Main menu

 

Vírus Zika

19th feb 2016

Média informujú o vzostupe a rozšírení vírusu Zika, ktorý pochádza z turisticky vyhľadávaných miest južnej a strednej Ameriky. Vírus dorazil dokonca i do Európy. Môže sa nákaza týkať i nás v Českej či Slovenskej republike?

Vírus je prenášaný komárom rodu Aedes aegypti, ktorý sa napil infikovanej krvi. Tým komár vírus získal a ďalším bodaním a cicaním ho predá ďalšiemu a ďalšiemu hostiteľovi. Tento komár žije v tropických a subtropických oblastiach južnej Ameriky.

allergy-18656_1280

Ako sa prejaví nákaza?

Pokiaľ sa človek nakazí vírusom Zika, prejavy nie sú pre jeho život ohrozujúce. Ochorenie má podobné prejavy a priebeh ako chrípka. Asi týždeň po nakazení človek zaznamená prvé príznaky (zvýšená teplota až horúčka, vyrážka, zápal spojiviek, bolesti svalov a kĺbov, bolesť hlavy). Tieto príznaky po 2-7 dňoch zmiznú.

Ako prebieha liečba

Podozrenie na ochorenie vírusom Zika môže byť u ľudí, ktorí cestovali do rizikových oblastí. A potom majú príznaky ochorenia. Aby mohol byť vírus Zika diagnostikovaný, lekár pacientovi odoberie krv a moč na rozbor.

Liečba ochorenia spôsobeného vírusom Zika je skôr symptomatická, teda liečiaca príznaky choroby. Pacientovi sa odporúča pokoj na lôžku, dostatočný prísun tekutín a podávanie bežných liekov proti horúčke a bolesti.

Žiadne špeciálne lieky, antibiotiká ani očkovanie proti vírusu Zika neexistuje.

Možné riziká

Vírus však môže spôsobiť prepuknutie tzv. Guillain-Barrého syndrómu. To je autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré zasahuje nervy vychádzajúce z miechy.

Ako sme už uviedli, priebeh ochorenia spôsobeného vírusom Zika nie je dramatický. Rizikovú skupinu však tvoria tehotné ženy. Práve tomuto vírusu sa pripisuje zvýšený výskyt mikrocefálie plodu – dieťaťa. Mikrocefália je telesné postihnutie, kedy dochádza k chybnému vývoju mozgu plodu už v priebehu prenatálneho vývoja. Vplyv na vznik tohto postihnutia má takisto toxoplazmóza prekonaná v tehotenstve, Ďalej užívanie drog a alkoholu. Dieťa, ktoré sa narodí má výrazne menšiu hlavičku a rodí sa s poškodeným mozgom. Táto chyba sa prejavuje zakrpatením alebo predčasným ukončením rastu mozgu.

Prevencia

Jedinou prevenciou je necestovať do ohrozených oblastí, aby sa človek vyhol bodnutiu komára. Pokiaľ však predsa len do oblastí južnej Ameriky cestujete, mali by ste na telo aplikovať repelenty, chodiť oblečený v svetlom oblečení, ktoré zakryje väčšinu tela. Ďalej v dobe aktivity komárov sa nevyskytovať v ich blízkosti (stojaté vody, mokrade, močiare, kde sa komáre liahnu) a v noci spať pod moskytiérou.

Nákaza v Slovenskej republike

Riziko nákazy týmto vírusom je v Slovenskej republike prakticky nulové. Ministerstvo zdravotníctva po konzultácii s ministerstvom zahraničných vecí však radšej odporúča tehotným ženám, aby necestovali do Latinskej Ameriky.

Choroba sa šíri pomocou prenášačov – komárov. Tí potrebujú pre svoje množenie podmienky, ktoré tu nemajú, preto Slovenskej republike nehrozí plošná invázia vírusu. Hrozila by však, keby sa potvrdila možnosť prenosu vírusu pohlavnou cestou.

S prianím krásneho dňa

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia