Main menu

 

Vianoce s deťmi – boli/neboli?

4th jan 2018

Prežili ste s deťmi Vianoce alebo vás to ešte len čaká? Potom vás určite bude zaujímať, ako to prebieha v ďalších domácnostiach a či to, čo u vás prebehlo či prebehne je normálne. Ale čokoľvek to s deťmi bude, tak to určite bude veselé a celkom v poriadku. Pretože v prípade, že čakáte pokoj, pohodu a dovolenku, tak sa veľmi mýlite. Zrejme každá z nás prežíva koniec roka s deťmi inak, ale starosti sú naskrz rovnaké. Štyri ženy sa s nami podelili o to, ako prežívajú Vianoce a oslavy konca roka ony. Môžeme sa inšpirovať alebo sa snáď báť …?

Mamička Markéta – 36 rokov

My sa Vianoce s deťmi snažíme vychutnať si čo najviac. Máme dve malé dievčatká, tak im na Štedrý deň pripravíme nejaký program. Väčšinou sa s nimi prejdeme na vianočné trhy a ideme sa tiež pozrieť na miestny stromček. Potom zdobíme náš vianočný stromček, máme živý a deti mi takisto pomáhajú pripravovať sviatočný stôl aj koláčiky, ale tie hlavne ujedajú. Inak si príliš neodpočiniem, väčšinou mám veľa práce a deti okolo nás stále behajú a nemôžu sa dočkať večera. Až uvarím večeru, sadáme si so sviečkami k stolu a tajíme darčeky. A potom to začne. Ja sa už potom teším do postele a som úplne zničená. Silvestra trávime väčšinou doma a s priateľmi oslavujeme v pokoji, až dievčatá zaspia.

Mamička Katka – 37 rokov

Tak to u nás ráno na Štedrý deň hlavne odpočívame, stromček, tiež živý, zdobíme deň vopred, a tak máme pokoj. Naše deti, tiež dievčatá síce robia veľký neporiadok, ale my sa to snažíme brať s nadhľadom a pohodu si pokaziť nedáme. Niekedy deti vzdajú všetky snahy unaviť nás a z toho čakania na Ježiška väčšinou zaspia. Večeru pripravuje môj muž, takže ja si skutočne aj oddýchnem. Po večeri sa deťom až tak spať nechce, hrajú sa s novými hračkami až takmer do jedenástej večer, ale aj tak som spokojná a pripadám sa oddýchnutá. Silvester trávime s priateľmi na horách, všetci máme deti, užívame si to teda všetci. Už sa teším na ďalší.

Mamička Helena – 33 rokov

U nás chodíme s našimi troma deťmi, dvaja chlapci a jedno dievča, predovšetkým na prechádzky, chodíme korčuľovať a rôzne im to čakanie na večer spríjemňujeme. Samozrejme sa nás neustále pýtajú, kedy to príde, kedy pôjdeme k stromčeku, ale aj napriek tomu sa s nimi vonku dobre bavíme. Snažíme sa im vynahradiť všetok čas, ktorý sme s nimi v priebehu roka nemohli stráviť, a mrzí nás to. Preto tiež trávime Štedrý večer s rodičmi, jednoducho aby sme boli všetci pohromade. Večeru u nás takisto pripravuje manžel a ja si to užívam s deťmi, ako len môžem. Po večeri rozbaľujeme darčeky a rozprávame si rôzne zážitky z celého roka, potom si púšťame rozprávky. Rodičia nám potom postrážia deti až kým zaspia, a my sa vydávame na „polnočnú“ do kostola. Hoci si veľmi neodpočiniem, myslím, že máme čarovné Vianoce. Na Silvestra sme doma s celou rodinou, nútené veselie až tak neprežívam.

Mamička Sofia – 39 rokov

Ja som mamička manažérka a samoživiteľka, a teda Vianoce trávim so svojim synčekom a priateľom po návštevách a u rodiny. Darčeky rozbaľujeme ešte pred večerou a potom sa ideme najesť k priateľom, kde máme taký malý večierok. Vraciame sa domov až ráno, kedy rozbalíme ešte nejaké to prekvapenie doma. Na Silvestra ideme do kina a malého mi postráži moja mama. Niekedy trávime koniec roka aj v zahraničí, ak musím cestovať kvôli práci. Ale vždy sa snažím, aby som si aspoň koniec roka vychutnala s celou rodinou a priateľmi, na ktorých nemám počas ostatných mesiacov skoro čas. A hlavne so synom. Niekedy je to však veľmi náročné. Aby sa všetko podarilo tak, ako by som chcela, musel by mať deň viac hodín a ja zase viac končatín.

A ako ste sviatky prežili vy? Bolo to u vás podobné?

Prečítajte si aj ďalšie články na tému Vianoce:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia