Main menu

 

Vyberáme jedálenskú stoličku

17th mar 2015

Končíte s dojčením a chystáte sa začať s príkrmami? Určite vás napadne, v čom budete dieťa kŕmiť. Na trhu je veľké množstvo rôznych jedálenských stoličiek, pre dieťa pohodlných a zároveň veľmi praktických.

Plastová versus drevená jedálenská stolička

Drevenú stoličku si kupujú väčšinou tí, ktorým sa páči drevo ako materiál. Drevené stoličky sa vyrábajú už roky a určite i dnes dobre poslúžia. Drevené stoličky môžu byť rozkladacie, dajú sa teda použiť buď ako vysoká stolička, alebo sa dajú rozložiť na stolček a stoličku. Na rozloženej si tak dieťa môže kresliť. Drevené stoličky mávajú priaznivejšiu cenu.

 

 10585_1

Plastové jedálenské stoličky sú viac variabilné. Väčšinou sa na nich dá nastaviť chrbtová opierka a opierka nôh do viacerých polôh. Stolička sa obvykle dá posúvať hore a dole. Plastové stoličky sú mäkšie, pretože sú dobre čalúnené, pre dieťa teda komfortnejšie. Poťah plastových stoličiek je umývateľný, tieto stoličky sú teda ľahko udržiavateľné. Súčasťou plastovej stoličky býva pult, na ktorom dieťaťu podávate jedlo. Pult je z plastu, teda dobre umývateľný a od stoličky oddeliteľný. Stoličky majú spravidla košík, ktorý je vhodný napríklad na uloženie podbradníčkov, misiek, atď. Plastovú stoličku väčšinou volia rodičia, ktorí v nej chcú kŕmiť ešte nesediace dieťa. Stolička je polohovateľná smerom dozadu a je vybavená päťbodovými pásmi. Plastové stoličky sa dajú pomerne ľahko zložiť a nezaberú toľko miesta.

Príslušenstvo jedálenských stoličiek

V prípade plastových stoličiek môžu rodičia vyberať z rôznych poťahov, farieb a vložiek. Do niektorých typov stoličiek je možné dokúpiť dojčenskú vložku. Vďaka nej budete môcť do stoličky umiestniť i malé bábätko. K jedálenským stoličkám je možné dokúpiť ochrannú podložku na podlahu, ktorá chráni pred jej poškodením.

Jedálenské sedadlá

Jedálenské sedadlá volia väčšinou rodičia, ktorí majú málo priestoru pre samostatne stojacu jedálenskú stoličku. Jedálenské sedadlá sa totiž pripevňujú priamo na klasickú jedálenskú stoličku pre dospelých. Na trhu sú sedadlá plastové i textilné. Existujú i nafukovacie sedadlá a pre staršie deti sú vhodné špeciálne podsedáky, ktoré môžu brať rodičia so sebou i na cesty a nezaberú veľa miesta. Sedadlá sa pripevňujú k stoličke, ale existujú i typy sedadiel, ktoré sa upevnia priamo k stolu, pri ktorom dieťa sedí.

8063_1_small

Pri výbere stoličky je dobré zamerať sa na niekoľko základných vecí:

  • Stabilita stoličky – deti sú neposedné a pád dieťaťa so stoličkou by mohol byť nebezpečný a s vážnym poranením.
  • Priestornosť stoličky – pamätajte, že v stoličke bude dieťa od tej doby, čo sa naučí sedieť približne do troch rokov.
  • Polohovanie stoličky – polohovanie je dobré pre deti do 1 roku.
  • Údržba stoličky – poťah i pultík sa lepšie udržiavajú na plastových stoličkách.
  • Zábrana medzi nožičkami – bráni, aby dieťa nevykĺzlo a neprepadlo na zem. Ideálne je, keď je stolička vybavená i pásmi.
  • Hmotnosť stoličky – pokiaľ budete stoličku premiestňovať i s dieťaťom, mala by byť čo najľahšia. Pokiaľ má stolička kolieska, máte o starosť menej.
  • Skladnosť stoličky – pokiaľ máte v byte málo priestoru, uistite sa, že je možné stoličku ľahko zložiť.
  • Bezpečnosť stoličky – detská jedálenská stolička by nemala obsahovať žiadne ostré časti, aby sa dieťa neporan

Samotný výber je ale na rodičoch. Nikto nemôže tvrdiť, že drevené sú lepšie než plastové. Každý má iný vkus a iné nároky na stoličku. Dôležité je vybrať si takú jedálenskú stoličku, ktorá bude vyhovovať Vám a Vášmu dieťaťu.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia