Main menu

 

Vaničkovanie

16th jún 2016

Oslovili sme pani Vandu Schreierovou, ktorá sa zaoberá tzv.vaničkovaním a položili jej pár otázok o tom, čo to vaničkovánie vlastne je a čím je pre bábätká prínosné 🙂

1

1. Čo si mamičky majú pod pojmom vaničkovánie predstaviť?

Vaničkovánie je v podstate slangový názov pre dojčenské plávanie, ktoré prebieha u rodín doma v ich vlastnej vani. Jednak je to z dôvodu tzv. „vlastných“ baktérií, a tiež pretože nie je vhodné s tak malým bábätkom navštevovať chlórovanú vodu v bazénoch a nespornou výhodou je pohodlie celej rodiny, pretože sa nikam nemusí dopravovať. Inštruktor príde domov, s bábätkom cvičí, všetko rodičia naučia a do ďalšej návštevy rodiča s bábätkom vaničkují podľa inštrukcií sami. Stávajú sa tak vlastne odborníkmi na svoje bábätko.

2. Od akého veku dieťaťa môžu mamičky začať „vaničkovať„?

Najvhodnejšie je začať, keď sa bábätku zahojí pupček. Teda v podstate chvíľu po narodení. Bábätko trávilo vo vode v maminom brušku 9 mesiacov. Vodné prostredie je pre neho teda vhodné a veľmi upokojujúce. Začať sa môže ale kedykoľvek. Napr. aj v 5 mesiacoch. Vek nehrá rolu, skôr potom obmedzenejší priestor z dôvodu veľkosti bábätka.

3. A ako také „vaničkovanie“ s dojčatami vlastne prebieha?

Inštruktor príde v dohovorený deň a čas k vám domov. Je potrebné mať doma vaňu, ktorá sa napúšťa plná až k prepadu. Bábätko pláva bez plienky a plávok. Pri samotnom plávaní sa zameriavame na posilovanie brušných (pomáha pri dojčenskom nadúvaní) a chrbtových svalov, učíme deti splývať na hladine s oporou a učíme deti pracovať s dychom. Cviky sa pridávajú podľa veku a zručností bábätka. Vždy tak, aby podporili jeho psychomotorický vývoj a zodpovedali jeho možnostiam. Dĺžka pobytu vo vode sa riadi podľa nálady dieťatka. Po plávaní je možné rodičom ukázať dojčenskú masáž. Nič špeciálneho pripravovať rodina nemusí. Stačí bežné potreby, ktoré rodina používa používa. Možností ako s bábätkom vaničkovať je veľa, rodičia sa môžu riadiť podľa inštruktážnych vídeí vaničkovánia, ktoré sú novinkou pre tento rok. Rodičia podľa prepracovaných videí so svojím bábätkom vaničkují sami bez inštruktora.

74. Aký prínos má pre deti a ich rodičov vaničkovanie?

Vaničkovanie predovšetkým utužuje vzťah medzi bábätkom a rodičmi. Je to krásna aktivita a často sa mi stáva, že mamičkyzaslzí dojatím. Bábätká si pobyt vo vode užívajú, cvičenie podporí ich psychomotorický vývoj, rozhýbe črevá a pohyb tak pomôže od boľavého bruška. Bábätká sa tiež krásne unavia a potom spokojne a hlboko spinkajú. Vaničkovánie tiež pomáha odstrániť niektoré klinické nedostatky. Napr. hypertóniu, teda väčší svalový tonus, alebo naopak bábätko, ktoré majú menší svalový tonus a potrebujú posíliť.

5. Napomáha vaničkovanie tiež k spevneniu svalstva bábätka?

Pobyt vo vode umožňuje rýchlejší pohybový vývoj, podporenie psychomotorického vývoja. Dieťa precvičuje jemnú a hrubú motoriku. Zlepšenie črevnej peristaltiky. Posilňovanie celého telíčka, zvlášť svalov chrbticového korzetu, platničiek, svalov brucha a vnútorných stehenných svalov. Pohyb vo vode tiež napomáha odstráneniu rôznych klinických nedostatkov a chybného držania tela. Zosilňuje sa srdcový sval a tým dochádza k zväčšeniu srdcových komôr. To zaisťuje dostatočnú a správnu výmenu kyslíka aj v okrajových častiach pľúc. Priaznivým následkom je zvýšenie vitálnej kapacity pľúc, pružnosti a rozpínavosti hrudného koša dojčaťa. Dýchanie je kvalitnejšie. Vhodné je tiež vaničkovať, ak bábätku bola naordinovanú Vojtova metóda.

6. Keď je to tak prínosné pre deti, prečo sa vaničkovanie neučia automaticky už v pôrodnici?

A ono sa v pôrodnici niečo učí? Moja skúsenosť je taká, že sestry na šestonedelí nemajú čas a priestor mamičky vôbec niečo učiť. Aby vás z pôrodnice pustili domov, musíte spĺňať tri kritériá. Bábätko nesmie ubúdať na váhe, zdravotne musí byť v poriadku a matka musí byť schopná postarať sa o novorodenca. Postarať sa, znamená zabezpečiť základné potreby bábätka. V pôrodniciach teda maximálne naučia, ako bábätko prebaliť. Často ani neukážu, ako správne nadojčiť. Pokrivkáva teda základná starostlivosť, nieto ešte starostlivosti, ktoré podporia jeho vývoj.

57. Ako často plávať?

Odo mňa sa naučíte potrebným metodickým krokom, formou ktorých potom plávate s bábätkom sama až do ďalšej návštevy. Ak zvládnete 3x týždenne je to úplne báječné. Ak každý deň, je to dokonalé. Aby malo vaničkovanie nejaký zmysel, je dobré aspoň 2-3 týždenne cviky vykonávať.

8. A na čo si naopak dávať pozor?

Asi najťažšie je vycítiť ten správny čas pre cvičenie, ale po pár dňoch každá mamička spozná svoje bábätko natoľko, aby vedela, kedy je tá správna chvíľa. Určite nekúpeme bábätko, ktoré je hladné, ospalé, alebo mu chýba kontakt s blízkou osobou. Mali by byť uspokojené všetky jeho potreby. Pozornosť sa venuje teplote vody.

9. Musí sa bábätko potápať?

Nemusí. Voľba je na vás, ale bola by škoda, keby ste to aspoň nevyskúšali. Je krásne pozorovať, ako už tak malé bábätko dokáže reagovať. Rodičia bývajú fascinovaní, že ich takmer 4 mesačné bábätko vie na signál zatajiť dych a potopiť sa pod vodu. Sami deti potom majú radosť, že sa im to podarilo.

10. Čo ak má bábätko ekzém?

Ekzému vaničkovanie nijako neškodí, alebo nezhoršuje jeho prejavy. Len s ekzémom by sa deti mali kúpať menej často, pretože časté kúpanie pokožku vysušuje. Odporúčam s vaničkovať 2x týždenne a spojiť to s hygiénou. Pokiaľ chcete chodiť od 6 mesiacov do bazéna, tak odporúčam bazén so slanou vodou. Veľmi pomáha.

611. Kedy sa dieťa naučí takto plávať?

Vaničkovanie nemá za cieľ naučiť bábätko plávať. Cieľom je posilniť a aktivovať svalové partie, ktoré sú potrebné k ďalšiemu správnom vývoji. Učím základné plavecké dojčenské zručnosti, najmä formou hry. Ak je dieťa vo vode spokojné, uvoľnené, dokáže splývať, nevadí mu voda v tvári, dokáže sa orientovať pod vodou, nezmatkuje, vie sa pri hre potopiť, som s cieľom svojich kurzov plne spokojná. Až po tejto adaptácii sa môžem pristúpiť k nácviku plaveckej lokomócie (4-5 rokov).

12. Ako prebieha spoločné vaničkovanie dvojčiatok? Odporúčate ho či uprednostňujete vaničkovať zvlášť? Majú sa tak zapojiť obaja rodičia?

Rozhodnutie nechávam na rodičoch a možnostiach. Často sa stáva, že jedno bábätko spinká, vaničkujeme teda zvlášť. Niekedy nie je otecko doma a tak tiež vaničkujeme zvlášť, aby sa všetko dobre zvládlo a naplánovalo. Vzhľadom k tomu, že pri vaničkovaní sa využíva celý priestor vane a ak sú obe bábätká vo vode, toľko priestoru neostáva.

13. Ako pripraviť bábätko pred plávaním?

Bábätko sa nemusí nijako špeciálne pripravovať. Nemalo by byť hladné ani tesne po jedle, aby ho netlačilo bruško. Dobré je plávať napr. Hodinu a pol od posledného kŕmenia, kedy je bábätko odpočinuté, zacvičia a zároveň mu pekne vytrávi a má potom väčšiu chuť do jedla. Tiež nie je vhodné plávať s unaveným bábätkom.

214. Keď sa vaničkovanie bábätku nepáči?

Lekciu zostavujem predovšetkým tak, aby sme sa podriadili nálade bábätka. Nikdy ho do ničoho nenútim a ak vidím, že je unavené, alebo sa necíti dobre, ihneď sa podľa toho zariadim. Len v malom počte lekcií sa stane, že sa bábätku prvé vaničkovanie nepáči. Buď je to spôsobené tým, že všeobecne nemá rado vodu a naším spoločným cieľom bude, aby sa mu v nej začalo páčiť. Alebo jednoducho nemá náladu. Chcelo spinkať, papať a pod. Preto je dobré vaničkovanie správne načasovať.

15. Je vhodnejšie vaničkovať doma alebo u profíkov?

Lepšie je vaničkovať v domácom prostredí, ako som vysvetlila vyššie. Z dôvodu tzv. vlastných baktérií. Tiež preto, že v plaveckých kluboch je neprimerane chlórovaná voda, ktorá neprospieva dýchacím cestám bábätka. Deti ešte nemajú plne vyvinutú imunitu a tiež nie sú plne očkované. Sú teda potencionálne vystavená rôznym vírusovým aj infekčným chorobám. To sa doma stať nemôže. Samozrejme sa môže bábätko nakaziť nádchou od babičky či otecka, ale to nepovažujeme za riziká vaničkovania v domácom prostredí.

16. Aká domáci vaňa je vhodná pre plávanie s bábätkom?

Stačí klasická obyčajná vaňa. Čím väčšie, tým samozrejme lepšie, ale vaničkovať sa dá krásne aj v maličkej vani. Nemyslím tým detskú plastovú vaničku, tá už je príliš malá.

417. Akú teplotu by mala mať voda vo vani?

Vaničkovať sa začína v 37 stupňoch. Cieľom je dostať sa počas lekcií na teplotu cca 35 stupňov. Musíte si uvedomiť, že bábätko vo vode cvičí. Predstavte si, že by ste cvičili aqua aerobic vo vode, ktorá by mala 37 stupňov. Pravdepodobne by ste skolabovali. Preto sa teplota vody s pridanými cviky znižuje. Tiež ak chcú rodičia od 6 mesiacov začať navštevovať dojčenské bazény, je vhodné teplotu do 6 mesiacov znížiť až na 34 stupňov. Dojčenské bazény sa pohybujú okolo 32 stupňov. Vhodnú teplotu tiež volím podľa bábätka. Napríklad bábätku s väčším svalovým tonusom „ordinujem“ vodu teplejšiu, aby sa viac uvoľnilo a bábätku, ktoré je povolené dám chladnejšie, aby viac do cvičenia zapojilo.

18. Aká denná doba je vhodná pre vaničkovanie?

Pre každé bábätko je to inak. Bábätká sú iné. Je teda potrebné vypozorovať, či vaše bábätko lepšie cvičí dopoludnia, alebo popoludní. Ale klasické lekcie s inštruktorom prebiehajú cez deň, väčšinou dopoludnia a rodičia potom vaničkují s bábätkom večer a zapoja do toho aj večernú hygienu.

19. Do akého obdobia dieťaťa sa odporúča táto metóda?

V podstate nie je určený horný strop. Limitovaní sme len veľkosťou bábätka a vane. Ak majú rodičia veľkú vaňu, dá sa v nej vaničkovať aj s 8-9 mesačným bábätkom. Rovnaké cviky sa potom vykonávajú v bazéne. Zmení sa teda len prostredie.

3

20. Je vhodné sa spoločne pri tejto metóde kúpať s bábätkom?

Áno a veľmi to rodičom odporúčam. Všetkým sa to veľmi páči.

21. Čo sa Vám na Vašej práci páči najviac?

Odchádzať od spokojných rodičov a od spokojného bábätka. To je hnacím motorom mojej práce a nesmierne ma to napĺňa.

22. Čo by ste odporučila mamičkám, ktoré váhajú, či majú so svojim bábätkom začať plávať?

Jednoznačne, aby to vyskúšali. Ak nemajú chuť pozývať domov inštruktora, môžu využiť výukové videá vaničkovania.

Moc Vám ďakujeme za rohovor

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

 

 

 

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Vaničkovanie

  1. Pingback: Plávanie s bábätkami | Blog Mimulo

  2. Pingback: Moje prvé plávanie | Blog Mimulo

  3. Pingback: Rozhovor na tému – cvičenie rodičov s deťmi | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia