečby. Tejpovacia páska poskytuje podporu pre rastúce bruško a zmierňuje nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta a brušnej oblasti.

V tehotenstve môžu mať ženy vďaka rýchlo rastúcemu brušku a pribúdaniu hmotnosti tiež problémy s udržaním rovnováhy a s koordináciou pohybov. Vďaka uvoľneniu svalov, väzov a rastúcemu brušku sa mení ťažisko. Tým sa mení celkové držanie tela tehotnej ženy. Umiestnením tejpu na chrbát alebo na brucho sa zmierňujú niektoré bolesti, ktoré s rastúcim bruškom súvisia, stabilizuje sa chrbtica a napomáha to lepšiemu držaniu tela. Ako bonus je zníženie únavy.

Pásky je možné používať aj počas spánku, kedy poskytnú podporu. Pričom stále je umožnený plný rozsah pohybov, na rozdiel od tehotenského pásu.

Tejpovanie bruška

Zatejpovať bruško a tým ho podoprieť, je možné niekoľkými spôsobmi. Vždy je potrebné obrátiť sa na odborníka (fyzioterapeuta či maséra). Ten zvolí, ktorá metóda je pre tehotnú vhodná a naučí ju správnu techniku. Najprv, než sa rozhodnete pre tejpovanie, poraďte sa tiež s vaším gynekológom.

Ak má žena citlivú pokožku, bude lepšie pásku vyskúšať na malom kúsku kože, to kvôli možnej alergickej reakcii.

Tejpovanie nemusí vyhovovať každej tehotnej. Ak by sa žena po aplikácii pások cítila nepohodlne, tvrdlo by jej bruško a objavili by sa bolesti, bolo by na mieste pásky odstrániť.

Tejpovanie má svoje miesto aj v popôrodnej starostlivosti o mamičku. Po cisárskom reze alebo pri zle zrastenej jazve sa používajú tejpy pre uvoľnenie podkožia. Jazva vďaka nim stráca stuhnutosť a uvoľňuje sa.

Lymfotaping

V tehotenstve sa často objavujú opuchy rúk a nôh a tvrdnutie bruška. Všetko súvisí so zlým prietokom lymfy. Tu môže pomôcť lymfotaping. V čase tehotenstva nie je možné vykonávať masáž brucha a lymfodrenáž, potom môžu pomôcť nalepené pásky.

Tejpy na správnych miestach horných a dolných končatín môžu pomôcť zmierniť opuchy. Princípom je aj tu nadvihnutie kože, ktoré umožňuje voľný odtok lymfy.

Pre ktoré tehotné nie je kinesiotaping a lymfotaping vhodný?

  • Ak majú vystúpené kŕčové žily – varixy.
  • Ak sa objavila alergická reakcia na tejpovaciu pásku.
  • Ak majú lupienku, bradavice a ekzém.
  • Ak prechádzajú akútnym bakteriálnym alebo vírusovým ochorením alebo pri horúčke
  • Ak má tehotná otvorenú ranu alebo nezahojenú jazvu.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia